Vaiko gimimas labai svarbus moters gyvenime. Tačiau moteris labiausiai bijo skausmo: kartais dėl to, kad bijo būsimo gimdymo nežinios, kartais todėl, kad prisiklauso draugių istorijų.
Todėl, besiruošiant gimdymui, mama, kaip taisyklė, bando surinkti kiek įmanoma daugiau informacijos: renkasi ligoninę, susipažįsta su gydytoju, domisi kūdikio ir gimdyvės krepšeliu.
Iš tikrųjų, skausmas gimdymo metu yra vienas intensyviausių. Mamai, kuriai yra rekomenduojamas Cezario pjūvis, jaudinasi, ar viskas bus gerai su vaiku, kol ją veiks anestezija. Tačiau yra ir alternatyva tradicinei anestezijai – tai epidūrinė anestezija (nejautra).
Geriau ir mamai, ir vaikui. Kas yra epidūrinė nejautra?
Nugaros smegenų nervinės galūnės yra apsiraizgiusios epidūrinėje erdvėje. Čia ir suleidžiami vaistai, kad blokuotų nervinių galūnių jautrumą. Žmogus išlieka aiškioje sąmonėje esant epidūrinei nejautrai. Nepaisant įvairiausių gandų, ši procedūra neliečia pačių nugaros smegenų. Jei operaciją atlieka profesionalai, nugaros smegenys lieka net nepaliesti.
Kokiais atvejais medikai taiko šį metodą?
Galimi abu atvejai – bendra narkozė arba vietinė. Kiekviena iš jų turi savo privalumus ir trūkumus, riziką ir galimas komplikacijas. Epidūrinė nejautra dažniausiai yra siūloma Cezario pjūvio, gimdymo, ginekologinių operacijų metu, taip pat atliekant traumatologines, urologines, stuburo operacijas, ir netgi esant miokardo infarktui.
Kaip vyksta epidūrinės nejautros procedūra?
Procedūra atliekama apatinėje nugaros dalyje. Moteris sėdi arba guli ant šono. Kad procedūra nebūtų tokia skausminga, iš pradžių įleidžiami vietiniai nuskausminamieji. Po to į epidūrinę sritį įvedama speciali adata, įstatomas kateteris, per kurį yra lašinami nuskausminamieji reikiamą laiką. Technologija leidžia keisti anestetiko dozę ir koreguoti pagal aplinkybes.
Epidūrinės nejautros privalumai Cezario pjūvio metu
Visų pirma, tai geriau pačiam vaikui. Bendros narkozės metu narkotinių medžiagų negalima leisti, kol vyksta sąrėmiai, todėl anesteziologas negali suteikti 100 proc. garantijos, kad moteris nieko nepajus. Atliekant epidūrinę nejautrą, anestetiko koncentracija yra beveik nereikšminga ir praktiškai neturi jokios įtakos naujagimiui.
Mažylis išvengia narkozinės depresijos ir ateina į pasaulį su normaliu kvėpavimu, tonusu, širdies plakimu ir kitais svarbiais gyvybiniais rodikliais. Tuo pat metu vyksta adekvatus moters kūno „atitirpimas“, o esanti sveikos sąmonės motina gali stebėti savo vaiko gimimą – ir po pjūvio iškart jį apkabinti. Be to, pacientė žymiai greičiau atsigauna.
Epidūrinė nejautra gimdymo metu
Čia taip rekomenduojami gydytojo nurodymai. Kartais esant fiziologiniui gimdymui, kai procesas dėl įvairių priežasčių užsitęsia, o moteris jautriai reaguoja į skausmą, analgetikai ir spazmalitikai nebepadeda, epidūrinė anestezija leidžia pašalinti nepakeliamą skausmą, kuris gali neigiamai paveikti ir patį vaiką gimdymo metu. O kartais šis skausmas gali iššaukti baimę gimdyti dar kartą.
Šiuolaikiniai anestetikai neveikia gimdymo veiklos, atvirkščiai, pašalina skausmą ir baimę, leidžia moteriai atsipalaiduoti ir susikoncentruoti ties sąrėmiai, pagreitindami gimdymo procesą – taip palengvindami ir vaiko dalią.
Ar reikalingas moters sutikimas, naudojant šį preparatą?
Tai yra pagrindinė sąlyga. Tik po to, kai moteris susipažįsta su visomis galimomis aplinkybėmis ir galima rizika, ji pati priima sprendimą.
Galima rizika ir epidūrinės nejautros komplikacijos.
Visų pirma, visada yra rizika negauti pilnos informacijos apie moters sveikatą, galimas alergines reakcijas. Todėl su gydytoju reikia būti kiek įmanoma atviresnei, kad šis išsiaiškintų visas galima komplikacijas dar iki gimdymo. Galimi galvos skausmai, juosmens skausmai – apie visa tai gydytojas privalo paaiškinti prieš operaciją. Beje, sergant cukriniu diabetu, epidūrinė nejautra yra žymiai sudėtingesnė, tačiau kai pacientė yra sveikos sąmonės, žymiai lengviau kontroliuoti jos padėti ir taip išvengti komos.
Taip pat reikia pastebėti, kad esant pilnai narkozei komplikacijų ir rizikos faktorių yra žymiai daugiau.