Kas sukelia autoimunines ligas?
Autoimuninės ligos kyla tuomet, kai mūsų organizme esančios imuninės ląstelės ima naikinti organizmo sveikas ląsteles. Pasak A. Unikausko, dažniausiai šios problemos atsiradimo priežastis yra vitamino D stoka.
Tokios pat nuomonės laikosi ir „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė: „Moksliškai įrodyta, kad sergant autoimuninėmis ligomis vitaminas D gali padėti sumažinti nemalonius simptomus. Šis vitaminas naudingas ir nesergantiems, kadangi sumažina tokių ligų atsiradimo tikimybę.“
Žinoma, egzistuoja ir daugiau veiksnių, kurie turi įtakos autoimuninių ligų pasireiškimui. Autoimunines ligas išprovokuoti gali:
- virusai, grybeliai, bakterijos;
- stresas;
- netinkama mityba;
- genetinis polinkis;
- organizmo negebėjimas konvertuoti neaktyvaus vitamino D į aktyvų.
Vitaminas D yra ypatingas tuo, kad slopina uždegimą, o tai itin aktualu sergantiems autoimuninėmis ligomis. „Visų autoimuninių ligų pagrindas yra uždegimas. Vitaminas D slopina šį procesą ir neleidžia jam vystytis,“ – aiškina A. Unikauskas.
Populiarumas išauga tamsiuoju metų periodu
Vienas iš pagrindinių natūralių vitamino D šaltinių yra saulė. Visgi,mūsų šalies klimatas išsiskiria metų laikais, to pasekoje, šaltuoju periodu žymiai sumažėja saulės spindulių kiekis.
„Vaistinėje pastebime, kad vitaminas D tampa itin populiarus šaltuoju metų laiku, ypač kuomet ima tamsėti dienos ir prasideda virusinių infekcijų sezonas. Turime nemažai istorijų, kuomet keletą mėnesių pavartoję vitaminą D pacientai grįžta į vaistinę įsigyti dar ir pasako, kad vartojant maisto papildą susitvarkė miegas, pagerėjo nuotaika, atsirado daugiau energijos,“ – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė.
Pataria vartoti atsakingai
A. Unikauskas akcentuoja, kad geriausia rinktis vitaminą D3, o ne D2. Pasak specialisto, vitaminą D3 organizmas ne tik lengviau pasisavina, bet ir kyla mažesnė rizika perdozuoti. Tuo tarpu vaistininkė J. Aleknienė pataria pasidaryti vitamino D lygio kraujyje tyrimus.
„Jeigu jaučiatės tikrai prastai, rekomenduojame atlikti vitamino D kraujo tyrimą, išsiaiškinti kokio lygio yra trūkumas ir tada gydytojas galės paskirti receptinį maisto papildą. Vis dėlto, svarbu suprasti, kad tokį preparatą reikėtų vartoti atsakingai, kadangi receptinis vitaminas D yra vartojamas kartą per savaitę arba rečiau,“ – atkreipia dėmesį vaistininkė J. Aleknienė.
Norint, kad vitaminas D būtų geriau įsisavintas, mitybą taip pat vertėtų papildyti ir omega riebalinėmis rūgštimis, bei nepamiršti vitamino K.
Naujausias „Kviečiame daktarą“ laidas stebėkite šeštadieniais, 11.30 val. per TV3.
Turite klausimų? Dabar prof. A. Unikauskui čia juos gali užduoti kiekvienas! Na, o patys įdomiausi ir aktualiausi klausimai nuskambės televizijos eteryje.