„Yra neigiama Teisės departamento išvada dėl pasiūlymo, kurį teikia konservatorių frakcija, ten labai aiškiai pasakyta, kad to daryti nereikia. Mes nusprendėm, kad visus tuos klausimus, kuriuos (konservatoriai) buvo įrašę į laikinosios komisijos darbotvarkę, mes perduodam NSGK ir jie privalomai turės tuos klausimus nagrinėti ir atsakyti visa apimtimi, kuri buvo parašyta. Iš principo bus padaryta tai, ko, aš manau, visi Seimo nariai norėjo, tik nebus padaryta žingsnių, kuriems Teisės departamentas prieštarauja“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė didžiausios Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.
Nori laikinosios komisijos
Seimo opozicija siekia, kad būtų sudaryta laikinoji komisija, kuri plačiau panagrinėtų M.Basčio ryšių galbūt keliamą grėsmę nacionaliniam saugumui, tačiau projekte kartu įrašyta ir galimybė inicijuoti jam apkaltos procesą. Seimo kanceliarijos Teisės departamentas savo išvadoje pažymi, kad pagrindas pradėti apkaltos procesą yra specialiosios tyrimo komisijos sudarymas pagal Seimo statuto straipsnius dėl apkaltos, o ne laikinosios tyrimo komisijos sudarymas.
Konservatoriai sutinka, kad jų keliamus klausimus nagrinėtų NSGK, jei komitetui bus suteiktos laikinosios komisijos įgaliojimai. Tokiu atveju komitetas turėtų daugiau galių – kviesti ne tik valstybės tarnyboje dirbančius asmenis, už melagingą liudijimą komisijai gresia baudžiamoji atsakomybė.
„Jei pavedama komitetui, turi būti rašyta, kad pavesti atlikti laikinosios komisijos funkcijas, ne tik atlikti parlamentinį tyrimą. Kodėl tos funkcijos ir įgaliojimai reikalingi, yra pora niuansų – yra galimybės kviesti visus, ir dirbančius valstybės tarnyboje, ir nedirbančius, yra imami parašai, kad žmogus sakys tik tiesą. Tai pora svarbių niuansų, be jų komitetas, jei atliks parlamentinį tyrimą, išvados irgi gal bus svarbios, bet pasikviesti žmones, kurie nėra valstybės institucijų darbuotojai, būtų sudėtinga“, – BNS sakė NSGK narys konservatorius Arvydas Anušauskas.
Neskuba pradėti
Valdantieji „valstiečiai“ ir socialdemokratai antradienį patys inicijavo apkaltos procedūrą M.Basčiui, apie kurio neskaidrius ryšius su Rusijos energetikos kompanijų ir buvusiais Lietuvos nusikalstamo pasaulio atstovais pranešė Valstybės saugumo departamentas (VSD), tačiau platesnio tyrimo norinti opozicija šiame siūlyme įžvelgė M.Basčio gelbėjimo planą.
Opozicija skubų valdančiųjų siūlymą pradėti apkaltą Socialdemokratų partijos frakcijai priklausančiam M.Basčiui įvertino kaip siekį užblokuoti jų tyrimą dėl grėsmių nacionaliniam saugumui.
„Mes manome, kad socialdemokratai palaiko apkaltos procesą, nes manome, kad tai politinis manevras žinant, kad apkaltą bus galima stabdyti remiantis Konstitucinio Teismo išaiškinimu, kad priesaikos sulaužymas galioja dėl veiksmų, padarytų po priesaikos davimo. Ir viskas“, – žurnalistams yra sakęs konservatorius Gabrielius Landsbergis.
M.Bastys naujausią parlamentaro priesaiką davė pernai lapkričio 14 dieną, naujos kadencijos Seimui pradėjus darbą. Tuo metu VSD pažymoje minimi faktai vyko anksčiau.