Vienas po kito buvo atlikti tyrimai, susiję su amžinojo įšalo – įšalusio grunto ir tokiomis sąlygomis išbuvusio ilgą laiką – tirpimo grėsme Grenlandijoje ir Aliaskoje, Rusijos ir Kanados tolimuosiuose rytuose. Ir jie visi pateikė vienodus rezultatus: klimato atšilimas grasina ne tik florai ir faunai, tačiau ir vietos pastatams.
„Jeigu tikėsime rusų-amerikiečių mokslininkų atlikta analize, tai kritiniu atveju jau iki 2050-ųjų mes tapsime laikančiojo grunto pagrindo galimybių išlaikyti konstrukcijas sumažėjimą 75-95 proc. Tyrėjai nustatė, kad neišvengiamas „amžinojo įšalo žemės atitirpimas potencialiai gali privesti prie pastatų struktūrų deformacijos ar net griūties“. Nors amžinojo įšalo zonos ir nėra labai apgyvendintos, tačiau jos dengia net 63 proc. Rusijos teritorijos, skelbia „Syberian Times“.
Anot tyrimo, kurį finansavo Rusijos mokslų fondas ir amerikiečių Nacionalinis fondas, rizika kyla tiek gyvenamiesiems pastatams, tiek ir pramoniniams įrengimams ar infrastruktūrai. Ir laikas vis labiau spaudžia: jeigu tokius miestus, kaip Rusijos iškasenų ir pramonės centrus Jakutską ir Norilską katastrofa gali ištikti 2040-aisiais, tai kiti – Salechardas, Anadyrai – gali pokyčius pajusti jau pradedant 2025-aisiais.
Tyrimuose, įskaičiuojant klimatologų prognozių neapibrėžtumą, primenama, kad šiuose regionuose namai turėjo būti statomi numatant grunto pokyčius. Vadovaujantis pačiu optimistiškiausiu scenarijumi, Sibiro grunto nešamoji galia susilpnės 25 proc. Anot ekspertų, tai „ne pačiu geriausiu būdu atsilieps pastatų konstrukcijoms“. Ypač baiminamasi to, kad bus pažeisti silpnos konstrukcijos pastatai, kurių šiame regione gali būti pastatyta daugiau, negu iš tiesu yra numanoma.