• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keltais pervežama ne tik gausybė prekių, bet ir kontrabandos

Skandinavijos ir Lietuvos grupuotės kontroliuoja metamfetamino prekybą Šiaurės šalyse

Keltais iš Švedijos į Baltijos šalis, Lenkiją ir Suomiją nusikaltėliai veža kontrabandines ir draudžiamas prekes, vogtus daiktus. Stokholmo pasienio policijos duomenimis, kiekvieną kartą keltuose keliauja po 20-30 keleivių, kurie būna teisti už sunkius nusikaltimus.

Daugėja konfiskuotų prekių

Kaip rašo „Svenska Dagbladet“, kalba eina apie tokius žmones, kurie teisti už tokius nusikaltimus kaip prekyba ginklais ir žmonėmis, plėšimus, narkotikų kontrabandą ir kitus sunkius nusikaltimus. Policijos duomenimis, metai iš metų konfiskuojamų įvežamų ar išvežamų nelegalių krovinių nuolat daugėja. Į Švediją bandoma įvežti cigaretes, spirito gaminius, dyzeliną, hormoninius preparatus, narkotikus. Iš Švedijos išvežami vogti daiktai. Tai ir automobiliai, ir statybinė įranga, ir valčių varikliai, ir dviračiai, padangos, ratai ir daugybė kitų prekių. Vien pernai Stokholmo pasienio policija sulaikė tokių prekių už 13 milijonų kronų (maždaug 1 400 000 eurų). Jos buvo sulaikytos ne tik Stokholmo, bet ir Nineshamno bei Karlshamno uostuose. 2013 metais pasieniečiai sulaikė prekių už 12 milijonų (maždaug 1 300 000 eurų), o 2012 metais – už 10 milijonų kronų (maždaug 1 073 000 eurų).

Pernai Stokholmo policija atidžiau patikrino 350 keltų reisų. Paaiškėjo, kad labiausiai kriminalizuotos yra keltų linijos iš Stokholmo į Rygą, o taip pat maršrutas iš Talino per Helsinkį į Stokholmą ir atgal. Kaip sakė Švedijos pasienio policijos atstovas Šelja Oke Karlsonas, keltais plaukiantys nusikaltėliai ne tik veža kontrabandines ar vogtas prekes, tačiau yra pavojingi ir kitiems keltų keleiviams, ir laivų saugumui. Policija mano, kad tie jų pateikti skaičiai neatspindi tikrosios padėties, o yra tik ledkalnio viršūnėlė. Švedija yra virtusi svarbiu nusikaltėliams strateginiu tranzitiniu punktu – vogtų daiktų iš Skandinavijos šalių pervežimui toliau į Baltijos šalis, Lenkiją, iš kur tos prekės keliauja dar toliau: į Baltarusiją, Ukrainą, Rusiją. Ypač daug tokių prekių atvežama iš Norvegijos.

REKLAMA
REKLAMA

Vežami ne tik vogti, bet ir jau naudoti daiktai, kurie kelia grėsmę aplinkai. Pavyzdžiui, seni Skandinavijos šalyse jau nebenaudojami ir išmesti freoną naudojantys šaldytuvai. Išvežami taip pat seni akumuliatoriai, kompiuterių monitoriai, naudotų automobilių dalys. Švedų įstatymai draudžia išvežti iš šalies tokius pavojingus gamtai daiktus. „Keltuose esame sulaikę net dideles senų akumuliatorių partijas, kurios galėjo sukelti sprogimą“, – pabrėžė pasienio policijos atstovas Š. O. Karlsonas.

REKLAMA

Projektas „Turnstone“

Švedijos policijos atliktas tyrimas yra bendro Europos Sąjungos lėšomis finansuojamamo projekto „Turnstone“ dalis. Tame projekte dalyvauja Švedijos, Suomijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos policija, pasienio ir kranto apsaugos tarnybos. Pagrindinis projekto tikslas yra kovoti su nelegalia migracija ir nusikalstamumu Baltijos jūros šiaurės regione nepažeidžiant asmenų laisvo judėjimo per Šengeno vidaus sienas laisvių.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmasis„Turnstone“ etapas , kuriame dalyvavo minėtų šalių pareigūnai, vyko Helsinkyje, Suomijoje, antrasis – Latvijoje, Rygoje, trečiasis – pernai Klaipėdoje. Operacijos metu Klaipėdos jūrų uoste Švedijos, Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos sienos apsaugos bei policijos kriminalinės žvalgybos pareigūnai analizavo asmenų, vykstančių keltais, srautus, keitėsi informacija apie, įtariama, nelegaliai keliaujančius asmenis. Taip pat buvo keičiamasi duomenimis apie galimas nusikalstamas veikas Baltijos jūros regiono valstybėse bei teikiamos rekomendacijos dėl įtartinų asmenų kontrolės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Projektas tęsis ir šiemet, o tada bus pateiktos išvados, kaip pagerinti pareigūnų darbą, kaip sumažinti nusikaltimų skaičių. Jau ir dabar aišku, kad visoms jėgos struktūroms reikia aktyviau keistis informacija, daugiau bendradarbiauti.

Suimti grupuočių nariai

Tokio sėkmingo teisėsaugos bendruomenės bendradarbiavimo pavyzdys galėtų būti pernai rugsėjo mėnesį vykusi operacija „Archimedes“. Jos metu 34 valstybių teisėsaugos institucijos ir tarptautinės organizacijos, koordinuojamos ir padedamos Europolo, sujungė savo pajėgas didžiausioje kada nors surengtoje slaptoje tarptautinėje operacijoje, nusitaikydami į organizuotų nusikalstamų grupuočių veiklą bei jų infrastruktūras visoje Europos Sąjungos teritorijoje.

REKLAMA

Analogų neturintys operacijos mastai, baigęsi daugiau nei 1000 asmenų suėmimu visoje Europoje, yra rimtas perspėjimas net pačioms rimčiausioms nusikalstamoms grupuotėms, kad tarptautinė teisėsaugos bendruomenė yra pasiryžusi kovoti su neteisėta jų veikla.

Pagrindinis operacijos „Archimedes“ tikslas – kova su didžiausią grėsmę keliančių nusikalstamų grupuočių veikla ir pastarųjų nariais, veikiančiais Europoje. Policijos, muitinės ir kitų teisėsaugos institucijų pareigūnai devynias dienas, pasitelkdami žvalgybinę informaciją, atliko veiksmus, nukreiptus į kovą su tokiomis nusikalstamumo apraškomis kaip prekyba žmonėmis, sintetiniai narkotikai, prekyba šaunamaisiais ginklais, sukčiavimai, nusikaltimai elektroninėje erdvėje (seksualinis vaikų išnaudojimas internetu ir su mokėjimais susiję sukčiavimai), neteisėta palengvinta imigracija, prekyba kokainu ir heroinu, suklastotos prekės, organizuoti turtiniai nusikaltimai.

REKLAMA

Operacijoje dalyvavo teisėsaugos bendruomenės pareigūnai iš visų 28 ES valstybių narių. Taip pat operacijoje dalyvavo 6 valstybės nepriklausančios Europos Sąjungai: Australija, Kolumbija, Norvegija, Serbija, Šveicarija ir Jungtinės Amerikos Valstijos, tarptautiniai partneriai iš Eurojusto, „Frontex‘o“ ir Interpolo organizacijų.

Valdo Skandinavijos rinką

Europos komisijos ir Europolo anksčiau pateiktame raporte buvo teigiama, kad Lietuvos nusikalstamos grupuotės yra vienos didžiausių metamfetamino gamintojų Baltijos šalyse, ir šiuo kvaišalu jos aprūpina Skandinavijos, Jungtinės Karalystės rinką. Skandinavijos ir Lietuvos grupuotės kontroliuoja metamfetamino prekybą Šiaurės šalyse. Ir tame raporte teigiama, kad nusikaltėliai iš Lietuvos užsiima metamfetamino kontrabanda, gabendami šį narkotiką keltų linijomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot tyrimo, Lietuvoje ir Lenkijoje naudojamos didelių pajėgumų apimties šių narkotikų gamybos laboratorijos.

ES ataskaitoje teigiama, kad Europos narkotikų rinka keičiasi, todėl gali tekti keisti dabartinę politiką ir kovos būdus. Ši rinka tampa vis dinamiškesnė, imlesnė naujovėms ir greitai reaguoja į pareigūnų spaudimą, todėl ir kova su šiuo reiškiniu Europoje privalo būti ne mažiau dinamiška, novatoriška ir energinga. Dabartinės organizuotos nusikalstamos grupuotės linkusios vienu metu platinti daugelį narkotinių medžiagų ir vienyti jėgas. Tarptautinė prekyba narkotikais tebėra pagrindinė daugumos organizuotų nusikalstamų grupuočių veikla. Grupuotės labai atidžiai seka pareigūnų darbą ir nuolat keičia neteisėto gabenimo būdus ir kelius, kad išvengtų teisėsaugos atsako. Pastebima, kad vis dažniau tam naudojami teisėti komercinio vežimo būdai: konteineriai, orlaiviai, kurjeriai ir pašto tarnybos. Šitaip narkotikai gabenami per daugybę tranzito vietų ir juos sunkiau aptikti.

REKLAMA

Perduos Suomijai

Kaip tik pačioje sausio pabaigoje Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas išplatino pranešimą, kad Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo ir sunkių nusikaltimų tyrimo valdybų pareigūnai, bendradarbiaudami su Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnais, sulaikė vyrą, įtariamą psichotropinių medžiagų kontrabanda.

REKLAMA

Pernai gruodžio mėnesį buvo gautas Suomijos teisėsaugos institucijų prašymas nustatyti 1987 metais gimusio Kauno rajono gyventojo buvimo vietą, jį sulaikyti bei perduoti Suomijai pagal Europos arešto orderį. Įtariama, kad šis vyras 2014 metų kovo mėnesį organizavo labai didelio kiekio psichotropinių medžiagų kontrabandą iš Olandijos į Suomiją. Tąsyk Lenkijos teisėsaugininkų patikrintame automobilyje aptikta apie 15 kg amfetamino ir 10 000 tablečių su psichotropine medžiaga – MDMA.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo metu gauta duomenų, kad įtariamasis gali slapstytis Klaipėdoje arba Šiauliuose. Gavus papildomų duomenų ieškomas vyras buvo sulaikytas Šiauliuose. Jo išsinuomotame bute policijos pareigūnai rado kastetą, dujinį pistoletą bei automobilio „Mercedes Benz" raktą. Pats automobilis aptiktas vienoje saugojimo aikštelėje. Nustatyta, kad gruodžio mėnesį jis buvo pavogtas Vokietijoje.

Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate prieš sulaikytąjį buvo pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl disponavimo nusikalstamu būdu gautu turtu bei neteisėto disponavimo šaunamuoju ir nešaunamuoju ginklu. Įtariamasis suimtas, sprendžiamas klausimas dėl jo išdavimo Suomijos teisėsaugos institucijoms.

Žana KAPUSTINA  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų