Formalios darbuotojų įvertinimo programos gali būti efektyvios, tačiau jau nebėra tokios patrauklios. Tikras įvertinimas verčia darbuotoją stengtis dar labiau, sustiprina jo pasitikėjimą savimi ir padidina motyvaciją. Ar gali visas šias užduotis įgyvendinti formalus įvertinimas? Ne.
Daug geresnis būdas yra dažniau įvertinti savo darbuotojus neformalioje aplinkoje tarp kitų darbuotojų, užuot kartą per metus ant scenos, kai renkami geriausi metų darbuotojai. Tai daug nuoširdesnis ir efektyvesnis būdas. Pateikiame keturis konkrečius patarimus šia tema.
Pasiteiraukite idėjų
Tarkim, jog norite motyvuoti sandėlio vadovę, kuri yra labai punktuali ir organizuota. Pagirkite ją už jos organizuotumą ir pasiteiraukite ar ji neturi kokių papildomų idėjų dėl efektyvesnio užsakymų priėmimo ar to, kaip sumažinti popierizmą, biurokratiją.
Svarbiausia yra surasti stipriąsias darbuotojo savybes ir jas išryškinti. „Ar turite idėjų, kaip būtų galima atlikti jūsų darbą geriau?“, – tipinė užklausa, tačiau nuobodi ir nebemotyvuojanti. Būkite kūrybingesni ir padidinsite savo darbuotojų našumą.
Paprašykite pagalbos
Pagalbos prašymas yra vienas nuoširdžiausių būdų įvertinti kito žmogaus įgūdžius. Jeigu prašote pagalbos, parodote, kad gerbiate kito žmogaus nuomonę. Jeigu pagalbos prašote srityje, kuri nesusijusi su darbuotojo pareigomis, darbuotojas taps jums lojalus.
Kartą vienam pažįstamui vadovui reikėjo paskelbti apie darbuotojų atleidimą. Jis pasiteiravo savo pavaduotojo pagalbos ir paprašė jo patarimo. Jo pavaduotojas tepasakė: „Tiesiog pasakyk, kad labai stengeisi ir išlik nuoširdus“.
Nors mano pažįstamas taip ir būtų elgęsis, pavaduotojas niekada neužmiršo, kad svarbiu momentu buvo teirautasi jo pagalbos ir visuomet išliko lojalus savo vadovui. Paprasta? Taip! Tačiau taip pat ir labai įtaigu, tad kodėl nepasinaudojus šiuo motyvacijos būdu?
Sukurkite neformalius lyderius
Trumpam periodui į neformalaus lyderio vaidmenį paskirkite vieną iš savo darbuotojų. Įsivaizduokite, kaip jaustumėtės, jei bosas jums pasakytų: „Mes turime problemą su vartotojais. Jei nesiimsime veiksmų, prarasime juos. Ar gali į komandą prijungti dar keletą žmonių ir sutvarkyti šią problemą už mane?“
Tai galingas motyvacijos užtaisas. Neformali lyderystė parodo, kad pasitikite darbuotojais ir jų įgūdžiais. Kuo svarbesnė užduotis, tuo didesnis įvertinimas. Kuo didesnis įvertinimas, tuo aukštesnis darbuotojo pasitikėjimas savo jėgomis.
Padirbėkite kartu
Kol jūs esate bosas, tu ir tavo darbuotojais esate skirtinguose aukštuose. Tad vienas geriausių motyvacijos būdų yra „išsilyginti“, t.y. atlikti kokią užduotį kartu. Esmė yra panaikinti vadovo-pavaldinio rolę ir tapti lygiaverčiais partneriais.
Prieš daugelį metų mano pirmasis vadovas tarė man: „Planuoju lankyti prezentacijos ruošimo kursus. Gal norėtum prisijungti? Tai būtų naudinga mums abiems, nes ir tau, ir man teks daryti daugybę prezentacijų.“ Tokio pasiūlymo negalėjau atsisakyti, mes labiau pažinome vienas kitą, jaučiausi įvertintas, motyvuotas.
K. Dapšys