Prie Socialinių paslaugų centro surengtas ir piketas, kuriame susirinko kelios dešimtys žmonių, tarp jų ir viena liudininkių, kuri matė, tėčio ir vaikų teisių specialisto konfliktą prie gatvės, netoli prekybos centro „Lidl“.
Pikete dalyvauja ir atimtų vaikų mama Eglė Kručinskienė, į atvejo peržiūrą atvyko ir vaikų tėtis Gintaras.
Piketuotojų plakatuose buvo skelbiama: „Vaikai verkia ir šaukia: mamyte!!!“, „Grąžinkite vaikus jų šeimoms“.
Seimo narys, valstietis Mindaugas Puidokas taip pat laukė už durų sprendimo, ar šeimai bus grąžinami vaikai. Po kiek laiko įsiveržęs į kabinetą, politikas iš jo buvo palydėtas pareigūnų. Netrukus apie tai paskelbė savo paskyroje feisbuke.
„Absurdo drama Kauno vaiko teisėse tęsiasi! Dešimtys kamerų, žiniasklaidos ir visuomenės atstovai kartu su manimi laukia lemtingo sprendimo - ar vaikai bus atiduoti bent tėčiui... Mama pasimetusi. Darbo laikas baigėsi - per 3 valandas laukiame sprendimo. Jo nėra... Mane nustūmė nuo laiptų ir posėdyje dalyvauti neleido. Esu Seimo narys ir turėjau teisę ten būti. Posėdis turėjo trukti iki 15h", – piktinosi jis.
Netrukus Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atsiuntė pranešimą, kuriame nurodoma, kad vaikai grįš gyventi su tėvu.
Anksčiau skelbta, kad mamai įvykdžius skirtą kardomąją priemonę, t.y. išsikrausčius gyventi iš namų, kur gyventų vaikai, jie gali būti grąžinti augti kartu su tėčiu.
Pirmojo atvejo peržiūros susitikimo tikslas – paruošti priemonių planą šeimai, kaip šeima toliau galėtų rūpintis vaikais, kad jie augtų šeimoje, jei tai yra įmanoma. Antrojo – įvertinti, kaip tėvai prisidėjo įgyvendindami numatytas priemones.
Trečiadienį organizuojama atvejo peržiūra – jau antroji, jos tikslas aptarti, kaip sekėsi teikti pagalbą šeimai: kokios buvo suteiktos paslaugos, kurias iš jų reikia tęsti, kurias pakeisti ir t.t.
Atvejo peržiūroje, priklausomai nuo situacijos, gali dalyvauti ne tik Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovai, Socialinio paslaugų centro paskirtas atvejo vadybininkas, tėvai, bet ir kitos susijusios tarnybos ar įstaigos, psichologai, raidos specialistai, policijos pareigūnai ir t.t.
Šiuo atvejo peržiūros metu turėtų dalyvauti ir vaikų gerovės centro „Pastogė“, kur laikinai buvo perkelti iš šeimos paimti mažamečiai, atstovai.
Yra buvę situacijų, kai į atvejo peržiūrą yra atvežami ir vaikai, tačiau dėl paimtų vaikų jauno amžiaus, tikėtina, kad jie šioje atvejo peržiūroje nedalyvaus.
Anksčiau yra buvę, kad atvejo peržiūros metu visi susirinkę specialistai nusprendžia, kaip toliau bus elgiamasi konkrečios situacijos metu: ar vaikai turi būti grąžinti, jei taip, kada ir kam, kokiomis sąlygomis.
Jei nustatoma, kad tėvai padarė reikalingus veiksmus ir vaikai gali augti šeimoje, gali būti sprendžiama, ar nutraukti atvejo peržiūros procesą, ar pakeisti kitomis paslaugomis, taip pat ir tai, kur turėtų toliau augti vaikai: su giminaičiais, pas laikinus globėjus ar kitur.
Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė spaudai Vaiva Arnašė tv3.lt pasakojo, kad viskas bus nuspręsta posėdžio metu, bet anksčiau yra buvę atvejų, kad susirinkę į atvejo peržiūrą specialistai įvertina situaciją ir nusprendžia grąžinti vaikus augti su kažkuriuo šeimos nariu.
Ji patikino, kad sprendimą dėl vaikų ateities priima visi susirinkę specialistai.
Kauno Vaiko teisių apsaugos tarnybos laikinoji vadovė Daiva Porutienė nušalinta nuo pareigų ir grąžinta į vyriausiosios specialistės pareigas, paskelbė LRT radijas.
Dėl šio atvejo įsikišo Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė
Tv3.lt primena, kad vaikai buvo paimti iš šeimos po praeivio pranešimą apie užfiksuotą smurtą prieš 2 metų berniuką, parke Kaune. 2 metukų berniuko ir 3 metukų mergaitės mama neneigė, kad berniukui trenkė kelis kartus per kombinezoną ir rankas, o į parką atvykus jos vyrui ir policijos pareigūnams, ji buvo išvežta į nuovadą.
Vaikų tėčiui, grįžusiam namo su vaikais, pareigūnai nurodė sūnų vežti į medicinos įstaigą patikrai, tačiau vyras tai atsisakė daryti, nes tuo metu berniukas miegojo. Tuomet buvo iškviesti vaiko teisių apsaugos specialistai. Kelionės metu tarp tėvo ir specialistų kilo konfliktas, vaikus nuspręsta paimti iš šeimos dėl galimo pavojaus jiems.
Antradienį spaudos konferencijos metu Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Alina Jakavonienė žurnalistams patvirtino, kad vaikai buvo iš šeimos paimti ne dėl pliaukštelėjimo: „Vaikai buvo paimti ne dėl pliaukštelėjimo. Tarnyba yra susirūpinusi dėl darbuotojos-vedėjos pasisakymų, kurie neatitinka tikrovės. Byloje nėra duomenų dėl informacijos apie mamos girtumą, todėl mes atsiprašome šeimos dėl netikslių duomenų. Vedėja taip pat atsiprašė šeimos dėl netikslumų“.
„Šeimoje buvo taikomi auklėjimo ir drausminimo metodai, kurie atitinka smurto sąvoką, smurto požymius. Net buvo konkretūs įrankiai“, – teigė A. Jakavonienė.
Ji sakė negalinti minėti konkrečių dalykų dėl asmens duomenų apsaugos, šeimos teisės į privatumą.
Joks smurtas nepateisinamas Tarnybos Pagalbos vaikams ir šeimoms skyriaus vedėja Evelina Firaitė pabrėžė, kad fizinės drausmės bet kokiu atveju nėra tinkamas: „Mes turime savyje pradėti galvoti apie tai, kad mes savo vaikų nemušime. Tėvai, kurie užmušė Kėdainiuose Matuką, turbūt turėjo gerų paskatų vaiką išmokinti skaityti. Pliaukštelėti nei vieną kartą, nei du, nei per drabužėlius, tai nėra gerai. Kai tai susiję su vaiku, tai yra grėsmė. Mes turime labai keisti požiūrį ir pradėti nuo dabar: fizinės bausmės ir veiksmai yra netinkami. Būtina ieškoti informacijos, kreiptis pagalbos į specialistus, taip pat galima skambinti į tėvų liniją, kur esantys psichologai pasiruošę konsultuoti.“
Primename, kad incidentas įvyko Kaune. Atimtų vaikų motina INIT TV žinių reportažui pasakojo, kad vaikas bėgo parku ir artėjo prie pavojingo posūkio, kur važiuoja dviračiai, tačiau mamos įspėjimų sustoti neklausė. Palikusi dukrą moteris bėgo paskui sūnų, jį pavijo ir nesusivaldžiusi pliaukštelėjo per kombinezoną, o jam neklausant – ir per rankas. Netoliese buvusi šeima ėmė filmuoti incidentą ir apie tai pranešė policijai, moteris buvo išvežta apklausai. Atskubėjusiam vyrui buvo liepta važiuoti atlikti sūnaus ekspertizę, vyras nesutiko.
Turite daugiau informacijos, esate susidūręs su panašia situacija? Pasidalinkite ja su mumis.
Dėkojame! Medžiaga sėkmingai išsiųsta redaktoriui.
Peržiūrėjus, ji bus patalpinta į straipsnį.