Apie atnaujintą planinį ligoninės darbą pasakojo Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius bei direktorius medicinai ir slaugai doc. Kęstutis Stašaitis.
Renaldas Jurkevičius kreipdamasis į Kauno klinikos pacientus, džiaugiasi, kad nuo šiandien atnaujinamos planinės sveikatos priežiūros procedūros, tačiau bus atnaujinta tik ta pagalba, kurios nesuteikus grėstų pavojus sveikatai ir gyvybei, taip pat onkologiniams ligoniams.
Nuo šiol pirmiausiai reikės kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs sveikatos būklę, galės kreiptis į Kauno klinikas ir su reikiamu specialistu pasitarti dėl pacientui reikiamos tolimesnės pagalbos.
„Tik noriu pasakyti, kad covid infekcijos fone nei viena ligoninė negalės dirbti taip pat, kaip prie karantiną. Reikės po kiekvienos kontaktinės konsultacijos visus kabinetus išvalyti, dezinfekuoti, mažiausiai po 20 minučių vėdinti, tad vienam pacientui reikės skirti apie 40 minučių su kabineto parengimu kitai konsultacijai“, – nurodo Kauno klinikų generalinis direktorius.
Taip pat atnaujinama ir stacionarinė pagalba. Prieš suteikiant stacionarią pagalbą pacientams bus atliekamas covid-19 testas. Jis bus gaunamas arba drive in principu, ambulatorinėmis sąlygomis paėmus tepinėlį, arba paėmus jį stacionariose palatose, kurių pakankamą kiekį yra numačiusios Kauno klinikos.
Atnaujinamos stacionarios paslaugos
Kauno klinikų direktorius medicinai ir slaugai Kęstutis Stašaitis antrina, kad situacija tikrai yra pasikeitusi ir dirbti tokiomis pačiomis sąlygomis, kaip prieš karantiną, sveikatos paslaugas teikiančios įstaigos dirbti negalės.
Dėl šios priežasties teikiamų paslaugų apimtis sumažės. Todėl kiekviena profilinė klinika nusistatys prioritetus tų ligų ir susirgimų, kurie bus konsultuojami pirmiausiai ir bus teikiamos stacionarinės paslaugas.
„Vienas iš kriterijų yra lėtinės ligos, kurių bloga kontrolė gali lemti būtinosios pagalbos poreikį arba paciento situacijos blogėjimą. Kiekviena klinika nusistatys tokias patologijas ir susirgimus, kurioms pirmiausiai teiks pagalbą“, – nurodo K. Stašaitis.
Pačiam žmogui nereikėtų pačiam skambinti į Kauno klinikas, o privaloma pirmiau kreiptis į šeimos gydytoją, kuris esant reikiamai situacijai kreipsis į Kauno klinikas. Šiuo atveju galimi tokie scenarijai: gydytojas gali būti pamokytas, kaip tęsti ambulatorinį gydymą ir galbūt pacientui nereikės kreiptis į Kauno klinikas.
Atvykę anksčiau įleidžiami nebus
Taip pat gali būti priimtas sprendimas paimti papildomus tyrimus ir tokiu būdu pacientas sutaupys laiko konsultacijai ir į konsultaciją atvyks su pilnu ištyrimu ir bus galima greičiau priimti reikiamą sprendimą. Gali būti nusprendžiama telefonu susisiekti su pačiu pacientu arba pasikviesti jį kontaktinei konsultacijai.
„Taip pat noriu pasakyti, kad atnaujinamos ir stacionarios paslaugos. Esant poreikiai mūsų specialistai stacionarizuos pacientus į Kauno klinikas arba gydymui ir detalesniam ištyrimui. Iš esmės keičiasi tik vienas dalykas – prieš numatomą stacionarizaciją pacientui turės būti atliktas COVID-19 testas. Jeigu jis bus neigiamas, pacientui bus teikiamos stacionarios paslaugos“, – nurodo K. Stašaitis.
Dėl gresiančių eilių Kauno klinikų direktorius medicinai ir slaugai nesijaudina, nes yra užtikrintas reikiamas registratorių kiekis priimti skambučius, o atsiradus poreikiui pasiruošta lanksčiai reaguoti į situaciją. Taip pat pacientams, kurie turės galimybę pasikonsultuoti gyvai, turės atvykti neanksčiau nei likus 10 minučių iki numatyto vizito, atvykus anksčiau pacientas į patalpas nebus įleidžiamas.
Atvykusieji į konsultaciją, prie durų bus apklausiami ir jiems bus pamatuojama temperatūra. Jeigu simptomų nebus – jiems bus atliekama konsultacija. Kol kas pacientų lankymo tvarka nesikeičia – ligonius lankyti galima tik tuomet, jeigu žmogus serga nepagydoma liga ir su gydytojo leidimu galės būti lankomi vaikai iki 14 metų amžiaus.
Praėjusios savaitės Vyriausybės sprendimu gydymo įstaigos dienos chirurgijos, stacionarines medicininės reabilitacijos paslaugas, konsultacijas, diagnostines procedūras ir kitas planines paslaugas gali teikti suderinusios tai su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (NVSC) ir parengusios šių paslaugų atnaujinimo planus.
Šiuose planuose turi būti numatytas lovų rezervas koronavirusu sergantiems pacientams, rizikos grupės ir kitų pacientų srautų valdymas.
Planinės sveikatos priežiūros paslaugos nutrauktos kovo viduryje šalyje paskelbus visuotinį karantiną.