Šiuo metu valstybės įmonių, viešųjų įstaigų, akcinių bendrovių, kurių dalininkė yra valstybė, darbuotojai gali nebaudžiamai naudotis tarnybiniu transportu savo reikmėms. Taip elgtis juo lengviau, kad tokie automobiliai nepažymėti specialiais lipdukais.
Valdiškas – tik valdiškoms reikmėms
Vyriausybė šiandien papildė tvarką, kuria remiantis nustatoma, kaip galima naudotis tarnybiniais automobiliais. Didžiausia naujovė ta, kad tarnybiniu transportu galės naudotis viešųjų įstaigų, valstybės įmonių, akcinių bendrovių, kuriose akcijų turi valstybė, vadovai, vyr. buhalteriai, departamentų ir kiti vadovai. Tačiau jie tai galės daryti tik darbo reikmėms, o ne bet kam, kaip iki šiol.
„Tiesa, tarp eilučių teisės aktuose buvo galima įskaityti, kad ir dabar galima naudotis tik darbo tikslais, tačiau kilo įvairių klausimų. Kad jų nekiltų, ir atsirado poreikis aiškiau reglamentuoti", – „Vakaro žinioms" paaiškino projekto rengėjas Susisiekimo ministerijos Kelių transporto skyriaus vyr. specialistas Marius Žvinklys.
Tačiau tarp eilučių skaityti nemoka visi. Vienas garsiausių skandalų kilo dar prieš trejus metus, kai žurnalistai nufilmavo valstybės įmonės Seimo leidyklos „Valstybės žinios" tarnybinį automobilį prie tuomečio įmonės vadovo Mintauto Daulenskio sodybos. M.Daulenskis tąkart išsisuko, mat nustatyta, kad tuo pat metu automobilis esą stovėjo įmonės garaže. Nustatyta pagal kelionių lapą.
Žymėjimas pančioja
Laukia ir dar viena naujovė. Visos minėtos valstybės valdomos įmonės privalės žymėti specialiais lipdukais savo tarnybinį transportą – kad bet kas galėtų užfiksuoti pažeidimą, jei automobilis bus pastebėtas prie ežero ar poilsiavietėje.
„Iki šiol žymėjimą reglamentavo 2009–ųjų gegužės Vyriausybės nutarimas, tačiau nuostata lietė visas valstybės institucijas, neskaitant savivaldybių, viešųjų įstaigų ir valstybės įmonių. Savivaldybėms buvo tik rekomenduota žymėti. O dabar turbūt kažkas gavo skundų, kad ir valstybės įmonių automobiliai kažkur panaudoti ne pagal paskirtį", – spėjo M.Žvinklys.
Pasak jo, net ir kai kurios valstybinės institucijos labai spyriojosi prieš žymėjimą. Pavyzdžiui, Darbo inspekcija aiškino, kad jų darbas – prevencinis, todėl pažymėtas automobilis iškart išduotų, kad atvažiuoja inspektoriai.
„Tačiau nebūtina pasistatyti mašiną kieme įstaigos, kuri bus tikrinama. Be to, lipdukai dar ir prevencijos suteikia. Juk jei važiuojate ir pamatote policijos automobilį, iškart atsargiau pradedate vairuoti", – pažymėjo Susisiekimo ministerijos atstovas.