Protesto akcija Niujorke „Užimk Volstritą“ išliejo ilgai besitvenkusį nepasitenkinimą bankų godumu ir socialinės atskirties didėjimu: protestuotojai sako, kad jie atstovauja 99 proc. paprastų amerikiečių interesams, o „Volstrito šutvė“ – vos vieno procento. Galima kaltinti protestuotojus spalvų tirštinimu ar demagogija, tačiau racionalumo jų pozicijai suteikia nuogi faktai – gali su jais trumpai susipažinti.
Pirmasis faktas: iš tiesų turtingiausiam vienam procentui JAV gyventojų priklauso 34,6 procento viso privataus turto ir 42,7 proc. vadinamojo finansinio turto (bendras turtas, atėmus žmogui priklausančio gyvenamojo būsto vertę).
O kaip nurodo ekonomistas E. Wolffas savo 2010 metų ataskaitoje, žemiausiai šioje turto piramidėje stovintiems 80 procentų žmonių priklauso tik 15 proc. bendro visos šalies turto ir tik 7 proc. viso finansinio turto (nes didžiąją turto dalį sudaro jų būstas). Skurdžiausieji 40 proc. amerikiečių – o tai apie 120 milijonų žmonių – teturi tik 0,3 proc. viso turto.
Negana to, sparčiai didėja pajamų skirtumas: 1 proc. turtingiausiųjų uždirbdavo 12,8 proc. visų tautos pajamų 1982 metais, o 2006-aisiais – jau 21,3 proc. – toks lygis buvo pasiektas tik Didžiosios Depresijos metais! Šiuo metu turtingasis 1 proc. uždirba vidutiniškai 1,3 milijono USD per metus, o vidutinis amerikietis – tik 33 000 USD.
Antrasis faktas: JAV pasižymi didesne turtine nelygybe nei daugelis kitų analizuotų šalių, tarp jų Indija ir Kinija – šalys, kurios tradiciškai vertinamos kaip didžiulės turtinės nelygybės zonos.
Pagal nelygybės koeficientą JAV stovi vienoje eilėje su tokiomis šalimis kaip Iranas ir Meksika. Geriausiai pagal šį koeficientą vertinama Švedija.
Trečiasis faktas: tarp 299 kompanijų, esančių S&P 500 akcijų indekso sąraše, vidutinis aukščiausių vadovų atlygis yra 11,4 milijono 2010 metais – arba 343 kartus daugiau nei vidutinis atlygis amerikiečiui darbuotojui, kuris siekia 33 190 USD. Iš viso tų 299 kompanijų vadovai visi kartu per metus uždirbo 3,4 milijardo USD. Santykis tarp vadovo ir vidutinio darbuotojo atlyginimo dydžio JAV 1980 metais buvo 42:1, o Europoje šiuo metu – 25:1.
Ketvirtas faktas: 1979–2005 metų laikotarpiu JAV vidutinės turtingiausio vieno procento gyventojų pajamos po mokesčių išaugo 176 proc., o pačių neturtingiausių 20 proc. gyventojų – tik 6 procentais.
Šis sparčiai didėjantis atotrūkis tarp turtingiausiųjų ir skurdžiausiųjų buvo užfiksuotas 2007 metų Biudžeto ir politikos prioritetų centro ataskaitoje. Toje pačioje ataskaitoje laikomasi nuomonės, kad tokia situacija susiklostė dėl mokesčių sistemos, pakreiptos turtingųjų naudai. Kitos priežastys: silpnėjanti profesinių sąjungų reikšmė ir mažėjanti socialinių paslaugų pasiūla.