• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol koronaviruso pandemija kelia nemenkus iššūkius tiek eiliniam žmogui, tiek verslui, bet ilgapirščiams, panašu, tai puiki proga dar labiau pasidarbuoti – šalies prekybos centruose ir parduotuvėse daugėja vagysčių. Jei žmonės kaukės saugo nuo užkrato, tai vagims jos padeda slėpti veidą.

Kol koronaviruso pandemija kelia nemenkus iššūkius tiek eiliniam žmogui, tiek verslui, bet ilgapirščiams, panašu, tai puiki proga dar labiau pasidarbuoti – šalies prekybos centruose ir parduotuvėse daugėja vagysčių. Jei žmonės kaukės saugo nuo užkrato, tai vagims jos padeda slėpti veidą.

REKLAMA

Klasikiniai vagies darbo metodai: neišsiskirti iš kitų, apsimesti, kad renkiesi prekę, apsidairius, įsidėti ją į krepšį ar kišenę. Nors prekybos vietose ir anksčiau būdavo nemažai vagysčių, dėl kurių prekybininkai kasmet skaičiuodavo milijoninius nuostolius, bet, anot prekybininkų asociacijos, pandemijos metu ilgapirščiai visai suįžūlėjo.

Vienas vagis- rekordininkas parduotuvėje tą pačią dieną apsilankė net 7 kartus.

„Pastaruoju metu, jeigu taip va žiūrėtume šių metų statistiką, tą, kurią mes susirinkome iš narių, tai matom augimą vagysčių. Ir per 8 šių metų mėnesius jau prekių buvo pavogta už tiek pat, kiek pernai per visus metus“, – sako prekybininkų atstovė Rūta Vainienė.

REKLAMA
REKLAMA

Kiek konkrečiai pavagiama per metus prekybininkai neatskleidžia, tačiau sako, kad sumos milijoninės. Vagys sukelia problemų ne tik prekybininkams. Dėvėdami kaukes vagišiai apsunkina darbą ir apsaugos darbuotojams. Anot Algio Iljeičio, apsauginiams sunkiau juos atpažinti, o ilgapirščiams atsiranda daugiau galimybių užsimaskuoti.

REKLAMA

„Ne paslaptis, kad apsaugos darbuotojai, dirbantys prekybos centruose, taip vadinamus etatinius vagišius žino į veidus, ir jau tik atėjus tokiam asmeniui į parduotuvę iš karto padidintas dėmesys per vaizdo stebėjimo kameras arba individualiai, ir taip toliau, o su kaukėm jau šita sistema visa šiek tiek ji sunkėja“, – pasakoja „Apsaugos komanda“ vadovas Algis Iljeitis.

Prekybininkų atstovai teigia, kad ypač padaugėjo tęstinių vagysčių, kuomet tas pats asmuo, dažnai pažįstamas tiek apsaugos darbuotojų, tiek pardavėjų, į tą pačią parduotuvę ateina vogti net kelis kartus per dieną. Ir vagia jis visada iki 150 eurų ribos. Net 4 iš 5 atvejų pavogtų daiktų vertė buvo ne didesnė kaip 150 eurų. Vagišiai žino, kad neviršijus šios sumos, jie atsipirks tik administracine nuobauda, išsisuks nuo baudžiamosios atsakomybės ir toliau eis vogti kaip į darbą.

REKLAMA
REKLAMA

„Dėl to mes kreipiamės ir į policiją, ir į prokuratūrą keldami šitą problemą, kad, iš tikrųjų, reikia kurti kažkokius tai algoritmus, kažkokias tai procedūras kaip tokius etatinius, nuolatinius vagis, kaip juos užkardyti, kad jie daugiau taip nedarytų“, – teigia R. Vainienė.

Policijos atstovai teigia kovojantys ne su vieną ar kelis, o dešimčia kartų sučiuptais vagišiais. Utenos apskrityje gyvenantys asmenys, apsivogė Jurbarke, o buvo sulaikyti Tauragėje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot policijos, tai reiškia, kad savo gyvenamosios vietovės prekybos vietose jie nebevagiliauja – keliauja po visą Lietuvą, nes nenori būti atpažinti.

„Mes policijoje ir gi centralizuotai ėmėmės tokių veiksmų, kad tuos tiesiog kartotinius vagis, kurie, tai jau tiesiog traktuoti galima kaip tokį nelegalų verslą, juos tiesiog identifikuojame, ir policijos įstaigose dabar jau yra pradėta keletas ikiteisminių tyrimų“, – kalbėjo policijos atstovas Mindaugas Akelaitis.

REKLAMA

Sisteminis ilgapirštis pavogtų daiktų krepšelį dažniausiai pildo kosmetikos priemonėmis, alkoholiu, kava, tuo, ką būtų lengva nugvelbti, o vėliau parduoti. Nors kartais vagys imasi ir nestandartinių sprendimų. Pasitaiko ir kuriozų.

Vienas vagis bandęs pavogti LEGO konstruktorių, užsimanė ir ledų. Ši ledų porcija bendrą pavogtų vertę išaugino iki 150 eurų 27 centų, o tai jam jau išvirto į baudžiamąją atsakomybę ir kalėjimo grėsmę. Net ir užsidirbęs baudžiamąją bylą, šis asmuo dar tą pačią dieną grįžo į parduotuvę ir vėl bandė pavogti dar keletą panašių žaislų. Algis Iljeitis pasakoja, kad kartais ir vagys neatlaiko įtampos.

REKLAMA

„Nežinau, ar dėl įtampos arba kažko vagis neatlaiko ir pradeda ragauti stipriuosius gėrimus parduotuvės viduje ir paskui nesugeba savarankiškai išeiti iš parduotuvės“, – sako A. Iljeitis.

Prekybininkus neramina ne tik augantis vagysčių skaičius, bet ir Teisingumo ministerijos siūlymas ribą, kuomet vagišiai atsipirktų tik administracine bauda, didinti iki 250 eurų. Prekybininkai mano, kad tai vagims leis vogti daugiau ir brangiau. Policijos atstovai sako, kad surašant administracinę baudą sutaupo valstybė, mat biurokratiniai kaštai yra mažesni nei keliant baudžiamąją bylą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Baudžiamoji atsakomybė yra įmanoma per sisteminę prizmę, o administracinė yra gerokai pigesnė. Tai reiškia, valstybei arba mokesčių mokėtojams, mums visiems to kalto asmens nubaudimas, patraukimas atsakomybėn jisai yra pigesnis“, – pasakoja M. Akelaitis.

Vagys savo darbui būna tinkamai pasiruošę: turi specialiai įsiūtas kišenes kelnėse, sijonuose ar rankinėse, prisidengia net gi vaiko vėžimėliais. Nors vagį dažniausiai atpažinti sunku- jis stengiasi niekuo neišsiskirti, policija prašo, pastebėjus tokį asmenį, neatkreipiant į save dėmesio, pranešti parduotuvės kasininkei ar apsaugos darbuotojui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų