• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kauno miesto savivaldybė deda paskutinį tašką ne vienus metus daug aistrų kėlusioje istorijoje. Nutarta galutinai atsisveikinti su Vytauto Didžiojo (buvusį Aleksoto) tiltą „puošiančia“ sovietine simbolika.

REKLAMA
REKLAMA

Kauno miesto savivaldybės tarybos kolegija vakar pritarė, kad tilto pilonų dalys, dekoruotos penkiakampėmis žvaigždėmis, kūju ir pjautuvu, būtų uždengtos specialiomis plokštėmis.

REKLAMA

Manoma, šios plokštės ir jų montavimo darbai kainuos apie 120 tūkst. litų. Savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio skyrius buvo įpareigotas pasiūlyti politikams kelis palyginti nebrangius variantus, kaip paslėpti sovietinius simbolius, nes jų demontavimo darbai būtų atsiėję apie pusę milijono litų.

„Uždengti žvaigždes pigiau, negu jas nuimti. Kolegijos nariams pasiūlėme tris būdus, kaip tai padaryti. Jie išsirinko pigiausią“, - sakė skyriaus vedėjas Valius Knokneris.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, brangiausiai būtų kainavusios plokštės su laikrodžiais - apie 220 tūkst. litų. Šį siūlymą kolegija atmetė dėl pernelyg didelės kainos.

Artimiausiu metu laikinosios sostinės savivaldybė skelbs darbų rangovo konkursą. Jį laimėjusi bendrovė turės uždengti sovietinius simbolius tilto pilonų stiliaus nedarkančiomis plokštėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikimasi, kad vakarykštis sprendimas visiškai užgesins aistras, kaskart kylančias prakalbus apie Vytauto Didžiojo tiltą „puošiančias“ penkiakampes žvaigždes. Dar 2005 metais sovietinės simbolikos buvo galima rasti ne tik ant tilto pilonų, bet ir ant turėklų. Miesto tarybos nariams nutarus šias „grožybes“ demontuoti, tam paprieštaravo kultūros paveldo specialistai. Jie paaiškino, kad nuo statinio, 1994 metais įtraukto į kultūros paveldo sąrašą, negalima nuimti nė vienos detalės. Netrukus tilto saugotojai dėl visuotinio kauniečių pasipiktinimo buvo priversti pamiršti savo reikalavimus. Žmonės įsitikinę, kad sovietinė simbolika nėra mūsų šalies kultūros paveldas, tad jos saugoti nereikėtų.

REKLAMA

Žvaigždžių neliko po 2005 metais atliktos tilto rekonstrukcijos. Per ją buvo sutvarkytos atramos, apšvietimas, šaligatviai, atnaujintos pakeliamosios tilto dalies sijos, hidroizoliacija, pakeistos tilto plokštės, sukurti nauji, lengvesni, artimesni 1930-ųjų stiliui turėklai. Po rekonstrukcijos tiltas tapo gerokai lengvesnis: žvaigždėti ketaus turėklai svėrė 99 tonas, o naujieji - vos 30 tonų. 256 metrų ilgio ir 16 metrų pločio senojo tilto atnaujinimas kainavo 7,5 mln. litų.

REKLAMA

Demontuotos penkiakampės žvaigždės 2006-ųjų pabaigoje buvo padovanotos Varėnos rajone veikiančiam Grūto parkui.

1930 metais statytas plieninis arkinis tiltas, pavadintas Vytauto Didžiojo vardu, turėjo keturias vidurines atramas ir 20 metrų ilgio vidurinę dalį, varstomą elektros variklių. Per Antrąjį pasaulinį karą tiltas buvo susprogdintas, tačiau ant likusių jo atramų vokiečių karo belaisviai pastatė naują tiltą.

Kristina Kučinskaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų