Signatarų laidojimui parengtas atskiras Vyriausybės nutarimas, kuriame žingsnis po žingsnio numatyta, kaip atrodo laidotuvių ceremonija. Portalas tv3.lt kviečia susipažinti, kaip Lietuvoje laidojami signatarai.
Jau aišku, kad urna su K. Glavecko palaikais bus pašarvota Vilniaus laidojimo rūmuose (Olandų g. 22). Atsisveikinimas vyks gegužės 1 d. nuo 12 val. iki 20 val., gegužės 2 d. – nuo 10 val. iki 14 val. Urna išnešama sekmadienį, gegužės 2 d. 14 val.
Velionis bus palaidotas Antakalnio kapinėse, Vilniuje.
Visas detales derina su šeima
Nutarime numatoma, kad, pageidavus K. Glavecko šeimai, politikas būtų laidojamas valstybės lėšomis pagal Vyriausybės patvirtintą laidojimo ceremonialą. Tiesa, numatyta, kad laidojimo išlaidos tokiu atveju negali viršyti 120 bazinės socialinės išmokos dydžių, arba 4,8 tūkst. eurų.
Šeimos pageidavimu, Seimo valdyba sudaro Laidotuvių komisiją, kuri ir rūpinsis laidotuvių organizavimu. Komisijos sušauktame posėdyje svarstomi sprendimai dėl nekrologo, velionio šarvojimo, atsisveikinimo su juo, religinių apeigų. Visa tai derinama kartu su mirusiojo artimaisiais.
Taip pat Laidotuvių komisija per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją skelbia nekrologą, kartu informuodama apie laidotuvių datą ir vietą.
Viskas suplanuota iki smulkmenų
Toliau nutarime nurodytos dalys, kurios sudaro Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro laidojimo ceremoniją. Pirmiausiai prie velionio palaikų išrikiuojama garbės sargyba, tuomet norintiems leidžiama atsisveikinti su velioniu. Vėliau, jei nuspręsta laidoti su religinėmis apeigomis, atliekamos ir jos.
Tuomet uždaromas ir Lietuvos Respublikos vėliava uždengiamas karstas su velionio palaikais. Tiesa, K. Glavecko šeima pasirinko jį kremuoti, todėl šiuo atveju ceremonija vyks su urna, o ne karstu. Nutarime nedetalizuota, kaip elgiamasi, kai velionis kremuotas ir vietoj karsto yra urna, todėl toliau cituojamas originalus nutarimas.
Vėl išrikiuojama garbės sargyba. Karstas su velionio palaikais išnešamas iš šarvojimo patalpų, grojant pučiamųjų instrumentų orkestrui.
Tada formuojama laidotuvių procesija, kuriai taip pat nustatyta griežta tvarka. Procesija pradedama velionio nuotrauka, tuomet seka velionio apdovanojimai, garbės palydos vadas, garbės palyda, pučiamųjų orkestras.
Paskui juos keliauja gėlės ir vainikai, karstas ir karstą lydintys kariai, velionio artimieji, oficialūs asmenys ir aukšto rango kariai, velionio bendražygiai, visuomeninių organizacijų atstovai, kiti lydintieji.
Galiausiai, jei pasirinktos religinės apeigos, karstas su velionio palaikais sutinkamas maldos namuose, kur ir vykdomos numatytos religinės apeigos. Tuomet karstas su velionio palaikais išnešamas ir kartu su laidotuvių procesija vyksta į kapines.
Laidotuvių procesija, o po jos ir laidotuvių dalyviai, susirenka prie kapo duobės. Tuomet prie kapo duobės atnešamas ir karstas su velionio palaikais, jis pastatomas numatytoje vietoje.
Tada skamba atsisveikinimo kalbos. Atsisveikinimo kalbą sako ir Seimo pirmininkas arba jo įgaliotas asmuo. Jei laidojama su religinėmis apeigomis, jo atliekamos po atsisveikinimo kalbų.
Tuomet sulankstoma ir artimiesiems atiduodama valstybinė vėliava. Galiausiai karstas su velionio palaikais nuleidžiamas į kapo duobę, nuskamba trys salvės.
Užkasus kapo duobę, skamba Lietuvos Respublikos himnas, taip baigiama laidotuvių ceremonija.
Penktadienio rytą ligoninėje mirė ilgametis Seimo narys, Kovo 11-osios Akto signataras Kęstutis Glaveckas. Tai portalui tv3.lt patvirtino Seimo narys Jurgis Razma.
Penktadienį K. Glaveckui suėjo 72-eji.