JAV 1886 metais pradėtas gaminti gaivusis gėrimas, jo išradėjo Johno Pembertono pavadintas „Coca-Cola“, tapo neatskiriamu XX amžiaus vartojimo kultūros reiškiniu ir toliau sėkmingai skinasi kelią į ateitį. Pernai prekės ženklas „Coca-Cola“ bendrovės „Interbrands“ sudarytame vertingiausių pasaulyje prekių ženklų sąraše užėmė garbingą 1 vietą.
Apie ekonominį, psichologinį, sociokultūrinį „Coca-Cola“ poveikį žinoma kur kas daugiau, nei apie fiziologinį. Prisiminkime - juk kur kas dažniau žiniasklaidoje rašoma apie eilinį kartą „atskleistą“ slaptąjį „Coca-Cola“ receptą, bendrovės pajamas įvairiose rinkose, kai kurių vyriausybių pastangas neįsileisti „Coca-Cola“, taip bandant stabdyti „pražūtingą“ Vakarų kultūros įtaką ir t.t., nei apie tai, kaip šis tamsus skystimėlis veikia mūsų organizmą.
Žinoma, tai nėra paslaptis: mokslininkai minučių tikslumu yra išnagrinėję pagrindinį „Coca-Cola“ poveikio žmogui mechanizmą. Taigi, kas mūsų organizme vyksta po to, kai skaniai išgeriame vieną „Coca-Cola“ skardinę?
Per 10 minučių. Organizmas pajungta 10 arbatinių cukraus šaukštelių (toks cukraus kiekis atitinka maksimalią rekomenduojama paros dozę) „smūgį“. Jūsų nepradeda pykinti tik dėl to, kad fosforo rūgštis slopina perteklinio cukraus poveikį.
Per 20 minučių. Didelė cukraus koncentracija kraujyje sukelia staigų insulino kiekio šuolį. Kepenys perteklinį cukrų ima versti riebalais.
Per 40 minučių. Jau visiškai įsisavintas kofeinas. Išsiplečia vyzdžiai. Padidėja kraujospūdis, smegenys glikogeno atsargas pavers cukrumi ir išmes jį į kraują. Kasa išskirs naują insulino porciją skatindama gliukozės patekimą į organizmo ląsteles. Hipoglikemija (organizmo būsena, kai gliukozės kiekis kraujyje per mažas) sukels galvos svaigimą ir alkio jausmą. Blokuojami adenoziniai receptoriai, prapuola mieguistumas.
Per 45 minutes. Organizmas padidina hormono dopamino, stimuliuojančio malonumo centrą smegenyse, gamybą. Lygiai taip pat veikia heroinas.
Per 60 minučių. Fosforo rūgštis žarnyne suriša kalcį, magnį ir cinką, taip paspartindama metabolizmą. Visa tai kartu su didele cukraus doze padidins kalcio „išplovimą“ iš kaulų per šlapimą.
Ilgiau nei po valandos. Kofeinas padidina norą šlapintis. Kartu su šlapimu iš organizmo pašalinamas kalcis, magnis, cinkas, natris, elektrolitai ir vanduo. Prasideda su staigiu cukraus poreikiu susiję reiškiniai, žmogus tampa dirglus arba apatiškas. Visas skardinėje buvęs vanduo, taip ir nedavęs jokios naudos organizmui, jau iš jo pašalintas.