Išalkę saulės, jūros, kvapą gniaužiančių vaizdų ir karščiu alsuojančių kūnų Vilniaus oro uoste sutikti lietuviai keliaujantys į Graikijos Korfu salą pasakoja, kad kai kuriems tai pirmos ir labai lauktos atostogos po pandemijos ir visai nebesvarbu, kiek jos kainuoja:
„Poilsiui pinigų negaila.“
„Kai nuovargis yra ir norisi atostogų, va, leliukas mažas, norisi pakeliauti, kol galim.“
„Ar lauktos tos atostogos? – Labai. Du metus lauktos. Ne, tris metus lauktos.“
„Kiek savaitė Graikijoje kainuoja? – Asmeniui man atrodo apie 800 eurų.“
O lietuviai kelionių išties išsiilgę.
„Susidomėjimas kelionėmis yra kosminis“, – teigia „Makalius.lt“ vadovas Rimvydas Širvinskas.
Nors atostogos užsienyje palyginus su pernai, anot „Makalius.lt“ vadovo Rimvydo Širvinsko, pabrango 15–20 procentų, dauguma lietuvių pasiruošę pinigines joms atverti plačiau.
„Palyginus su praėjusiais metais, 15–20 procentų, tačiau praėjusiais metais kelionės buvo tikrai ir taip pigios. Keliautojo krepšelis šiuo metu siekia 650—750 eurų asmeniui už savaitės trukmės atostogas, kai prieš pandemiją keliautojai atsiųsdavo laišką su prašymu planuotis atostogas iki 500 eurų“, – sako R. Širvinskas.
Lietuvių kelionių krepšelis padidėjo ne tik dėl infliacijos ir pingančio euro – lietuviai nori įdomesnių krypčių, aukštesnės klasės viešbučių ir ilgesnių kelionių. Ir, anot „Novaturo“ atstovų, žmonės keliauja dar daugiau negu prieš pandemiją, 2019-aisiais.
„Mes lyginam šių metų kovo mėnesį su 2019 kovo mėnesiu, tai keliautojų skaičius išaugo 5 procentais, balandžio mėnesį – 6 procentais“, – sako „Novaturas“ atstovė Dovilė Zapkutė.
O labiausiai lietuviai, kaip visada, nori atostogauti Turkijoje. Daugiau nei pusė keliautojų vyksta būtent ten. Iš Lietuvos į Turkiją kasdien išskrenda bent po kelis lėktuvus, tad žmonių, anot kelionių pardavėjų, šiemet bus tikrai tiršta, nors atostogų Turkijoje kaina yra išaugusi kone trečdaliu.
„Turkija yra pabrangusi apie 30, iki 30 procentų. Ar užgrūsta, tai galiu pasakyti taip, kad paskutinę minutę bus sunku nusipirkti. Galima rasti pigiau, bet bus ganėtinai sunku rasti vietos, jeigu didesnė kompanija negu 3“, – kalba „Hoperfy.com“ kelionių startuolio bendraįkūrėjas Tadas Kertenis.
Labiausiai, anot Rimvydo Širvinsko, brango prabangesni, būtent lietuvių ypač pamėgti viešbučiai su viskas arba ultra viskas įskaičiuota. Ir visgi, anot kelionių organizatoriaus, su kainomis Turkijoje gali visko nutikti, nes šalis neteko maždaug pusės keliautojų iš Rusijos ir kažkaip turės tai kompensuoti.
„Jie bandys prisivilioti siūlydami įvairiausius specialius pasiūlymus bandydami prisivilioti būtent Vakarų europiečius, Baltijos šalių keliautojus“, – sako R. Širvinskas.
Lietuvių pamėgtų šalių tope taip pat puikuojasi Madeira Portugalijoje, Bulgarija, o geresnį viešbutį Graikijos salose gali reikėti gerokai pamedžioti.
„Antra pagal populiarumą yra Graikijos salos, bet Graikijos salos šią vasarą, iš tiesų, prognozuojama, mūsų partnerė sako, kad bus labai labai užimtas ir aktyvus sezonas, todėl tas, kas nori Graikijos kelionių, planuokitės, kiek galit, iš anksto, kad paskui turėtumėte iš ko rinktis“, – sako D. Zapkutė.
Na, o atostogos Lietuvos pajūryje, Statistikos departamento duomenimis, šiemet bus brangesnės nei pernai. Šeimos savaitės išvyka kainuos apie 1300-us eurų. Šiemet atostogos palyginti su 2019-aisiais kainuos 1,7 karto daugiau. Tad, anot statistikų, vidutinės šeimos savaitės atostogoms nebeužteks vidutinio darbo užmokesčio. Kelionių organizatoriai sako, kad atostogos Lietuvoje šiemet kainuos tiek pat, kiek užsienyje.
„Asmeniui 3 žvaigždučių viešbuty Palangoje galėtų kainuoti apie 350–400 eurų, kai tuo pat metu atostogas Bulgarijoje, man dar šiandien teko patikrinti ir pamatyti šią sumą iki 400 eurų, galima taip pat susiplanuoti 3 žvaigždučių viešbutyje, su pusryčiais, tačiau į tą kainą jau bus įskaičiuotas ir skrydis“, – tvirtina R. Širvinskas.
„Palangoje ar kituose kurortuose pavalgyt bus, tas šaltibarščių indeksas bus daug labiau pakilęs, tai realiai lietuviai šiuo atveju arba turi suprasti, kad šiek tiek reikės daugiau mokėti, kaip ir reikia mokėti už kurą daugiau, arba kažkaip alternatyviai atostogauti savo ten sodybose“, – sako T. Kertenis.
O tiems, kurie visgi savo sodybose atostogauti nenori, kelionių organizatoriai rekomenduoja keliones užsisakyti iki birželio vidurio – pabaigos, kol dar neprasidėjo moksleivių vasaros atostogos.