Dar prieš Baracko Obamos inauguraciją Europos Sąjungos (ES) lyderiai ėmė svarstyti, kur surengti pirmą aukščiausio lygio susitikimą su naujuoju JAV prezidentu. Deja, iki šiol 27 valstybių vadovai taip ir nesugebėjo tarpusavyje susitarti, kur tai reikėtų padaryti.
Dabar ES pirmininkaujančios Čekijos premjeras Mirekas Topolanekas norėtų, kad ES ir Jungtinių Valstijų vadovų susitikimas įvyktų Prahoje ir jau nusiuntė B.Obamai pakvietimą atvykti į Čekijos sostinę. Tačiau tam nepritaria kitos ES valstybės. Jos aiškina, kad jei taip atsitiktų, Europoje B.Obamą pirmasis pasveikintų Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas, kuris garsėja kaip euroskeptikas, yra nusistatęs prieš tolesnę Europos integraciją ir abejoja, kad pasaulio klimato kaitai daro įtaką globalinis atšilimas.
Todėl vis labiau linkstama prie minties, kad aukščiausiojo lygio susitikimą reikėtų rengti Briuselyje. Geriausia tai būtų padaryti pavasarį, kai B.Obama ketina atvykti į NATO viršūnių susitikimą. Tačiau šį kartą jis numatytas Strasbūre, todėl prancūzai jau ėmė agituoti už Strasbūrą, nes ten bus susirinkę ir Šiaurės Atlanto bloko valstybių vadovai.
„Tokia kova atskleidžia vieną svarbiausių problemų, su kuria susidūrė Europos įstatymų leidėjai jau tuomet, kai B.Obama dar tik periminėjo valdžią. Ta kova atskleidžia Europos susiskaldymą ir nesugebėjimą rasti svarbios susitikimo su JAV prezidentu priežasties. Tai turėtų kiek prislopinti ES entuziazmą sutikti B.Obamą“, - šaiposi Paryžiuje leidžiamas amerikiečių dienraštis „The International Herald Tribune“.
Jis primena, kad netrukus susitiksiantys ES valstybių užsienio reikalų ministrai susidurs su pirmuoju išbandymu naujuose transatlantiniuose santykiuose, nes jiems reikės nuspręsti, kaip padėti B.Obamai likviduoti Gvantanamo kalėjimą ir kurios ES šalys priims pas save dalį ten kalinamų asmenų. Taip pat reikės susitarti, kaip Europa galėtų labiau padėti amerikiečiams Afganistane, ko jos ir prašo naujasis Jungtinių Valstijų prezidentas, bei nuspręsti, kokių bendrų finansinių sankcijų imtis prieš Iraną.