Po Naujųjų metų brangs dyzelinas, cigaretės, spauda, gali didėti šalto vandens ir šildymo kainos.
Dangų nušvietus naujametiniams fejerverkams kaip ir kone kasmet įsigalioja nauji akcizai ar mokesčiai, kurie dažniausiai būna ne itin palankūs eilinio gyventojo kišenei.
Rūkysime brangiau
Nuo sausio 1 dienos Lietuvoje brangs pigesnės cigaretės, nes ateinančiais metais dėl Europos Sąjungos (ES) reikalavimų akcizo tarifas visoms cigaretėms turės būti ne mažesnis nei 221 litas už 1 tūkst. cigarečių. Iki šiol toks tarifas buvo taikomas populiariausios kategorijos ir brangesnėms nei 7,2 lito cigaretėms. Todėl, anot Finansų ministerijos, akcizo didėjimas palies tik pigesnes cigaretes ir vidutinė mažmeninė pakelio kaina turėtų didėti iki 10 centų.
Tiesa, priimdami sprendimą didinti akcizą cigarams ir cigariukams, Seimo nariai vėl „pasistengė“ – nuo kitų metų pradžios jis didės nuo 38 iki 80 litų, nors minimalus ES reikalaujamas akcizo tarifas šioms prekėms kitąmet bus 42 litai už kilogramą.
Brangesnis dyzelinas
Prie degalų kainų pasiutpolkės prisidės ir išaugęs akcizas dyzelinui. Dėl įsipareigojimų ES nuo kitų metų sausio dyzelino akcizų tarifas didės nuo 947 iki 1 043 litų už 1 tūkst. litrų. Finansų ministerija skaičiuoja, kad dėl šios priežasties vidutinė mažmeninė dyzelino litro kaina galėtų padidėti apie 12 centų.
Vežėjai skundžiasi nepaliaujamai augančiomis kuro kainomis ir tikina, kad bent jau metų pradžioje keleivinių bilietų kainos nekils, tačiau vėliau situacija gali pasikeisti, nes didieji vežėjai skęsta skolose. Tiesa, kai kurie įžvelgė galimybę, kad išaugus kuro kainoms, žmonės gali pradėti dažniau važinėti viešuoju transportu, o tai sudarys galimybes taikyti netgi mažesnes kainas.
Prabangus vanduo
Vilniečius kitąmet gali „nudžiuginti“ ir pabrangęs šaltas vanduo. Dar lapkričio mėnesį Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) leido bendrovei „Vilniaus vandenys“ šalto vandens kainą padidinti 15 centų už kubinį metrą.
Tokiam sprendimui dar turi pritarti Vilniaus miesto taryba, o tai turėtų įvykti sausio mėnesį. Tuomet naujoji šalto vandens kaina įsigaliotų kovo mėnesį – iškart po savivaldybės rinkimų. Tiesa, „Vilniaus vandenys“ norėjo kainą kilstelėti net 50 proc. (iki 6,33 litų), tačiau VKEKK toks prašymas pasirodė neracionalus.
Smūgis spaudai
Ateinančiais metais gali padidėti ir laikraščių kainos bei jų prenumerata, ypač regioninių leidinių. „Lietuvos paštas“ motyvuoja, kad spaudos pristatymas kaimuose yra itin nuostolingas, todėl vidutiniškai 40 proc. padidino spaudos pristatymo įkainius 2011 metams.
Tiesa, tai labiausiai paveiks regioninius, 8–16 puslapių laikraščius, nes kaimuose pristatymo įkainis didės apie 70 proc., o mieste – 51 proc. Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija skaičiuoja, kad kitąmet vietiniai laikraščiai, priklausomai nuo prenumeratos kiekio, patirs nuo 5 tūkst. iki 160 tūkst. litų nuostolių.
Šildys brangiau
Kitais metais bus ir teigiamų dalykų. VKEKK paliko galioti tuos pačius elektros energijos tarifus gyventojams ir suteiks jiems galimybę per pirmąjį ketvirtį apsispręsti, ar nori naudotis naujais mokėjimo planais.
Taip pat VKEKK kitiems metams nustatė vidutiniškai 7 proc. ar 11 centų už kubinį metrą mažesnes gamtinių dujų kainas namų ūkiams. Taigi tie, kurie per metus suvartoja mažiau nei 500 kubinių metrų, 2011 metais turės mokėti 1,95 lito siekiančią pastoviąją dalį ir 2,04 lito už kubinį metrą. Šiuo metu tarifai atitinkamai siekia 2 ir 2,15 lito.
Tarifai buvo priimti prognozuojant, kad pirmąjį kitų metų pusmetį, palyginti su šių metų pusmečiu, dujų importo kaina turėtų sumažėti 7 proc., tačiau lapkričio mėnesį šilumininkai už dujas su transportavimo ir galios mokesčiu mokėjo 1 420 litų už naftos ekvivalentą, kai spalį ši kaina buvo 1 357 litai. Šilumos tiekėjai mano, kad tai ne paskutinis kainų šuolis, todėl kitąmet gali didėti šildymo kainos.
FAKTAI:
Naujamečiai kainų šuoliai
Pastaruoju metu bene skaudžiausia diena lietuvio kišenei buvo 2009 metų sausio 1 diena. Tuomet dėl padidėjusių akcizų litro benzino kaina pakilo apie 48 centais, dyzelino – apie 25 centus, dujų – apie 41 centą.
Padidėję akcizai lėmė alkoholio (priklausomai nuo jo stiprumo) brangimą. Dėl tos pačios priežasties pernai 2 kartus brango cigaretės – jų kaina padidėjo maždaug 2,2 lito.
2009 metų sausio 1 dieną elektros energija gyventojams pabrango 4 centais, o dujų kaina vidutiniškai padidėjo 26 proc.
Praėjusius Naujuosius metus sutikome su 22–74 proc. pabrangusia elektros energija, 10 centų padidėjusia benzino ir 6 centais dujų kaina.
Lietuvoje benzinas kainuoja daugiau, nei Latvijoje ir Estijoje
Minimali alga piktina paprastus žmones
Kitais metais atlyginimas nedidės?
Vargstantys kultūros ir meno darbuotojai gyvens kiek geriau/a>