• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po ilgų metų diskusijų nuo sausio vaistų pagaliau bus galima nusipirkti ne tik vaistinėse. Dalis preparatų bus parduodami ir parduotuvėse bei degalinėse. Tiesa, tik nereceptiniai, ir toli gražu ne visi.

62

Po ilgų metų diskusijų nuo sausio vaistų pagaliau bus galima nusipirkti ne tik vaistinėse. Dalis preparatų bus parduodami ir parduotuvėse bei degalinėse. Tiesa, tik nereceptiniai, ir toli gražu ne visi.

REKLAMA

Vis dėlto nėra garantijos, kad nuo pat sausio prekybininkai puls dėlioti vaistus savo lentynose, esą apribojimai tokie dideli, kad gali net neapsimokėti plėsti racioną. Savo ruožtu konkurentų gausiančios vaistinės piktinasi, kad žmonės medikamentais gali net apsinuodyti – juk degalinėse ar parduotuvėse pirkėjų niekas nepakonsultuos.

Mažytės vaistinėlės dalyje degalinių yra jau dabar. Tiesa, čia daugiau parduodami maisto papildai, pleistrai, širdies lašai, higienos reikmenys. Tačiau po Naujųjų metų tiek degalinėse, tiek parduotuvėse jau galės atsirasti ir tikri vaistai.

Tikri, tačiau nereceptiniai. Įstatymas numato, kad nuo sausio pirmosios lentynose galės nugulti skausmui ir trumpalaikiam karščiavimui skirti vaistai, ūminį gerklės ir ryklės uždegimą gydantys medikamentai, preparatai infekcijų profilaktikai. Degalinių atstovai pastebi, kad žmonės iš lentynų šluoja ir šiuos, jau minėtus, papildus. Taigi neabejojama, kad populiaria preke taps ir vaistai.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų tinklas pasiruošęs prekiauti vaistais. Dėl žmonių patogumo. Važiuojant žmonėms patogu. Žmonėms patogu ir mes pasiruošę tai daryti, kodėl gi ne“, – patikino degalinės vadovas Žilvinas Povilaitis.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga aiškina, kad naujovė ypač palengvins pacientų regionuose gyvenimą.

„Palengvinti priėjimą prie preparatų, kur nesant net budinčių vaistinių, jų nelabai ir turim didžiojoje dalyje vietų. Tuo labiau, kad ta praktika išplitusi ir kitose šalyse“, – sakė A. Veryga.

Galimybe pardavinėti vaistus žada pasinaudoti ir mažieji prekybos tinklai.

Tiesa, didieji prekybos tinklai pirkėjų džiuginti neskuba. Esą įstatymas jiems labai griežtas. Visų pirma, leidžiamų pardavinėti preparatų sąraše tėra pusšimtis vaistų. Ir, skirtingai nei paprastų prekių, savo rankomis žmonės vaistų iš lentynų pasiimti negalės, savitarna čia bus draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA

„50 pakuočių susidaro labai nedidelė lentyna. Dėl jos steigti atskirą kasą ar pardavimo vietą nėra racionalu. To, matyt, niekas nedarys. Tada bus svarstoma kelti į info kasas, bet jos yra tik didesnėse parduotuvėse“, – teigė prekybininkų atstovas Laurynas Vilimas.

Todėl, pasak L. Vilimo, prekybos centruose kitąmet vaistų galime ir nerasti.

„Pradžioje tikrai labai abejoju, kad nuo kitų metų daug įmonių startuos. Net negalėčiau įvardyti, kad bent viena startuos su nereceptiniais vaistais“, – tikino L. Vilimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prekybininkai tikisi, kad įstatymas dar bus pakoreguotas ir taps palankesnis pardavėjams. Tačiau A. Veryga aiškina, kad savitarna vaistams bus draudžiama tam, kad žmonės jų neprisipirktų per daug. Beje, parduotuvėse ir degalinėse bus tik mažiausios galimos medikamentų pakuotės ir žmonės jų galės įsigyti ribotą kiekį.

„Tikslas yra neskatinti vaistų vartojimo, jis neturėtų būti skatintinas. Yra įvairiausių būdų, kaip įdomiai pateikti vaistus, kad juos tiesiog įsigytų dėl pačių įvairiausių priežasčių“, – paaiškino A. Veryga.

REKLAMA

Apie naujovę turi ką pasakyti ir vaistinių atstovai. Jie tikina, kad parduotuvės ir degalinės vaistinėms netaps konkurentės, visgi tvirtina, kad pirkėjai gali prisidaryti žalos, esą ne vaistinėse žmonių niekas nepakonsultuos.

„Atvykęs pacientas į mažmeninės prekybos vietą ar degalinę jis negali gauti jokios informacijos dėl vaistų suderinamumo. Dažniausiai žmonės turi tam tikrų ligų, vartoja kažkokius vaistus. Jis negali pasikonsultuoti“, – pasakojo Vaistinių asociacijos vadovė Dangutė Mikutienė.

REKLAMA

Kol prekybininkai piktinasi, kad vaistams teks kurti specialias kasas, vaistininkai savo ruožtu tvirtina, kad taisyklės griežtesnės kaip tik vaistinėms.

„Jeigu vaistinėse nustato pažeidimą, yra 30 dienų ištaisyti. Degalinėse ar mažmeninėje prekyboje yra 90 dienų. Kodėl? Jeigu, kaip dabar atšaukiami vaistai, tai vaistinės turi turėti atšaukimo planus, specialias patalpas, talpas, kur vaistus sudėti, kad jie nesimaišytų su kitais vaistais“, – pabrėžė D. Mikutienė.

Sveikatos apsaugos ministerija kol kas didelių įstatymo pakeitimų neplanuoja, visgi vaistų sąrašas bus nuolat peržiūrimas ir atnaujinamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų