Kauno valdžia kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD), kad jis išaiškintų ir nustatytų, ar Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendimas dėl Kauno termofikacijos elektrinės (KTE) investicinio plano suderinimo nekelia grėsmės valstybės saugumui, jos interesams, gynybinei bei ekonominei galiai.
Į VSD dėl Kauno miesto savivaldybės tarybos liepos 16 dienos sprendimo kreipėsi Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas, sulaukęs kai kurių miesto politikų kaltinimų.
"Norime išsiaiškinti, ar tarybos priimtas sprendimas nepažeidžia galiojančių įstatymų, valstybės interesų. Apmaudu, kad yra bandoma nepagrįstai šmeižti tarybos narius, metant politizuotus abstrakčius kaltinimus. Nereikėtų pamiršti, kad būtent 2002 metais tuometiniai miesto vadovai ir taryba nusprendė KTE parduoti Rusijos įmonei "Gazprom" su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis bei įsipareigojimais iki 2017 metų", - sakė A. Kupčinskas.
Miesto tarybos nario, AB "Kauno energija" stebėtojų tarybos pirmininko Jono Koryznos teigimu, dauguma balsavusių už sprendimą atsižvelgė į naudą miestui.
"Šiuo atveju KTE reikėjo tik formalaus savo investicinio plano suderinimo su mūsų savivaldybės taryba, nes to reikalauja įstatymas. KTE, kaip ir kitos Lietuvoje registruotos įmonės, gali pretenduoti į ES paramą. Svarbu yra tai, kad šis sprendimas padės modernizuoti miesto šilumos ūkį. Planuojamas modernizuoti garotiekis tiekia garą Kauno miesto savivaldybės valdomai Petrašiūnų elektrinei, kuriai garas yra gyvybiškai reikalingas technologiniam procesui", - teigia J. Koryzna.
ELTA primena, kad ketvirtadienį Kauno miesto savivaldybės taryba pritarė KTE investiciniam planui. Toks savivaldybės pritarimas padės elektrinei pretenduoti į Europos Sąjungos (ES) fondų lėšas, vykdant apie 11 mln. litų kainuosiantį projektą, pagal kurį žadama modernizuoti 4 km ilgio pramoninio garotiekio trasą.
Šis garotiekis iki 2006 m. priklausė savivaldybės įsteigtai bendrovei "Kauno energija", paskui buvo parduotas bendrovei "Energijos sistemų servisas". Iš jos garotiekį nusipirko "Kauno energijos" Rusijos dujų koncernui "Gazprom" parduotoji elektrinė.
Birželį svarstant pritarimo KTE inovaciniam projektui klausimą Kauno miesto taryboje nebuvo vieningos nuomonės net ir tarp valdančiųjų. Opozicijos atstovo Arvydo Garbaravičiaus pasėtos abejonės dėl to, kad "milijardus valdantis "Gazprom", prisidengdamas tuo projektu, tik siekia sukurti precedentą: tarpininkaujant savivaldybei šalies, kuri yra ES narė, prieiti prie ES lėšų, į kurias ne ES valstybės neturėtų pretenduoti", nulėmė apdairų "Sėkmės koalicijos" sprendimą atidėti svarstymą kitam posėdžiui.