Portalo tv3.lt žurnalistai Vilmantas Venckūnas ir Andrius Jakimčuk tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“ aptarė svarbiausio šios savaitės įvykio – NATO viršūnių susitikimo Vilniuje – priimtus sprendimus ir atgarsius.
Bendrame naujienų iš viršūnių susitikimo naujienų ir ginčų dėl Ukrainos ateities Aljanse sraute kiek primirštas liko Čekijos lyderio Petro Pavelo komentaras, kuriame buvo aiškiai įvardinta, kad Ukraina turėtų iki šių metų pasiekti savo užsibrėžtus tikslus, nes kitu atveju gali tekti sėsti prie derybų stalo su Rusija tokiomis sąlygomis, kokios tuo metu bus fronte.
Jo teigimu, ir Ukraina, ir Rusija netrukus susidurs su resursų karui trūkumu, įskaitant ir žmogiškuosius, o tai gali priversti abi puses sėsti prie derybų stalo.
„Jis (Čekijos prezidentas) pasakė, kad Ukraina faktiškai turi laiko iki metų pabaigos. Tą ir akcentavo, kad 2024 m. JAV bus rinkimai, keliose Europos šalyse. Iš esmės jau prognozavo pokyčius, kaip labai įmanomus paramos klausimais, akcentavo nuovargio klausimą – tiek Ukrainos, tiek Rusijos, tiek Ukrainą palaikančių valstybių. Iš esmės jis leido suprasti, kad dabar yra „one shot“ – arba dabar, arba jau neaišku kada. O po to jis jau kalbėjo apie galimas derybas, apie derybas su situacija fronte „taip kaip yra“, – pasakojo A. Jakimčuk.
Nuotaikų svyravimas – nuo džiugios atmosferos NATO susitikime, kuriame buvo priimta daug svarbių Ukrainai sprendimų ir patvirtintas jos palaikymas, iki tūžmingos V. Zelenskio žinutės, kurioje jis kritikavo sąjungininkių vadovus dėl delsimo priimti Ukrainą į NATO – taip pat yra vis stiprėjančio emocinio nuovargio nuo karo pasekmė, aiškino A. Jakimčuk.
NATO viršūnių susitikimo metu G-7 šalių atstovai trečiadienį pristatė laikiną planą, kuriuo siekiama padėti Ukrainai sukurti kariuomenę, pajėgią apsiginti ir atgrasyti nuo galimo užpuolimo ateityje. Didžiosios valstybės taip pat pareiškė, kad pasiūlys Ukrainai suteikti skubią karinę ir finansinę pagalbą galimo kito Rusijos ginkluoto užpuolimo atveju, kas rodo, kad net ir pasirašius paliaubų ar taikos sutartis, Rusijos grėsmė ir toliau išliktų.Ukrainos atstovai nuolat akcentuoja, kad stabdyti karo veiksmus dabar reikštų valstybingumo praradimą ir tapimą „dar viena Rusijos gubernija“. Jų žodžius patvirtina tai, kad po 2014-ųjų įvykių ir įvykdytos Krymo aneksijos Rusija nesustojo ir 2022-aisiais užpuolė Ukrainą.
Visą tinklalaidę galite pasižiūrėti čia:
Kalbėjome apie:
00:00 Spec. laida NATO summitui aptarti
00:57 Zelenskio antradienis, NATO užuominos ir reformos Ukrainoje
10:27 NATO nuotaikų bangavimas – karo nuovargio pasekmė
15:41 Kinija– grėsmė, bet ne taip stipriai akcentuojama; Japonija – stebinantis bendradarbiavimas
22:20 Kulebos ir Zelenskio sugadintas NATO vakarėlis
28:25 Babčenkos ir Arestovyčiaus patarimai ukrainiečiams
33:03 Artėja rinkimai JAV, prisidės nuovargis – pagalba Ukrainai gali nusilpti
38:10 Įdomiausias dalykas summite, kurį pasakė Čekijos prezidentas
41:27 Fantastiškas rezultatas Lietuvai
50:00 Džiaugsmas dėl Švedijos ir laimingas Erdoganas
53:21 Dar kartą apie 2 proc. gynybai, kas dar gero tame komunikate ir tiltas nuo Vilniaus iki Vašingtono
57:07 Švilpimas Orbanui ir susimojavimas su lyderiais
58:34 Visi laisvojo pasaulio lyderiai buvo netoli Lazdynų
59:45 Bideno pakoučinimas pasauliui iš VU kiemo
1:03:39 Istoriniai nepatogumai, kurie yra kaina, kurią mokame už NATO
1:06:03 Juokingi lauknešėliai
1:08:50 Nausėdos „YAY!