Tyrulių (Radviliškio rajonas) pelkės slepia ne tik nužudyto ūkininko Igno Požėlos nuo Bardiškių (Pakruojo rajonas) istoriją, kurios atomazgos mes ieškome jau trečią mėnesį, bet ir daug kitų neaprašytų, krauju ir ašaromis aplaistytų gyvenimų ir žūčių. Ketvirtą kartą išsirengę savo publikacijos pėdsakais įsitikinome, kiek daug nežinome apie savo kraštą ir jo istorijos vingius. Kiek daug dar slepia žemė ir žmonių atmintis.
Istoriją tęsia tyruliečiai
Po užpraėjusio šeštadienio „Šiaulių krašto“ publikacijos „Likimas nuvedė į Tyrulių pelkes“, jau pirmadienį sulaukėme Tyrulių seniūno Rimanto Liukumo skambučio. Yra dar viena vieta Tyrulių pelkėse, aplaistyta krauju, kuri galbūt susijusi su "enkavėdistų" nužudyto ūkininko I. Požėlos, kurio kapo jo dukros Stasė ir Vitalija, ieško jau šešiasdešimt metų.
I. Požėla, slapstęsis pas savo draugą Petrą Tiltinį (Peter Tiltinš) Vismantų kaime (Pakruojo rajonas) buvo nušautas 1951 metų rugpjūčio 2 arba 3 dieną.
Liudytojų teigimu, kūnas tris dienas pragulėjo Radviliškio centre, prie turgaus tvoros, su kitų dviejų nužudytųjų kūnais, o vėliau išvežtas ir užkastas kažkur Tyrulių pelkėse.
Seniūnas R. Liukumas nei paneigia, nei patvirtina Kęstučio Filipavičiaus iškeltos versijos. Parodytose žvyrduobėse šalia Tyrulių pelkių 1957 metų rudenį dar būdamas vaikas Kęstutis matė tris žmonių kaukoles.
R. Liukumo teigimu, toje vietoje kaukolės ir kiti žmogaus kaulai – ne naujiena, nes ten, kur dabar yra K. Filipavičiaus parodyta žvyrduobė, yra buvęs smėlio kalnelis ir seni palaidojimai.
Seniūno R. Liukumo teigimu, jis ir pats ten buvo radęs žmonių kaulų, o senus žmones girdėjo pasakojant, kad čia buvo laidojami žmonės.
Ženklai
Nuo Tyrulių pavažiavę apie penketą kilometrų sustojame Vendrės kaime, Žydrūno Labino vienkiemyje. Aunamės guminius ilgaaulius. Sukame į Šiaurės vakarus. Miškas apsuptas pelkių. Einame vorele, taikome į tas pačias pėdas – baisu įsmukti, baisu atsilikti nuo plačių Žydrūno žingsnių. Porą kilometrų tokiu taku – kliūnant už šakų, minkant purvyną.
Pokariu čia buvęs platesnis kelias, sunkvežimiais nepravažiuodavo, tik arkliais traukiamais vežimais.
Dar spėk klausytis Žydrūno ir Rimanto pasakojimų, apžiūrėti Lietuvos partizanų paliktų ženklų ant senų eglių. Eglių šakos prasideda ne pažemyje, kaip įprasta, o keturių penkių metrų aukštyje. Žydrūnas pasakoja, kad partizanai nugenėdavę nedidelių eglaičių šakas ir taip žymėdavę savo takus, svarbius objektus.
Kylame į kalniuką, po kojomis smėlis, virš galvos pušys – lyg ne tas pats miškas.
Betoninis paminklas su metaline saulute. Ant lentelės iškalta: „1951 metų liepos 8 dieną šioje vietoje žuvo Lietuvos partizanai“. Kai kurių partizanų iškaltos ir pavardės, kai kurių – tik slapyvardžiai.
Nugenėta eglė žymi ir šio bunkerio vietą.
Sutampa datos
Ant lentelės užrašyta, kad nužudytųjų palaidojimo vieta nežinoma.
Kaip ši vieta gali būti susijusi su I. Požėlos žūtimi ir palaidojimu?
Seniūnas Rimantas tikino, kad jam labiausiai užkliuvo beveik sutampančios datos. Ir partizanai vadavietėje, ir I. Požėla sušaudyti 1951 metais, vos trijų savaičių skirtumu.
„Ar ūkininko I. Požėlos palaikai iš Radviliškio centro negalėjo būti atvežti ir palaidoti drauge toje pačioje duobėje, kur ir sušaudyti partizanai? Jeigu tikrai ūkininko kūnas išvežtas į Tyrulių pelkes. Daug kapų "enkavėdistai" neturėjo daryti, kasė į bendras duobes. Nuo bunkerio už kelių šimtų metrų – pelkė, realu, kad jie visi – ir partizanai, ir kiti nužudytieji ten – gali būti palaidoti“, – svarstė R. Liukumas.
Žydrūnas pasakojo, kad jo senelį Kazimierą Bernotą "enkavėdistai" 1951 metų vasaros pabaigoje vežė į Radviliškį, kur netoli kapinių, prie buvusio turgaus tvoros, jam liepė atpažinti sušaudytus vyrus. Kūnai buvo pradėję irti.
„Pagal datas galima spėti, kad tarp jų galėjo būti ir I. Požėlos palaikai“, – tęsė mintį seniūnas.
Kelias
Abu mūsų palydovai spėja, kad sušaudytų partizanų kūnai neturėjo būti išvežti laidoti toli nuo sušaudymo vietos. Juo labiau, kad čia, kur buvo partizanų bunkeriai, – nuošali vieta.
Seniūnas žino, kad į Tyrulių pelkes tikrai nėra daug kelių. Šis – bene vienintelis pravažiuojamas bent arkliuku. Aišku, kad tris dienas mėtytų kūnų rankomis nenuneši, tikrai kuo nors vežė.
Ir seniūnas Rimantas, ir Žydrūnas pasakojo ne kartą girdėję, kad sušaudytuosius liepdavo išvežti ir palaidoti eiliniams žmonėms, kad šie galėtų įrodyti, jog tarnauja sovietams.
Žydrūno mama jam yra pasakojusi, kad mačiusi pro jų namus pravažiuojant vežimą, kuriame iš po žabų krūvos buvo išlindusios žmogaus kojos.
Abu mūsų palydovai įsitikinę, kad niekas sunkvežimiai į pelkėtą mišką ir nevažiavo, jeigu kūnai ir buvo čia vežti, tai tik su arkliuku.
Tikrieji liudininkai jau išėję
Ir Žydrūnas, ir Rimantas pasakojo, kad šią vadavietę, kur buvo sušaudyti partizanai, nedaug kas žino.
Vendrės vienkiemis ir Žydrūno, ir jo mamos, dabar jau amžinatilsį, Vladislavos Bernotaitės-Labinienės tėviškė. Senąjį namą statė Vladislavos tėvai. Ir mama, gimusi 1930 metais, ir mamos mama Marijona Bernotienė ne kartą Žydrūnui yra pasakojusios, kokie baisūs laikai buvo pokariu gyventi pamiškėje.
Tose vietose vyko pasipriešinimo okupacijai kovos. Vladislavos gyvenimą žymėjo ir Sibiro tremtis.
Būtent Sibire mamos sesers vyras Jonas Janulis buvo sutikęs 1951 metų liepos 8 dienos įvykių netoli Bernotų namų liudytoją Antaną Matuką, sužeistą būtent prie šio bunkerio partizanų sušaudymo metu ir išvežtą į Sibiro lagerius.
Vadavietės sunaikinimas
Antanas Matukas Jonui Januliui lageryje pasakojo 1951 metų liepos 8 dienos įvykius. Pats A. Matukas sėdėjęs prie bunkerio ant kelmo. Partizanai ilsėjosi po žygio.
Pamatęs ateinant "enkavėdistus", A. Matukas virto aukštielninkas nuo kelmo. Kulkų serija iš automatų nukirto kojas – net ir su tokia negalia A. Matukas buvo išvežtas į lagerį.
Sušaudė ir miegančius, ir besiginančius. Gali būti, kad ne visų čia žuvusių partizanų pavardės paminėtos paminklinėje lentelėje. Žūties datą – 1951 metų liepos 8 dieną – žinojo paminklą stačiusi partizanų būrio vado Šarūno žmona.
Atminimas
Vieno iš sušaudytų partizanų, būrio vado Leono Caporkaus – Šarūno žmona Aleksandra ir sūnus Antanas prieš keleris metus buvo atvažiavę pas Žydrūną ir prašę nuvesti į tą vietą, kur yra bunkeriai.
Garbaus amžiaus moteris, tikėtina, vadavietės gyvavimo metu palaikiusi ryšius su savo vyru, atpažino bunkerį, parodė, iš kurios pusės buvo pagrindinis įėjimas.
Netrukus prie bunkerio Žydrūnas traktoriumi atvežė ir paminklą, skirtą partizanų atminimui. Jis ir šiandien žymi vietą, kuri slepia daugybę paslapčių.
Netoli paminklo fotografas Jonas Tamulis suranda dar keturis bunkerius, sujungtus tarpusavyje. Ilgai dirbęs muziejuje, dalyvavęs istorikų ekspedicijose fotografas J. Tamulis pagal tai, kaip atrodo užgriuvę bunkeriai, neatmeta galimybės, kad juose gali būti žmonių palaikų.
Šį spėjimą sustiprina ir tai, kad bunkeriuose lapės išsiraususios urvų. Lapės urvus mėgsta raustis senkapiuose.
Rita ŽADEIKYTĖ