Architekto Audrio Karaliaus suburti neabejingi kultūros vertybių likimui kauniečiai penktadienio vidurdienį jau ne pirmą kartą šiemet susibūrė Laisvės alėjoje prie neveikiančio ir užrakinto "Romuvos" kino teatro į tylaus protesto (su kavos puodeliu rankoje) akciją.
"Norime atsiimti tai, kas mums, visuomenei, priklauso, - akcijos tikslus Eltos korespondentei aiškino architektė Audra Kaušpėdienė. - Ir jei miesto valdžiai, neturinčiai kultūros vystymo strategijos, trūksta raumenų, paramos, mes ateiname į pagalbą".
"Kino teatras, kuris garsėjo nepriklausomų filmų festivaliais, stovi užrakintas. Bet niekas nepasako, kodėl mes privalome filmų žiūrėti vaikščioti į prekybos centrą, į "Akropolį", kai turime tokią unikalią istorinę vertybę "Romuvą" pačiame Kauno centre?" - architektei antrino dailininkė Miglė Kosinskaitė.
ELTA primena, jog 2002 metais Kauno miesto savivaldybė - kino teatro savininkė - pasirašė "Romuvai" lemtingą sutartį. Pagal ją tuomet su Šabtajumi Kalmanovičiumi sietai firmai "Rosh" 10 metų (iki 2012-ųjų gegužės) buvo išnuomotas kino teatras. Firma savo lėšomis jį remontavo ir dėl to tam tikrą laiką nemokėjo nuomos mokesčių.
Kino teatro direktoriumi dirbęs Gediminas Juodeika net sugebėjo dalį jo patalpų parduoti. Nesėkmingas "Romuvai" buvo ir kito direktoriaus - Ramūno Šalūgos (nuomininkų atstovo) vadovavimo laikotarpis. Vangiai besulaukdavęs žiūrovų, 2007-ųjų pavasarį kino teatras nustojo rengti nuolatinius filmų seansus.
"Tikras menas buvo sudaryti tokią sutartį, kokia "Romuvai" teko. Ji taip gudriai surašyta, kad kažkur pradingo iš bendro "Romuvos" pastato ploto net 247 kvadratiniai metrai. Per prabėgusius 8 metus susidarė 300 tūkst. litų nuomos mokesčio įsiskolinimas. Bet saugiklių "Romuvai" nėra. Kaip nubausti UAB "Romuva", sutartyje gali aptikti bent 15 sąlygų, o nuomininkui nubausti - jokio punkto nėra",- teigė A. Karalius.
Anot šio už pilietiškumą ir aktyvią poziciją kauniečių gerbiamo architekto, tarpukariu statyta kultūros vertybė - kino teatro pastatas - pastebimai nyksta neprižiūrimas. Vasario mėnesį galutinai sunaikinta jo šildymo sistema: sprogo radiatoriai, kurių iki tol tik dalis bebuvo likusi.
"Rosh" užėmė stručio poziciją: nieko nematau ir nežinau. Buvo teigiama, kad remontui išleistos lėšos bus įvertintos kaip užskaita už nuomą. Bet remontas iki šiol nebaigtas, o jo sąmatos, deja, nebuvo. Statybos inspekcija pastato vis dar nėra priėmusi. Pareikalavome iš R. Šalūgos, kad iki balandžio 15-osios viskas būtų sutvarkyta, bet jokių ženklų nesimato, kad taip ir įvyks. O su mumis kalbėtis jis žada tik per advokatus", - pabrėžė A. Karalius.
"Romuvos" gelbėjimo akcijoje, beje, dalyvauja nemažai jaunimo, gatvės muzikantų. Vieni groja, kiti susėdę ant žemės mėgaujasi rėmėjų iš "Vero cafe" išvirta kava ir šnekučiuojasi. Prie šio sambūrio dalyvių prisijungė ir miesto meras Andrius Kupčinskas.
Jo žodžiais tariant, susitikus su "Rosh" atstovu R. Šalūga išsiaiškinti "Romuvos" reikalų neįmanoma, nes pastarasis kalba apie krepšinį, jaunimą, ką nors kitą, tik ne apie kino teatrą, kurį prieš 8 metus išsinuomojo. Tiesa, prieš kurį laiką už sutarties nutraukimą ir savąsias akcijas (R. Šalūgai priklauso netoli penktadalio UAB "Romuva", kuriai dabar vadovauja Ilona Jurkonytė - kino festivalių organizatorė, akcijų) buvęs direktorius iš savivaldybės pageidavo gauti 1,3 mln. litų. Kilus opozicijos pasipriešinimui miesto taryboje, sandoris neįvyko.
"Savivaldybė rengiasi teismui. Drauge su visuomenės atstovais ir advokatais bandysime "Romuvą" atsikovoti. Manau, kad greitai tai padaryti sunkiai bepavyks. Sutartį nutraukti galima tik su nuomininku sutarus arba teismo keliu. Ilgai užsitęsus bylinėjimuisi, gali ateiti ir 2012-ųjų gegužės - sutarties galiojimo laiko pabaiga", - Eltai sakė Kauno meras A. Kupčinskas.