„Vilniaus miesto būsto“ komunikacijos koordinatorė Gražina Petrušauskienė komentavo, kad nuo šių metų sausio 2 d. pasikeitė ir įsigaliojo Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo pakeitimai.
„Tad tie asmenys ir šeimos, dėl kurių yra priimti sprendimai dėl būsto nuomos mokesčio dalies kompensacijų mokėjimo, prašymus dėl būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčio dalies kompensacijų turi pateikti iš naujo.
Sprendimus dėl kompensacijų mokėjimo šiems asmenims ir šeimoms savivaldybės administracija priima vadovaudamasi pakeistomis Įstatymo nuostatomis“, – komentavo specialistė.
Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir kt. savivaldybių atstovai taip pat ragino gyventojus iš naujo pateikti prašymus nuomos kompensacijoms gauti.
Kas nebegaus kompensacijų?
Įstatymo pakeitimai numato, kad kompensacijos nebebus mokamos asmenims ar šeimoms, kurie:
- išsinuomojo būstą, priklausantį jų ar jų šeimos narių artimiesiems giminaičiams (tėvams, vaikams, seneliams, vaikaičiams, broliams, seserims);
- išsinuomojo švietimo įstaigų, mokslo ir studijų institucijų nuomojamus nuosavybės, patikėjimo, panaudos ar kita teise valdomus bendrabučius;
- išsinuomojo būstą, kurio metinė nuomos kaina viršija 60 proc. asmens ar šeimos metinių pajamų;
- kurių 40 proc. pajamų dalis per mėnesį lygi arba didesnė už nuomos kainą.
Nuo sausio 2 d. kompensacija apskaičiuojama pagal naujas taisykles: iš mėnesinio nuomos sutartyje nurodyto būsto nuomos mokesčio dydžio atimant 40 proc. asmens ar šeimos pajamų per mėnesį.
Bus taikomos „lubos“ kompensacijos dydžiui – ji negalės būti didesnė nei 1 VRP vienam asmeniui (176 eurai). Šeimos atveju šis skaičius indeksuojamas pagal formulę.
Pavyzdžiui, asmuo uždirba atskaičius mokesčius apie 710 eurų, o jo būsto nuomos mokestis yra 400 eurų per mėnesį. Šis nuomos mokestis sudaro apie 56 proc. mėnesinių asmens pajamų, taigi, jis turi teisę į būsto nuomos mokesčio kompensaciją. 40 proc. mėnesinių asmens pajamų sudaro 284 eurus. Būsto nuomos mokesčio dalies kompensacijos dydis per mėnesį šiam asmeniui būtų 116 eurų, t. y., mažiau nei 1 VRP.
Kitas pavyzdys, du dirbantys asmenys uždirba iš viso 1420 eurų per mėnesį. Būsto nuomos mokestis – 700 eurų. Tai sudaro apie 50 proc. Šeimos mėnesio pajamų, taigi, toks dydis atitinka Įstatyme pateiktą įsipareigojimų ir pajamų santykio ribą. 40 proc. šeimos pajamų dalis lygi 568 eurams. Būsto nuomos mokesčio dalies kompensacijos dydis šiai šeimai bus 132 eurai per mėnesį.
Privalo pateikti reikalingus dokumentus
Gyventojai norintys gauti nuomos kompensaciją turi pateikti reikalingus dokumentus – prašymą, jeigu prašymą ir dokumentus teiks įgaliotas asmuo, dar reikės pateikti įgaliojimą ir įgaliotojo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Taip pat reikės pateikti asmens ar šeimos turto ir pajamų deklaracija už praėjusius kalendorinius metus.
Bus reikalinga ir asmens ir jo šeimos narių asmens tapatybę patvirtinančio dokumento (paso, kortelės) kopijų, vaikų duomenų apie mokymąsi mokyklose ar universitetuose, jeiu jie mokosi dieniniame skyriuje.
Būtina būsto nuomos sutartis, ji turi būti sudaryta bent metams. Dar būtina pateikti išrašą iš Nekilnojamojo turto registro, kuriame butų įregistruotas juridinis faktas – sudaryta nuomos sutartis. Galiausiai reikia pateikti banko atsiskaitomosios sąskaitos rekvizitus, kur bus pervedama kompensacija (ji gali būti pervedama tiek kompensacijos gavėjui, tiek būsto nuomotojui šio sutikimu).
Gyventojai prašymus gali pateikti tiek gyvai savivaldybėse, tiek elektroniniu būdu, jie išnagrinėjami per mėnesį.