Kauno miesto savivaldybėje įkurta darbo grupė ieško kelių, kaip išspręsti seną problemą, kad gatvėje randami neblaivūs piliečiai būtų vežami ne į ligonines, bet į specialią įstaigą, ten išblaivinami ir gydomi.
Kaip ir kur Kaune iš naujo įkurti blaivyklą, grupės pirmininkas Gediminas Jankus, miesto tarybos narys Raimundas Kaminskas ir savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vyriausiasis specialistas Donatas Senikas trečiadienį aptarė su Kauno apskrities ligoninės ir Priklausomybės ligų centro vadovais.
Anot R. Kaminsko, reikia negailėti pastangų, kad kuo greičiau nuo kalbų apie asmenų išblaivinimą būtų pereita prie darbų. Nes jau nuo 2003 m. ligoninių vyriausieji gydytojai rašo raštus Seimui, Sveikatos apsaugos ministerijai, ligonių kasų vadovams, savivaldybei, tačiau išeitis vis dar nesurasta. Neblaivūs asmenys toliau vežami į ligoninių priimamuosius, kur triukšmauja, teršia, trukdo ne tik gydytojams, bet ir rimtos mediko, o ne išblaivintojo, pagalbos reikalingiems pacientams.
"Girtus asmenis reikia prausti, perrengti, skirti vietą pagulėti, išsiblaivyti. Dauguma iš jų būna agresyvūs arba išsimiegoję pradeda kelti didelius reikalavimus: apkaltina medikus, kad pradingo jų daiktai ir panašiai. Kai kuriuos girtus asmenis policija atveža su antrankiais, paskui juos nuima, o siautėjančius palieka medikams. Tramdyti juos turi budintys chirurgai vyrai, santechnikai, vairuotojai, elektrikai, nes ne moterų jėgoms sudrausminti įsismarkavusius girtus vyrus", - sako Apskrities ligoninės Priėmimo skyriaus vedėja Inga Aleknienė.
Šios ligoninės direktorius - vyriausiasis gydytojas Stanislovas Gentvilis įsitikinęs: tokiems asmenims būtinai reikalinga atskira įstaiga. Jiems dažniausiai reikia ne medikų paslaugos. Medicinos pagalba reikalinga vos vienam kitam. Vidutiniškai kas parą ligoninę pasiekia po 6-8 neblaivius asmenis.
"Finansiškai jie ligoninei atsieina apie 200 tūkst. litų per metus. Kainuoja higienos priemonės, vanduo, elektra ir kita. Gydytojo stebėsenos paslauga įvertinta 246 litais. Priėmimo skyriuje, kur pagalbos laukia rimti ligoniai, atvežti asocialūs asmenys jiems trukdo. Tokie tariami pacientai kelia pavojų medicinos personalo, ligoninės lankytojų, tikrų ligonių saugumui. Mes jau deramės su generolu Sergejumi Madalovu, prašome, kad jo vadovaujamos viešosios tarnybos vyrai budėtų ligoninėje, nes kitos išeities nėra", - sako vyriausiasis gydytojas.
Miesto tarybos narys R. Kaminskas, kalbėdamas su gydytojais teigė: "Mes jus gerai suprantame. Tikrai reikia surasti patalpas blaivinimui, įrengti jas pagal reikalavimus. Visose ligoninėse - tokia pati problema, todėl į būsimą įstaigą turi būti vežami girtaujantys asmenys iš viso Kauno miesto. Ligoninių statistika rodo, kad vidutiniškai per dieną tokių asmenų būtų apie 20. Būsimose patalpose turi būti stebėjimo kameros, pritaikytos lovos ir pačios patalpos. O svarbiausia, kad tokioje įstaigoje šiems asmenims būtų galima teikti ir reabilitacijos paslaugas. Gal taip padėtume sugrįžti žmonėms į normalų gyvenimą", - viliasi R. Kaminskas.
Tokiai idėjai pritaria ir darbo grupės vadovas G. Jankus. Suradusi patalpas ir tinkamai jas įrengusi, anot jo, savivaldybė skelbtų konkursą paslaugoms pirkti. "Reabilitacijai tikriausiai gautume lėšų ir iš Europos Sąjungos fondų", - sakė G. Jankus.
Patalpų paieška darbo grupę nuvedė ir į Priklausomybės ligų centrą. Šios įstaigos direktorius Tautvydas Zikaras patikino: centro personalas tikrai galėtų teikti tokias paslaugas. "Mes dirbame, kad sugrąžintume žmones į normalų gyvenimą. Toks mūsų tikslas, tačiau patalpų šiame pastate nėra. Tiesa, virš centro įsikūrusi Kauno apskrities Žemėtvarkos tarnyba. Jei jai būtų rasta kita vieta, tuomet, prašome, galima ir apie blaivyklos steigimą čia pagalvoti".
Darbo grupė dėl patalpų blaivyklai dar neapsisprendė. Kai suras tinkamas, teiks pasiūlymus miesto tarybai, kuri ir priims sprendimą.