• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su pilvo skausmu teko susidurti, ko gero, kiekvienam, tačiau staiga pasireiškiantis skausmas, stiprėjantis valgant ar geriant, gali išduoti, kad sutriko kasos funkcija ir išsivystė ūmus pankreatitaskasos uždegimas.

Su pilvo skausmu teko susidurti, ko gero, kiekvienam, tačiau staiga pasireiškiantis skausmas, stiprėjantis valgant ar geriant, gali išduoti, kad sutriko kasos funkcija ir išsivystė ūmus pankreatitaskasos uždegimas.

REKLAMA

Apie ūmų pankreatitą, jo atsiradimo priežastis, simptomus, gydymą ir prevenciją kalbėjomės su „Biofirst“ klinikos gydytoja gastroenterologe Dalia Kasperavičiūte.

Kasa – pagrindinė virškinimo sistemos liauka, gaminanti fermentus, skaidančius maisto medžiagas, insuliną ir gliukagoną. Tačiau sutrikus jos funkcijai, gali išsivystyti ūmus pankreatitas, kuris žaloja ne tik kasą, bet gali pakenkti ir kitiems organams bei audiniams.

Kaltas ir alkoholis

Ūmus pankreatitas, pasak gydytojos gastroenterologės, yra staiga prasidėjęs kasos uždegimas, kurį gali sukelti keletas veiksnių.

REKLAMA
REKLAMA

„Dažniausi jų – tulžies pūslės ir latakų akmenys, sukeliantys latakų obstrukciją bei alkoholis. Šių priežasčių sukelti kasos uždegimai sudaro apie 80 proc. visų pankreatito atvejų“, – aiškino D. Kasperavičiūtė.

REKLAMA

Maždaug 20 proc. pankreatito atvejų sukelia kitos priežastys, kurios nėra itin dažnos, tačiau pasitaiko medikų praktikoje.

„Kitais atvejais tai gali būti kai kurių navikų, vaistų šalutinio poveikio, tam tikrų medžiagų apykaitos sutrikimų, virusų, genetinių pokyčių pasekmė“, – pridūrė ji.

Pankreatito simptomai dažnai prasideda staiga, ima kankinti stiprūs pilvo skausmai, kuriems būdinga specifinė lokalizacija:

REKLAMA
REKLAMA

„Pankreatitas paprastai prasideda ūmiu pilvo skausmu viršutinėje pilvo dalyje, po abiem šonkaulių lankais. Skausmas yra juosiantis, plintantis į nugarą.“

Gydytoja gastroenterologė aiškina, kad skausmas dažnu atveju sustiprėja valgant ar geriant, jo malšinimui kai kuriais atvejais prireikia net narkotinių analgetikų, nes silpnesni vaistai nebegelbėja.

Staiga pasireiškusį skausmą neretai lydi pykinimas ir vėmimas, tačiau išsivėmus nepalengvėja. Pasireiškus šiems simptomams, būtina kreiptis į gydytoją, kad būtų atlikti tyrimai ir ūmus pankreatitas būtų diagnozuotas laiku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligos diagnozavimas

Ši liga diagnozuojama įvertinus kelis aspektus. Pirmiausia, atsižvelgiama į anamnezę ir joje esančius veiksnius, kurie galėjo sukelti uždegimą. Tarp jų – alkoholio, riebaus maisto vartojimas, anksčiau diagnozuota tulžies pūslės ir / ar tulžies latakų akmenligė, navikiniai procesai, vardijo D. Kasperavičiūtė.

Įvertinami ir klinikiniai simptomai – pilvo skausmai, lydimi pykinimo, vėmimo bei atliktų tyrimų rezultatai:

REKLAMA

„Pankreatito metu kraujo tyrimuose didėja kasos fermento koncentracija, uždegiminiai rodikliai. Tam tikrais atvejais gali didėti ir kepenų fermentų koncentracija.

Atlikus radiologinius tyrimus, tokius kaip pilvo echoskopija, pilvo kompiuterinė tomografija, stebimi kasos ir aplinkinių audinių pakitimai, būdingi šiai ligai.“

Diagnozavus ligą, gydymas skiriamas atsižvelgiant į ligos sunkumą, tačiau bet kuriuo atveju nepavyks išvengti apsilankymo ligoninėje.

REKLAMA

„Jis paprastai pradedamas skiriant bado dietą, skysčius į veną, simptominį gydymą (nuskausminimą, vaistus nuo pykinimo), esant poreikiui – antibakterinį gydymą, enterinį maitinimą.

Jei kasos uždegimą sukelia kliūtis, trukdanti nutekėti kasos sultims, atliekamos procedūros tai kliūčiai pašalinti“, – apie gydymo būdus pasakojo specialistė.

Negydant gresia liūdnos pasekmės

Į gydytojus būtina kreiptis laiku, nes negydoma liga gali padaryti negrįžtamą žalą kasai ir atokiau esantiems audiniams, organams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Negydant ūmaus pankreatito, uždegiminiam procesui progresuojant, gali vystytis kasos nekrozė, nekrozės zonos infekcija, formuotis skysčio sankaupos.

Kadangi šalia kasos yra stambios kraujagyslės, uždegimo metu gali atsirasti trombozės požymiai“, – teigė gydytoja gastroenterologė.

Pasak jos, ūmaus pankreatito eiga sunkiai prognozuojama, o sudėtingais ligos atvejais vystosi dauginis organų funkcijos nepakankamumas. Tokiu atveju belieka vienintelis kelias – gydymas intensyvios terapijos skyriuje.

REKLAMA

Tad kaip sumažinti ūmaus pankreatito riziką? D. Kasperavičiūtė pažymi, kad pirmiausia svarbu vengti ligą sukeliančių veiksnių – nevartoti alkoholio ir riebaus maisto. Svarbu rūpintis ir savo sveikata.

„Jei pankreatitas buvo sąlygotas vartojamų vaistų šalutinio poveikio – nutraukti jų vartojimą.

Nustačius tulžies pūslės akmenligę, aptarti su specialistais indikacijas tulžies pūslės šalinimui, nes smulkūs migruojantys akmenukai gali sukelti tulžies latakų obstrukciją bei pankreatitą“, – pataria „Biofirst“ klinikos gydytoja gastroenterologė D. Kasperavičiūtė.

Taip pat svarbi sveika mityba ir sveikas gyvenimo būdas, kad rizika susidurti su pavojinga liga būtų kuo mažesnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų