Apie tai, ką darome, kad apsigintume patys, kol prisijungtų Vakarai, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ interviu su Kęstučiu Budriu.
Iki kadencijos pabaigos likus pusmečiui, naujasis ministras gali nuveikti kažkokių darbų ar ne?
Daryt tuos darbus, kurie pas mus jau yra surašyti kaip prioritetai, jie yra labai rimti. Tai tikrai nėra ta situacija, kai ministras turi sugalvoti kažkokią unikalią idėją, ar su savo vardu siejamą projektą ir bandyti jį įgyvendinti. <...> Mes turime labai didelius ir svarbius darbus, kuriuos turime padaryti <...>.
Buvo valstybės gynimo tarybos posėdis, nusprendėte vystyti dronų pajėgumus. Kariuomenės atstovai ar krašto apsaugos ministras sakė, kad mes dronų pajėgumų turim, tik nesakydavo kokie tie pajėgumai. Mes turėjom juos, jie buvo pakankami?
Patirties su dronais mes turim daug. <...> Dabar yra tiek technologiškai kita situacija, tiek poreikiai operaciniai yra smarkiai padidėję. Tai, ką padarė Lietuvos kariuomenė, tai įvertino iš naujo, koks būtų mūsų operacinis poreikis matant karo Ukrainoje pamokas, ir suskirstė į kategorijas nuo pačių mažiausių – tai pirmojo asmens, kai su akiniais matome, kaip vyksta pats skrydis nuo dronų, nuo pigių dronų, kurių reikia tūkstančiais, iki tų aukštai skraidančių, ir kelias paras galinčių išbūti žvalgybinių dronų. Išskaidė į kategorijas skaičius, kurių mums reikėtų <...> ir kada mes galime juos įsigyti. Ir valstybės gynimo taryba pasakė, kad to pajėgumo, kurį jūs mums parodėte, pilną operacinį pajėgumą reikia pasiekti 2026 metais. <...> Ir kai jūs tai darysite, turite tai daryti sąveikoje su kitais plėtojamais pajėgumais. <...> Mes turime maksimaliai sieki įgyvendinti visus šituos sumanymus Lietuvos gynybos pramonės pajėgumais.
Bet kiniečiai gamina pigiau, ar ne?
<...> Lietuvos Respublikos prezidentas buvo susitikęs ne kartą su mūsų pramonės atstovais su klausimu, ar tai yra iš viso įmanoma? <...> Atsakymas iš pramonės yra taip. Atsakant į jūsų klausimą, ar mes tai galime padaryti be trečiųjų šalių, kritiškai svarbių pažeidimams įvairių komponentų, atsakymas yra taip – mes galime tai pasiekti. Laike užtruks šiek tiek ilgiau, kaina taip pat išaugins, bet mes tai galime padaryti, kad Lietuvos kariuomenė nenaudotų tokių technologijų, kurias naudoja priešiški režimai. <...> Mes siekiame, kad visi tiekimo komponentai maksimaliai būtų pagaminti arti mūsų, tai yra Lietuvoje. Tai reiškia, kad karo atveju, užsidarius sienoms, ir kai negali vykti normali logistika, mes tai galėtume daryti Lietuvoje savo pajėgumais <...>.
Viena iš verslo iniciatyvų buvo skirti 4 proc. valstybės vidaus produkto mūsų gynybai. Pritartumėt tokiai idėjai, ar ne?
<...> Diviziją susikurt, atsargas užsipildyt ir visus kitus pajėgumus išplėtoti, suprantam, kad tam reikės daug pinigų. Ir suprantam, kad tam 3 proc. tikrai nepakanka. <...> Tai jei atsiranda, o dabar jau atsidaro, iniciatyvos iš verslo pusės didinti finansavimą, tai žinoma, kad tai labai sustiprina politines pastangas 2025 metams padaryti gerą gynybos biudžetą.
Diskusijų turėjome ne tik dėl pinigų, politinių dalykų, bet ir dėl to, kiek laiko mums reikėtų gintis vieniems. Vieni sako, kad minimum 2 savaites, bet buvo ir pasakymų, kad sąjungininkai gintų mus ir nuo pirmų minučių. Tai kiek laiko reikės gintis vieniems?
Nė minutės. Mes ginsimės iš karto ne vieni. Lietuvoje turime jau esančias pajėgas, apie pusantro tūkstančio amerikiečių, turėsime nuo kitų metų atvykstančias Vokietijos pajėgas <...>. Visi jie bus ten, kur mes esame.
Visą laidą pamatykite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.