Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Kavinė „Pasaka“ buvo unikalus reiškinys Kaune, ši vaikų kavinė gyvavo nuo 1960-ųjų iki 1996-ųjų metų.
„Greičiausiai idėja buvo iš Kauno kavinių kultūros, nes „Pasaka“ buvo „Tulpės“ filialas ir kauniečiai konditeriai Laisvės alėjoje palaikė tas prieškario tradicijas“, – tikino parodos kuratorė Auksė Petrulienė.
Ekspozicijoje – net maistas
Ši legendinė kavinė ir vėl atgimė Paveikslų galerijoje Kaune, tik jau ne kaip maitinimo įstaiga. Išsaugoti keturi jos vitražai, kuriuose atpažįstami Salomėjos Nėries eiliuotos „Senelės pasakos“ motyvai ir gili potekstė, dabar kviečia į kelionę po sovietinės vaikystės pasaulį.
„Ušinskaitės visos dirbo, kartu su Filomena priešakyje ir sukūrė „Žiemos pasaką“. Kai į juos žiūri, matai lyg įdomų pasakojimą, lyg apie tapatybę, kur Eglė žalčių karalienė rodo klumpę – kiek čia mums dar reiks laukti iki savo tikrų namų“, – pasakojo A. Petrulienė.
Ekspozicijoje ir saldūs vaikystės skoniai – ledai ir limonadai.
„Iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus nuostabius eksponatus atsivežėm, su didele baime, kad neiššautų, nes jie išsaugoję „Gubernijos“ limonadus su visu turiniu. Tai „Varpelis“ išliko toks pats skaidrus, o „Raudonosios kepuraitės“ raudonumas susimetė į tokį krešuliuką“, – teigė parodos kuratorė.
Nuotraukose yra ir propagandos
O nuotraukose – klegesio pilni kiemai: būriai vaikų aplipę laipynes, karuseles, sūpynes, žaidimai tarsi veiksmo filmai.
„Atradome neįtikėtinų nuotraukų, kur matosi būriai vaikų kiemuose su kardais, šautuvais“, – tikino parodos kuratorius Aidas Kulbokas.
Greta, deja, ir sovietinės propagandos akimirkos.
„Yra kur daugiau matosi propagandos, norėta parodyti laimingas šeimas daugiavaikes, kurie gavo 4 kambarių didžiulius butus“, – pridūrė A. Kulbokas.
Paroda atveria įvairias vaikystės erdves – namus, kiemus, aikštes ir aikšteles. Ir didmiesčiuose, ir kaimuose. Parodoje eksponuojamas kultinis žaidimų aikštelės objektas – gaublys, taip pat vaikų metalinės mašinėlės.
Buvo pasakojama, kad Kauno kiemuose vis pasirodydavo paslaptingas žaislų daktaras, beje, tai visai ne legenda.
„Praeidavo su maišu pro kiemus, surinkdavo žaislus iš vaikų ir, juos sutaisęs, vėl atnešdavo į kiemus“, – pasakojo parodos kuratorė A. Petrulienė.
Sovietinės vaikystės prisiminimams atskleisti skirti net trys Paveikslų galerijos aukštai.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.