Vyriausybė antradienį pritarė taip numatančioms Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisoms, kurias parengė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM).
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, dažnai tabako sukeltos ligos pasireiškia tik po kelių dešimtmečių, tačiau pastebima tendencija, kad susirgusiųjų dėl rūkymo amžius jaunėja.
„Rūkymas vis jaunesnių žmonių gretose tampa mada, jaunuoliams rūkyti elektronines cigaretes tampa įprasta, neretai tai įvardijama kaip paskutinis mados „klyksmas“, kuris, deja, kelia didžiulę riziką žmogaus sveikatai. Dėl to siūlome, kad prekybos vietose nebeliktų reklamos apie taikomas akcijas, kas iš esmės vartotojui sukuria įspūdį apie ekonominę naudą ir taip skatina tokius produktus įsigyti“, – ministerijos pranešime sakė A. Veryga.
„Taip pat siūlome, kad visus tabako vartojimui skirtus įrenginius galėtų nusipirkti tik pilnamečiai – tokiu būdu panaikinsime teisinę spragą, nes iki šiol tą galėjo padaryti net mokyklinukai“, – pridūrė jis.
Jei Seimas pakeitimams pritars, prekybos vietose nebeliks informacijos apie prekybininkų ar gamintojų tabako, taip pat susijusiems gaminiams (elektroninėms cigaretėms) ir įrenginiams jiems vartoti taikomą kainų sumažinimą. Seimas turės apsispręsti ir dėl siūlymo, kad jokie tabako, taip pat susiję gaminiai bei įranga jiems vartoti negalėtų būti dovanojami kaip loterijų, konkursų, žaidimų prizai, kartu nebūtų galima organizuoti jokių akcijų, skatinančių įsigyti ar vartoti tokius gaminius.
Siekiant užtikrinti gaminių saugumą ir kokybę, kartu siūloma reglamentuoti ir nikotino neturinčių elektroninių cigarečių ir jų pildyklių sudėties ir kokybės bendruosius reikalavimus – tai jau yra padariusios Latvija ir Estija.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, aštuoni iš dešimties rūkančiųjų pradeda vartoti tabaką, būdami paaugliai. Europos šalių kontekste Lietuva pirmauja pagal mokinių, kurie būdami 13 metų amžiaus ir jaunesni surūkė pirmąją cigaretę, skaičių. Taikant ikišiolines prevencijos ir kontrolės priemones, Lietuvoje pavyko sumažinti rūkančiųjų skaičių, tačiau rūkančių vyrų ir 15 metų amžiaus berniukų skaičius vis dar daug didesnis už Europos Sąjungos (ES) vidurkį.
Jei pakeitimams pritars Seimas, jie įsigaliotų nuo šių metų lapkričio 1 dienos, išskyrus reikalavimus dėl nikotino neturinčių elektroninių cigarečių ir jų pildyklių sudėties kokybės, kurie įsigaliotų nuo kitų metų pradžios. Be to, numatytas pereinamasis laikotarpis – iki 2021 metų sausio 1 dienos Lietuvos rinkai patiektos elektroninės cigaretės ir elektroninių cigarečių pildyklės galės būti tol, kol bus išparduotos, tačiau ne ilgiau kaip iki 2022-ųjų gegužės 1 dienos.