Jau tradicine tapusi, tačiau teisiškai dar tokia netapusi Kaziuko mugė siekia, kad Vilniaus miesto simboliu tapusi šventė tokiu pavadinimu būtų rengiama tik sostinėje. Šių metų mugės organizatorius Vytenis Urba puse lūpų prasitarė, kad jis ir kiti Kaziuko mugės organizatoriai nėra patenkinti, jog mugę beveik tokiu pačiu pavadinimu ir tuo pačiu metu rengia ir kiti Lietuvos miestai - Kaunas ir Klaipėda. Anot jo, nors Kaune rengiama mugė pavadinta Kazimiero vardu, akivaizdu, kad tai yra Kaziuko mugės kopija. Jis džiaugiasi tik tuo, kad bet jau šventės datą šiais metais kauniečiai nukėlė savaite vėliau.
Nors Vilniaus Kaziuko mugei šiemet tradiciškai vadovauja vienas iš Lietuvos regionų – Žemaitija, jų atstovų bus kaip niekad mažai. Taip nutiko dėl to, kad tą patį savaitgalį rengiama analoginė mugė Klaipėdoje. „Kaziuko mugė yra Vilniaus miesto simbolis ir būtent Vilniaus miestas išgarsino šios mugės vardą. Manau yra neteisinga, kad kiti pasisavino ne tik idėją, bet ir vardą", – sakė V. Urba. Pasak jo, reikėtų užpatentuoti ne tik Kaziuko, bet ir Kazimiero, Kazytės ir kitus panašius vardus, kad niekas jais negalėtų pasinaudoti jam pritaria ir kiti prie šventės organizavimo prisidedantys bendraminčiai. Taip norima siekti, kad Kaziuko mugė būtų pripažinta UNESCO paveldo dalimi.
Kaziuko mugė yra vadinama unikalia, nes nei mūsų kultūroje, nei aplinkiniuose kraštuose nieko panašaus nėra. Lietuvoje ši tradicija gyva daugiau nei 400 metų. Pasak organizatorių, mugė turi dideles perspektyvas užsienyje, išvežti šią mugę už Lietuvos ribų domisi tiek Kaziuko mugės organizatoriai, tiek užsienio organizacijos. Panaši mugė jau buvo surengta Gdanske, ją taip pat planuojama surengti Krokuvoje. Tolimesniuose Kaziuko mugės organizatorių planuose – Kaziuko mugės centras bei muziejus.
Sovietmečiu turėjusi glaustis Kalvarijų turguje, anot mugės simboliu juokais vadinamo Vytenio, tuomet pritraukė labai įdomaus ir meniško jaunimo iš užsienio. Jo įsitikinimu Kaziuko mugė gaivina senuosius amatus ir yra be galo svarbi Lietuvos tautiškumui.
Šiais metais atvyks nemažai svečių iš užsienio – didžioji dalis latvių, lenkų, ukrainiečių, baltarusių, taip pat į svečius atvyks suomiai bei vengrai. Visi užsienio svečiai įsikurs prekyvietėse prie Lukiškių aikšės.
Kovo 2 - 4 d. vyksiančioje „Kaziuko mugei 2012" dalyvaus amatininkai, tautodailininkai, liaudies meistrai, tautinio ir kulinarinio paveldo atstovai, ūkininkai, jie prekiaus tradiciniais gaminiais – nemasinės gamybos amatininkų dirbiniais, maisto produktais ir kitais etninio materialiojo paveldo gaminiais, pagamintais iš tradicinių žaliavų, naudojantis rankų darbu ir kitomis senosiomis arba jas atitinkančiomis naujomis technologijomis, išsaugant unikalias kokybines gaminių savybes ir sudėtį, tautodailės ir dailiųjų amatų gaminiais, maisto produktais.
Šiais metais prie Kaziuko mugės prisijungs ir Dailės akademija, kuri pristatys įdomiausius keramikos, stiklo, tekstilės, tapybos darbus savo kieme, Maironio gatvėje. Vilniaus dailės akademijos mugę „Daili Kazė" bus galima stebėti ir internete.
Kaziuko mugėje bus galima išvysti ne vieną technikos stebuklą – ypatingą kraičių skrynią, pypkės formos pečius ir kiti. Vaikams ruošiami atskiri kiemeliai su vaišėmis ir žaidimais. Taip pat mažiesiems organizuojamas piešinių ir kitokių meno dirbinių paroda, kuriuos vaikai iš visos Lietuvos atsiuntė dar iki Kaziuko mugės pradžios.
Mugėje bus galima ne tik įsigyti įvairių dirbinių, maisto, bet ir aplankyti ne vieną renginį ar koncertą. Bus pristatyta profesionalių Žemaitijos dailininkų paroda, Vilniaus mokytojų namuose bus surengti trys kultūriniai, literatūriniai renginiai – bus skaitomos Maironio eilės, koncertuos folkloro ansamblis.
Kasmetinė tradicinė Kaziuko mugė įsikurs įvairiose Vilniaus senamiesčio vietose - Katedros aikštėje ir Gedimino prospekte, Pilies, Vilniaus bei Didžiojoje gatvėse, Rotušės, Lukiškių aikštėse, Sirvydų skvere, Tymo kvartale ir kitur. Nauja atkarpa – nuo Katedros aikštės iki Karaliaus Mindaugo tilto.
Iki šiol yra užsiregistravę apie 1000 dalyvių, iš jų 550 iš Vilniaus. Šiemet užsiregistravo ženkliai mažiau svečių iš Žemaitijos. Kainos, norintiems prekiauti Kaziuko mugėje šiemet siekia nuo 30 iki 440 litų.
„Lietuvos geležinkeliai" visus norinčius alankyti Kaziuko mugę Vilniuje veš 20% pigiau.
Šiais metais atvyks nemažai svečių iš užsienio – didžioji dalis latvių, lenkų, ukrainiečių, baltarusių, taip pat į svečius atvyks suomiai bei vengrai. Visi užsienio svečiai įsikurs prekyvietėse prie Lukiškių aikšės.