Prie starto linijos – apie 15 daugiabučių
Lyginant su ankstesniais metais, pastarieji nebuvo itin vaisingi, bet dabar renovacija po truputį grįžta į Kauno rajoną. „Kvotos savivaldybėms, pagal kurias buvo skirstomas finansavimas pernai kiek pristabdė renovacijos procesą, daugiau dėmesio skirta Kauno miestui, tačiau pasikeitus šiai taisyklei, Kauno rajonas vėl pasineria į atnaujinimą“, – konstatuoja renovaciją administruojančios įmonės eksploatacinio-techninio skyriaus viršininkas Saulius Saliklis.
Šiuo metu pernai finansavimą atnaujinimui gavę 9 daugiabučiai jau apsupti pastolių, tačiau didžiausias darbas dar prieš akis – kitą vasarą rangos darbai prasidės dar 15 daugiabučių, gavusių finansavimą renovacijai šiemet. „Šiuo metu darbas vyksta labai intensyviai. Prižiūrime rangos darbus ir tuo pat metu tvarkome dokumentus bei perkame projektavimo darbus sekančiai namų grupei, kuri bus atnaujinama kitąmet“, – pasakoja pašnekovas.
Be to, neslepia renovacijos administratoriaus atstovas, į duris jau beldžiasi ir naujausiame Aplinkos ministerijos renovacijos kvietime norintys dalyvauti daugiabučiai – maždaug 7 namai jau pasirengę investicijų planus ir dirbs su savivaldybės paskirtuoju administratoriumi. Panašus skaičius daugiabučių bandys gauti finansavimą kaip bendrijos.
Anksčiau rinkosi brangesnę renovaciją
Viena įdomiausių renovacijos tendencijų Kauno rajone tai, kad prasidėjus renovacijos procesui, daugiabučiai nebuvo linkę taupyti atnaujinimo priemonėms, rinkosi ir atsinaujinančių šaltinių energiją. Tačiau pastaruoju metu daugėja namų, norinčių įgyvendinti atnaujinimą už kuklesnę kainą.
„Nors energinio efektyvumo priemones gyventojai renkasi kruopščiau, tačiau papildomos renovacijos priemones – šalto vandens sistemos, laiptinės ar drenažo atnaujinimą – dauguma renkasi net nesvarstydami“, – pasakoja S. Saliklis.
Renovacijos procesas Kauno rajono savivaldybei atnešė ir kelis ryškius laimėjimus – Garliavoje yra daugiabutis – čempionas, kuriam po atnaujinimo pavyksta sutaupyti apie 68 proc. šilumos energijos, taip pat namų pasiekusių B klasę ir įspūdingą estetinį vaizdą. „Pavyzdžiui, Ežerėlio seniūnijoje nuostabiai atnaujintas dviejų aukštų namas su gražia mansarda. Tai gražus, netipinis renovacijos pavyzdys, kuriuo po truputį seka ir kiti netipinės architektūros namai“, – pastebi pašnekovas.
Kvartalinė renovacija – ir mažesniuose miesteliuose
Kalbėdamas apie ateinančių metų svarbiausius tikslus atnaujinimo srityje, S. Saliklis pamini kvartalinę renovaciją ir pabrėžia, kad renovacijos procesas vienu metu vyksta daugelyje gyvenviečių Kauno rajone, o tai padidina jų šansus įgyvendinti ambicingus kvartalinės renovacijos planus.
„Ežerėliuose, Garliavoje, Neveronyse, Domeikavoje, Vilkijoje jau yra atnaujintų namų, tad kvartalus formuoti bus lengviau. Dabar kvartalas atnaujinimui jau suformuotas Garliavoje“, – pasakoja renovaciją administruojančios įmonės eksploatacinio-techninio skyriaus viršininkas.
Tokia tolygi modernizacija visoje Kauno rajono savivaldybėje yra vienas didžiausių šio rajono laimėjimų, kurį pavyko pasiekti nepaisant dideliu spinduliu išsimėčiusių daugiabučių specifikos. „Kauno rajone nėra vieno vyraujančio daugiabučių tipo, architektūra marga. Turime vieno aukšto daugiabučių su mansardomis, šlaitiniais stogais ir dažniau sutinkamų penkiaaukščių ar devynaukščių namų. Tai reiškia, kad visų šių namų atnaujinimo projektai yra unikalūs, reikalaujantys išskirtinio dėmesio“, – pasakoja renovacijos ekspertas, pastebėdamas, kad renovacijos administratorių darbą lengvina nebent tai, kad savivaldybėje nėra didelės šildymo sistemų įvairovės – dauguma daugiabučių prijungta prie centrinės šildymo sistemos.