Ką skaičiai byloja apie COVID-19, vakcinas ir miokarditą?
Kas yra miokarditas?
Miokarditas yra širdies raumens uždegimas, kurį dažniausiai sukelia virusai, tokie kaip gripas, koksakas, hepatitas ar herpesas. Kitos priežastys yra bakterijos, grybeliai, toksinai, chemoterapija ir autoimuninės ligos.
Kai kurie virusai užkrečia širdies raumenį ir tiesiogiai sužaloja širdį, o kiti netiesiogiai sukelia širdies pažeidimus per imuninę sistemą. Imuninės sistemos aktyvinimas reaguojant į infekciją sukelia cheminių medžiagų, vadinamų citokinų, išsiskyrimą organizme, kurios padeda išvalyti infekcijas. Kai kuriais atvejais citokinų lygis pakyla iki neįprastai aukšto ir sukelia „citokinų audrą“, kuri pažeidžia širdies raumenį.
Iki COVID-19 sergamumas miokarditu buvo nuo vieno iki 10 atvejų 100 000 žmonių per metus. Didžiausias rodiklis yra tarp 18–30 metų amžiaus vyrų. Įdomu tai, kad daugiausiai didžiausios rizikos miokarditu serga šiaip sveiki ir aktyvūs žmonės.
JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, miokardito rizika užsikrėtus COVID-19 yra daug didesnė – 146 atvejai 100 000 žmonių. Rizika yra didesnė vyrams, vyresniems suaugusiems (50 metų ir vyresniems) ir vaikams iki 16 metų.
21 metų futbolininkas Alphonso Daviesas iš Kanados nacionalinės vyrų komandos po užsikrėtimo COVID-19 nebegalėjo žaisti dėl širdies uždegimo.
Miokarditas po vakcinacijos
Miokarditas po vakcinacijos nuo COVID-19 yra retas ir rizika yra daug mažesnė nei širdies sužalojimo rizika, susijusi su pačiu COVID-19.
Remiantis Izraelyje atliktais tyrimais, miokardito rizika po vakcinacijos yra 2,13 atvejo 100 000 paskiepytų, o tai yra ribose, kuri paprastai matoma bendroje populiacijoje.
Šis tyrimas atitinka kitus JAV ir Izraelio tyrimus, pagal kuriuos bendras miokardito dažnis po vakcinacijos yra nuo 0,3 iki 5 atvejų 100 000 žmonių.
Vaikai – saugūs
Didžiausias miokardito dažnis po vakcinacijos mRNR vakcinomis pasireiškė per tris ar keturias dienas po antrosios dozės suleidimo vyrams, kurie yra jaunesni nei 30 metų.
Remiantis pediatriniais duomenimis, amžiaus mediana yra 15,8 metų, dauguma pacientų yra vyrai (90,6 proc.), baltieji (66,2 proc.) arba ispanai (20,9 proc.). Patikimų duomenų apie šios amžiaus grupės revakcinacijas dar nėra.
Dauguma tyrimų rodo aiškią vakcinacijos nuo COVID-19 mRNR naudą miokardito atžvilgiu. Tik vienas tyrimas, kurį atliko Martina Patone iš Oksfordo universiteto ir jos kolegos, nustatė dviprasmiškesnius rezultatus jaunesniems nei 40 metų amžiaus asmenims, remiantis vien miokardito dažniu.
Tačiau, atsižvelgiant į kitus neigiamus SARS-CoV-2 infekcijos padarinius – tiek širdies, tiek ne – vis tiek buvo labai naudinga jaunesnius žmones skiepyti COVID-19 vakcinomis, išskyrus „Moderna“, kuri, kaip rodo tyrimai, sukelia didesnę miokardito riziką nei „Pfizer“ vakcina.
Gydymas
Miokardito gydymas skiriasi priklausomai nuo jo sunkumo. Suaugusiesiems, sergantiems lengvomis miokardito formomis, paprastai reikia tik poilsio ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), tokių kaip ibuprofenas.
Sunkesniais atvejais reikalingi vaistai ar net mechaninės kraujotakos atramos, pavyzdžiui, kairiojo skilvelio pagalbiniai prietaisai, skirti palaikyti širdies funkciją. Kai kuriais atvejais, kai gydymas nebeefektyvus, prireikia širdies persodinimo.
Daugelio centrų pacientų, jaunesnių nei 21 metų, kurie jautė lengvus simptomus, buvo skirti tik NVNU arba priešuždegiminis gydymas visai nebuvo paskirtas. Pacientams, kuriems pasireiškia sunkesni simptomai, kartu su NVNU gali būti skiriamas stipresnis gydymas, įskaitant intraveninį imunoglobuliną, gliukokortikoidus ar kolchiciną.
Kiek tai rimta?
Daugiau nei 80 procentų miokardito atvejų, nesusijusių su COVID-19 ar vakcinacija nuo koronaviruso, pasveiksta savaime, o penki procentai pacientų miršta arba jiems reikia persodinti širdį per vienerius metus nuo diagnozės nustatymo.
Suaugusiųjų, kuriems išsivysto miokarditas nuo COVID-19, rezultatai yra prastesni nei tų, kurie nesirgo COVID-19, įskaitant didesnę mirties riziką. Reikėtų pažymėti, kad miokarditas, susijęs su SARS-CoV-2 infekcija, yra tik viena iš kelių su COVID-19 susijusių širdies būklių, kurių rezultatai yra blogesni nei tų, kurie neužsikrečia virusu.
Miokardito atvejais po vakcinacijos nuo COVID-19 didžioji dauguma pacientų serga lengvai ir greitai pasveiksta. 95 procentai atvejų tarp suaugusiųjų buvo laikomi nesunkiais. Panašiai, 98,6 procentų vaikų atvejų yra nesunkūs, ir nebuvo pranešta apie reikalingą mechaninį širdies palaikymą (ekstrakorporinės membranos prisotinimo deguonimi, kai kraujas pumpuojamas iš kūno į širdies ir plaučių aparatą) ar mirties atvejus. Visiems vaikams, kuriems buvo nustatytas širdies silpnumas, širdies veikla visiškai normalizavosi.
Žinutė, skirta visiems
Dėl dinamiškų pasaulinės pandemijos pokyčių, kartu su sparčiais mokslinių tyrimų pokyčiais, visuomenei sunku gauti visą informaciją apie vakcinų nuo COVID-19 riziką ir naudą. Tokiais atvejais naudinga klausyti medicinos organizacijų, kurių pareiga yra saugoti visuomenės sveikatą ir gerovę, nurodymų.
Atsižvelgdamos į visus turimus tyrimus, organizacijos, įskaitant Amerikos širdies asociaciją, Kanados širdies ir kraujagyslių draugiją, Kanados širdies ir insulto fondą, Kanados pediatrų draugiją ir Amerikos pediatrų akademiją, ragina visus, kurie gali, pasiskiepyti nuo COVID-19.
Tai žinutė, kurią visi turėtume išgirsti, rašo „The Conversation“.