Kalėjimų tarnyba situacijos nekomentuoja, tik patvirtina, kad pastate jau gyvena 10 nuteistųjų.
Kauno rajono taryba šį kartą vieninga – prašė Vyriausybės rajonui perduoti Domeikavoje esančių pusiaukelės namų, kuriuose įkurdinti nuteistieji, pastatą. Turi ir viziją, ką steigtų.
„Pritaikyti vaikų ir suaugusiųjų neformaliajam ugdymui, o jei konkrečiau, tai matymas įkurti Kauno rajono menų mokyklos Domeikavos filialą“, – posėdyje sakė Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.
Tiesa, pripažino, kad kelias greičiausiai bus ilgas.
„Vyriausybė spręs, bet mes palaikom bendruomenės lūkesčius ir prašymus, taryba siunčia žinutę, kad ji sutiktų perimti, jei būtų toks Vyriausybės matymas“, – sakė V. Markūnas.
Bet politikai žada palaikyti kovojančią bendruomenę.
„Pasikeis Vyriausybė, ateis nauja valdžia, naujas teisingumo ministras ir reikalausim, kad šiuos namus uždarytų“, – sakė politikė Violeta Boreikienė.
„Yra iškeltas klausimas dėl pastato paskirties keitimo, kad vis dėlto pusiaukelės namai yra kalėjimo padalinys ir negali veikti viešbučio ar administracinės paskirties pastatuose. Kalėjimų tarnyba apgyvendina nuteistuosius būtent viešbutyje ir tai yra ne pagal Lietuvos įstatymus“, – teigė Domeikavos bendruomenės atstovė Rima Stabrauskienė.
Kalėjimas apie tokį siūlymą nežinojo
Maždaug 1200 kvadratinių metrų ploto pastatą Kalėjimų tarnyba įsigijo beveik už 1,5 mln. eurų, paramą gavo iš Norvegijos finansinio mechanizmo. Dabar pusiaukelės namuose gyvena 10 nuteistųjų. Kalėjimų tarnyba Kauno rajono politikų sprendimo nekomentuoja, tik pateikia atsakymą raštu.
„Apie tokius Kauno rajono savivaldybės planus žinome tik iš žiniasklaidos. Iš savivaldybės nesame gavę pasiūlymo nupirkti pastatą. Lietuvos kalėjimų tarnyba negali komentuoti kitos institucijos priimamų sprendimų. Manome, kad vien Kauno rajono savivaldybės tarybos sprendimas negali suponuoti pareigos Lietuvos kalėjimų tarnybai perduoti pastatą, tam reikėtų Vyriausybės sprendimo“, – komentavo Kalėjimų tarnyba.
Savivaldybė sako nesvarsčiusi galimybės jį nupirkti. Domeikavos bendruomenę valdžios palaikymas nuteikia džiugiau, nors nurimti jie nežada – pradėjo ir teisinę kovą – padavė skundą į generalinę prokuratūrą.
Aistros dėl šių pusiaukelės namų verda nuo praėjusio rudens – piketai, protesto akcijos ir susitikimai su Teisingumo ministre ir Kalėjimų tarnyba. Nepaisant jų, pusiaukelės namai Domeikavoje patyliukais atidaryti dar gruodžio vidury ir įkurdinti pirmieji gyventojai. Pirmą pusmetį jų gyvens 10, vėliau skaičius dvigubės. Bet padarytos išimtys: visi kaliniai dėvi apykojes, griežtai kontroliuojami, neperkeliami sunkius smurtinius, seksualinius bei nusikaltimus prieš vaikus padarę asmenys.
Po audringų diskusijų, gyventojams pavyko pasiekti, kad pastate nebūtų probacijos tarnybos, kurioje lankytųsi šimtai nusikaltėlių.
„Bendruomenei tas netikrumo jausmas, kas bus po to, kas vėliau ir niekada nežinai kas bus – gal visas kalėjimas“, – komentavo R. Stabrauskienė.
Lietuvoje šiuo metu veikia 8 Pusiaukelės namai.