Neseniai vyro namuose, po neabejingų žmonių pranešimų, policijos pareigūnai balandžio 12-sios vakarą surado nišoje paslėptą nepilnametį. Aiškėja, kad policija ir anksčiau buvo sulaukusi panašios informacijos bei kelis kartus vyko į tuos pačius namus, tačiau vaikų tais atvejais nerasdavo.
Klausimą dėl kardomosios priemonės šį penktadienį išsprendė Kauno apylinkės teismas. Teismas paskelbė nutartį, kuria prokuroro pareiškimas patenkintas iš dalies ir paskirta kardomoji priemonė – intensyvi priežiūra dviejų mėnesių laikotarpiui.
Kartu nustatytos tokios sąlygas: tinkamai dėvėti elektroninį prietaisą, nebendrauti, neieškoti ryšių su nepilnamečiais asmenimis ir nesilankyti vietose, kuriose lankosi nepilnamečiai, būti savo gyvenamosios vietos adresu visą laiką, išskyrus vieną valandą per parą, kai jam leidžiama išvykti iš namų Kauno miesto ribose.
Šia nutartimi nuspręsta iki faktinio kardomosios priemonės – intensyvios priežiūros – vykdymo pradėjimo, pakeisti namų arešto sąlyga, jas sugriežtinant ir panaikinti kardomąją priemonę – periodinį registravimąsi policijos įstaigoje, kadangi ši priemonė tapo perteklinė teismui paskyrus intensyvią priežiūrą.
Toks sprendimas priimtas dėl to, jog kardomoji priemonė – namų areštas – buvo paskirta siekiant, be kita, užtikrinti, kad asmuo nedarytų naujų nusikalstamų veikų, tačiau teismui pateikti duomenys patvirtina, jog kaltinamasis nesilaiko jam namų areštu nustatytos sąlygos nebendrauti ir neieškoti ryšių su nepilnamečiais asmenimis.
Vos prieš kelias dienas tas pats Kauno apylinkės teismas, tik kitas teisėjas, nusprendė sugriežti kardomąją priemonę R. Jakščiui. Vyrui buvo paskirtas 90 parų areštas. Prašymą dėl kardomosios priemonės teikė Probacijos tarnyba. Tiesa, šis sprendimas per 7 dienas dar gali būti skundžiamas aukštesnei instancijai, todėl R. Jakštys iškart neatsidūrė areštinėje.
Areštinėje vyras atsidurs tik jei neskųs šio apylinkės teismo sprendimo arba tokiu atveju, jei jo skundas aukštesnei instancijai bus atmestas. Tad iki tol, kol įsigalios (arba bus pakeistas) sprendimas dėl arešto, vyro veiksmai bus kontroliuojami apykoje.
Ankstesnis teistumas
Teismas 2022 m. kovo 10-ąją R. Jakščiui buvo paskyręs laisvės apribojimą 1 metų 1 mėnesio 10 dienų laikotarpiui. Nuteistasis buvo įpareigotas visą bausmės atlikimo laiką nesilankyti įstaigose, kuriose mokosi ar gyvena nepilnamečiai. Jam taip pat uždrausta bendrauti su nepilnamečiais vaikais.
Laisvės apribojimo ir paskirtų įpareigojimų terminas turėjo sueiti tik 2023 m. balandžio 20-ąją. Tad policija šiuo metu yra surinkusi medžiagą dėl vengimo atlikti baudžiamojo poveikio priemones, nes nustatytas terminas dar nebuvo pasibaigęs.
Tiesa, už tai kauniečiui gresia tik bauda arba areštas. Tačiau ties tuo vyro problemos nesibaigia, mat šiuo metu Kauno apylinkės teisme yra nagrinėjama kita byla, kurioje R. Jakščiui pateikti net keli kaltinimai.
Dar viena byla
R. Jakštys šiuo metu yra teisiamas ir dėl nepilnamečio asmens privertimo lytiškai santykiauti bei tvirkinimo, taip pat dėl kelių kitų nusikaltimų. Dėl to, kad byloje figūruoja vaikai, ši yra nagrinėjama neviešuose posėdžiuose.
Naujienų portalas tv3.lt išsiaiškino, pagal kuriuos Baudžiamojo kodekso straipsnius R. Jakščiui yra pareikšti kaltinimai šiuo metu nagrinėjamoje byloje.
Vyras yra kaltinamas dėl privertimo lytiškai santykiauti. Išskiriama tiek 1, tiek 2 šio straipsnio dalis. Šio straipsnio 2 dalis reiškia, kad nusikalstami veiksmai buvo atliekami su nepilnamečiu asmeniu. Už tai gresia laisvės atėmimas iki 8 metų.
Taip pat V. Jakštys yra teisiamas dėl jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimo. Už tai asmuo Lietuvoje gali būti baudžiamas laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.
Šioje byloje figūruoja dar du kaltinimai. Dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo ir dėl aplaidaus finansinės apskaitos tvarkymo ir (arba) organizavimo.
Ankstesnis teistumas
Kaip jau minėta, R. Jakščio atžvilgiu Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose 2021 m. gruodžio 13 d., baudžiamojoje byloje buvo priimtas apkaltinamasis nuosprendis dėl jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimo (keturios nusikalstamos veikos).
Tada buvo paskirta galutinė subendrinta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė, vietoje intensyvios priežiūros paskiriant įpareigojimą kaltinamajam visą bausmės atlikimo laiką uždrausti lankytis įstaigose, kuriose mokosi ar gyvena nepilnamečiai, uždrausti bendrauti su nepilnamečiais vaikais.
Tačiau Kauno apygardos teismas 2022 m. kovo 10 d. nuosprendį baudžiamojoje byloje pakeitė. Aukštesnės instancijos teismas pakoregavo paskirtos laisvės apribojimo bausmės terminą.
Vietoj 1 metų, šis terminas pailgintas iki 1 metų 1 mėnesio ir 10 dienų. Nuteistajam paskirti apribojimai liko nepakeisti.
Policijos komentaras
Policijos pareigūnai, vykdydami prevencinę priemonę, bendradarbiavo su gyventojais ir prašė žmonių pranešti apie bet kokį įtartiną elgesį susijusį su nepilnamečiais, todėl vakar apie 20.25 val. gautas pranešimas, jog Kaune, Pasimatymo aklg., pas vyrą (g. 1998 m.) pastebėtas nepilnametis asmuo.
Aiškėja, kad vaikas pastebėtas namuose, kuriuose gyvenas Remigijus Jakštys. Šis asmuo jau buvo dėl jaunesnio negu 16 metų asmens tvirkinimo.
Išplatintame pranešime policija padėkojo gyventojams už pilietiškumą.
Į įvykio vietą nuvyko policijos pareigūnai, kurie, pasikalbėjus su liudininkais, nepilnametį (g. 2008 m.) aptiko pasislėpusį gyvenamajame name esančioje nišoje.
Informacija, jog policijos pareigūnams iš įvykio vietos, kol jie neras vaiko, neleido išvykti kaimynai, nėra tiksli.
Policijos pareigūnai laukė gyvenamosios vietos savininko (g. 1956 m.) leidimo nuodugniau apžiūrėti gyvenamąją vietą.
Pirminiais duomenimis, išorinių smurto požymių nepastebėta, apie įvykį informuoti nepilnamečio tėvai, Vaiko teisių apsaugos skyrius. Kauno apskr. VPK Kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimų valdybos pareigūnai tikslina šio įvykio aplinkybes.
Surinkta medžiaga pagal LR Baudžiamojo kodekso 243 str. Vengimas atlikti baudžiamojo poveikio priemones. 25 metų asmuo policijos pareigūnams yra žinomas, policijos pareigūnai deda visas pastangas, kad nustatytų nepilnamečio buvimo įvykio vietoje aplinkybes.
Siekiant nepakenkti nepilnamečių asmenų interesams, daugiau informacijos apie šį įvykį policija šiuo metu neteikia.
Tas, kas vengė atlikti teismo paskirtą baudžiamojo poveikio priemonę (išskyrus turto konfiskavimą), padarė baudžiamąjį nusižengimą gali būti baudžiamas bauda arba areštu.