Vis labiau veržiantis diržus, neretai ir paprastam žmogui vis sunkiau sukaupti pinigų ilgesnei kelionei. Tokiu atveju, kaip ir Žiuliui Vernui, gali padėti knygos – jei ne jų rašymas, tai bent skaitymas. Kita vertus, kas gali būti įdomiau nei paklaidžioti vietomis, aprašytomis mėgiamoje knygoje? Kol žmonės tūkstančiais plūdas į Luvrą, norėdami iššifruoti Da Vinčio kodą, mes pateikiame sąrašą autorių, kurių knygos leis bent „išvysti“ pasaulį nepakylant nuo sofos, ir, jei jau pakilote, lydės jus jūsų kelionėje.
Pirmoji dalis - čia
Orhano Pamuko Turkija
Pasiekti pasaulinę šlovę pavyko nedaugeliui Turkijos rašytojų. Vienas „laimingųjų“ – Orhanas Pamukas, 2006-aisiais gavęs Nobelio literatūros premiją. Žymiausioje O. Pamuko novelėje „Sniegas“ pasakojama apie poetą vardu Kars, kuris po 12 metų tremties grįžta į namus rytinėje Turkijoje ir stengiasi išsiaiškinti, kodėl čia žudosi tiek daug moterų. Vyras sutinka Ipek – moterį iš jo praeities, puoselėjančią jam romantiškus jausmus.
Nuklysdami taip toli į Turkijos gilumą tikrai būsite apdovanoti – kraštovaizdis ir žmonės yra visiškai kitokie nei kosmopolitškame Istambule ar visoje Vakarinėje Turkijoje, kur apsistoja daugelis į Turkija užklydusių keliautojų. Ir jei jau esate čia, nepasigailėsite jei nukeliausite dar toliau, iki pat Armėnijos pasienio, kur išlikę senovinio Ani miesto griuvėsiai.
Tie, kurie negali keliauti taip toli, gali tiesiog paimti į rankas melancholišką O. Pamuko knygą „Istambulas: prisiminimai ir miestas“ ir leistis rašytojo vedami po jo gimtąjį miestą.
.Paulo Coelho Šiaures Afrika
Paulo Coelho „Alchemikas“ yra labiau kelionė viduje nei realiame pasaulyje. Knygoje pasakojama apie jauną piemenį, vardu Santiago, kuris, susapnavęs, jog prie Egipto piramidžių jo laukia pasakiškas lobis, parduoda savo avis ir palieka gimtuosius namus.
Santiago dvasinę kelionę gali būti sunku pakartoti, tačiau fizinei tereikia laiko, kantrybės. ( ir pinigų). Leiskitės į kelionę keltu iš Ispanijos į Tanžyrą ir pasiklyskite siaurose miesto gatvėse ir jo įspūdingose mečetėse. Keliaukite į dykumą, į Al-Fayoum oazę Egipte bei užbaikite kelionę piramidžių papėdėje. Lažinamės, jog atrodys visiškai kitaip, nei atvežtam prie jų turistiniu autobusu.
Iano McEwanso Anglija
Iano McEwanso „Atpirkimo“ veiksmas prasideda pietryčių Anglijoje, vietovėje vadinamoje Surrey Hills ( Surrio kalvos), kur Briony, maža, pasakas dievinanti mergaite klaidingai supranta vieną įvykį taip tragiškai pakeisdama sesers Cecilios bei jo mylimojo Robbie gyvenimus. Veiksmas persikelia į Prancūziją, kur Robbie dalyvauja II pasauliniame kare bei į Lononą, kur Cecilia, Robbie bei Briony susitinka tam, jog ji galėtų „atpirkti“ savo nuodėmę.
Londono pristatyti nereikia, tačiau Surrey Hills vietovė nėra tokia žinoma tarp keliautojų, nepaisant natūralaus grožio ir puikaus susisiekimo su sostine. Čia yra tikrai ideali vieta pailsėti nuo triukšmo bei miesto taršos.
Milano Kunderos Praha
Milan Kundera, kaip ir legendinis Franzas Kafka, yra vienas iš Čekų rašytojų, pasiekusių pasaulinę šlovę. Dvi žymiausios autoriaus knygos – „Nepakeliamas būties lengvumas“ bei „Juoko ir užmaršties knyga“ yra nepaneigiamai paveiktos Prahos dvasios.
„Nepakeliamas būties lengvumas“ – istorija apie audringą Terezos bei Tomo meilės istoriją, žlugusio Prahos pavasario kontekste. „Juoko ir užmaršties knygoje“ tikros Prahos vietos – senamiestis, Hradcany pilis bei Bartolomejska gatvė, susipina su pagrindinio veikėjo sukurtomis vietomis.
Geriausias būdas „surasti“ ( ar leistis ieškoti) Kunderos Prahą – klaidžioti miesto gatvėmis ieškant komunistinės eros relikvijų.