• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nyderlandų premjeras Jeanas Peteris Balkenende kuria planus, kaip užimti Europos Komisijos (EK) pirmininko Jose Manuelio Barroso vietą.

REKLAMA
REKLAMA

Jau kelias dienas vis intensyviau sklando gandai, kad Nyderlandų premjeras turi ambicijų pakeisti J.M.Barroso EK vadovo poste. Kalbama taip plačiai, kad J.P.Balkenende net pasiuntė oficialų laišką Nyderlandų parlamento deputatams, kad „išsklaidytų visus nesusipratimus“ ir juos užtikrintų, kad ketina tęsti savo misiją vyriausybėje, kurią laiko „labai svarbia“, ir kad jis linki J.M.Barroso toliau tęsti pradėtus darbus.

REKLAMA

Abu šie politikai priklauso tai pačiai politinei grupei - konservatyviems dešiniesiems, kuriems Europos Parlamente (EP) atstovauja Liaudies partija. Apie J.P.Balkenende kandidatūrą pirmą kartą buvo užsiminta 2008 metais. Tuomet apie tai tiesiai paklaustas Nyderlandų diplomatijos vadovas Benas Botas atsakė: „Nesakysiu, ne, jei Balkenende pasitaikys tokia proga.“

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tokios Nyderlandų premjero ambicijos kertasi su Portugalijos atstovo planais. J.M.Barroso neslepia, kad nori likti Briuselyje. Jis neseniai atvirai prisipažino, kad yra nusiteikęs dar penkis metus vadovauti EK.

Nutarti, kas toliau vadovaus EK turės Europos Sąjungos (ES) valstybių vadovai po berželio mėnesį įvyksiančių rinkimų į EP. Lyderiu turėtų tapti pergales skinančios politinės šeimos atstovas, kuriam pritartų EP, o čia kol kas pirmu smuiku griežia Liaudies partija. Be to, ją remia ir Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy bei Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Jie abu daugiau ar mažiau yra kalbėję apie tai, kad antrai kadencijai paremtų J.M.Barroso.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip rašo Prancūzijos dienraštis „Le Monde“, J.M.Barroso daro viską, kad įtiktų Vokietijos kanclerei ir Prancūzijos prezidentui, taip tikėdamasis „užsitikrinti savo perrinkimą“. Tiesa, A.Merkel ir J.M.Barroso santykiai kiek pablogėjo po to, kai buvo deramasi dėl klimato kaitos ir energetikos problemų. Tuomet Vokietija kritikavo EK ir jos vadovą už iniciatyvos stoką kilus ekonomikos krizei.

Tačiau negalima atmesti ir to, kad visos kalbos apie J.P.Balkenende planus tėra pramanas, siekiant „paspausti Barroso“, kad jis nekritikuotų Berlyno ir Paryžiaus. J.P.Balkenende nenaudai kalba ir tas faktas, kad jam nepavyko įveikti olandų nepritarimo naujajai Europos konstitucijai ir per 2005 metais surengtą referendumą jie pasisakė prieš ją. Be to, Nyderlandų premjeras buvo užėmęs proamerikietišką poziciją 2003 metais, kai prasidėjo karas Irake.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų