Gal turite trispalvę, Sąjūdžio ženkliuką, žemėlapį, mašinėle spausdintą kvietimą, troleibuso talonėlį, nešiojamąjį radijo aparatą, sudžiovintą gėlytę, dienoraščio įrašą, tautinę juostelę ar žaisliuką, kurį laikėte rankose tą atmintiną dieną? O gal nuotraukų, kuriose stovite susikabinę rankomis Baltijos kelyje arba užstrigę pirmoje Lietuvoje automobilių grūstyje? Visi šie suvenyrai yra svarbūs dokumentai, padedantys įamžinti unikalų istorinį įvykį, kurio dalyviai tuo metu buvome. Nes tai mes kūrėme istoriją.
Baltijos kelias buvo didžiausia taiki demonstracija istorijoje, kuri tęsėsi 600 km ir kurioje dalyvavo apie 2 mln. žmonių. Tai taip pat buvo ypatinga paprastų žmonių akcija, kurią UNESCO įrašė į tarptautinį registrą „Pasaulio atmintis“.
Europos skaitmeninės bibliotekos, muziejaus ir archyvo „Europeana” naujas projektas „Europeana 1989” rugpjūčio mėnesį Baltijos šalyse organizuoja prisiminimų surinkimo dienas. Lietuva – pirmoji stotelė, kurioje surinkimo dienos vyks rugpjūčio 9–10-ąją Lietuvos Respublikos Seimo II rūmuose ir rugpjūčio 13-ąją Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje. Lietuvos gyventojai kviečiami atnešti nuotraukas ir daiktus, susijusius su Baltijos keliu, kurie čia pat bus skaitmeninami ir keliami į interneto tinklalapį www.europeana1989.eu.
„Europeana 1989” siekia ne tik skaitmeninėje laikmenoje išsaugoti atmintinus dalykus, bet ir atkurti Baltijos kelią internetiniame žemėlapyje. Tie, kurie dalyvavo Baltijos kelyje, kviečiami pridėti savo ar nufotografuoto atmintino daikto nuotrauką ir pažymėti tikslią savo buvimo kelyje vietą projekto interneto svetainėje.
„Tie, kas stovėjo Baltijos kelyje, tapo svarbių istorinių įvykių, pakeitusių Rytų Europos istoriją, dalyviais. Jūs turite kuo didžiuotis, ir mes esame laimingi, kad galime padėti jums surinkti bei išsaugoti svarbius prisiminimus”, – sakė „Europeanos” komunikacijos vadovas Jon Purday.
„Baltijos kelias yra vienas gražiausių įvykių Lietuvos kelyje į laisvę ir kartu nepaprastos žmonių brolybės apraiška. Tai dalykai, kurių visada stokosime, o šiandien gerokai stokojame. Tikiuosi, kad Lietuvos žmonės per projektą „Europeana 1989“ mielai pasidalys savo prisiminimais su ateities kartomis visame pasaulyje. Juk labai daug žmonių, kurie dalyvavo Baltijos kelyje, prisimena jį ir turi išsaugoję suvenyrų, atminimo ženklų. Tegul juos brangina, parodo vaikams, vaikaičiams. Tegul papasakoja”, – sakė projekto ambasadorius Lietuvoje prof. Vytautas Landsbergis. Pasak jo, net jei maža šių prisiminimų dalelė išliks ir bus perduota kitiems, ji bus reikšminga.
2014-aisiais pasaulis švęs 25-ąsias ypatingų įvykių metines, kai griuvo sienos ir Europa vėl susijungė. „Europeana 1989” siekia įamžinti 1989-ųjų įvykius, nulėmusius istorines permainas Lietuvoje, Baltijos ir buvusio Rytų bloko šalyse. Projektas šių metų gegužės mėnesį buvo pristatytas Varšuvoje ir iš žmonių nuotraukų, pasakojimų, filmuotos ar garso medžiagos siekia atkurti gyvybingą tų revoliucinių Europos įvykių paveikslą internete. Todėl visų prisiminimai yra svarbūs, siekiant atskleisti istoriją iš skirtingų požiūrio taškų. Projekto partneris – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.
Prisiminimų surinkimo dienos Mes nufotografuosime žmonių atmintinas vertybes, įamžintas 1989 metais. Galima atnešti nuotraukų, garso ir vaizdo įrašų, lankstinukų, laiškų, ženkliukų ir kitų atmintinų daiktų, kuriuos specialistų komanda padės nufotografuoti, užrašyti jų istoriją ir sukelti juos į interneto tinklalapį: www.europeana1989.eu Originalūs daiktai bus tuoj pat grąžinti žmonėms.
Surinkimo dienų Baltijos šalyse grafikas:
• Rugpjūčio 9–10-ąją, 10:00–18:00, Vilnius, Gedimino pr. 52, Lietuvos Respublikos Seimo II rūmai;
• Rugpjūčio 13-ąją, 10:00–18:00, Panevėžys, Respublikos g. 14, G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka;
• Rugpjūčio 23–24-ąją, 12:00–20:00, Ryga, Esplanados parkas, informacinis paviljonas „Ryga 2014“;
• Rugpjūčio 30–31-ąją, 10:00–18:00, Talinas, Tonismagi 2, Estijos nacionalinė biblioteka.
Tie, kas negali atvykti į prisiminimų surinkimo dienas, gali patys įkelti savo prisiminimus internetu. Tai labai paprasta. Tiesiog užsiregistruokite tinklalapyje www.europeana1989.eu ir įkelkite savo nuotraukas kartu su trumpu jas lydinčiu aprašymu.
Nepamirškite pažymėti žemėlapyje tikslios savo stovėjimo Baltijos kelyje vietos.
Daugiau informacijos: Egita Veblauskaitė – „Consensus PR“ +370 699 975 94 [email protected]
Frank Drauschke – Facts & Files +49 (0)163 4809862 [email protected]
Jon Purday – Europeana +44 (0) 7885 516234 [email protected]
Apie „Europeaną 1989“
2014 m. pasaulis švęs 25-ąsias neeilinių 1989 m. sukaktuves. Tai metai, kai griuvo sienos, ir Europos gyventojai vėl buvo sujungti. Projektas „Europeana 1989“ kviečia žmones iš visų šalių suskaitmeninti asmeninius užrašus, nuotraukas, vaizdo ir garso įrašus, padarytus 1989 m. Būsimas rezultatas – įspūdingas archyvas dabarties ir ateities kartoms, kuriuo galima bus naudotis mokymuisi, asmeniniams interesams ir moksliniams tyrinėjimams. „Europeana 1989“ yra bendras vienuolikos institucinių partnerių, „Historypino“ ir „Europeanos“ fondo projektas.
www.europeana1989.eu.
Apie „Europeaną“
Projektas „Europeana 1989“ yra žymiai didesnio projekto – „Europeanos” (www.europeana.eu) – dalis. Tai Europos skaitmeninė biblioteka, muziejus ir archyvas. „Europeana“ suteikia galimybę prieiti prie surinktos ir suskaitmenintos bibliotekų, archyvų, audiovizualinių archyvų bei muziejų medžiagos. Su ja bendradarbiauja daugiau nei 2200 institucijų ir interneto svetainių 29 Europos kalbomis. „Europeana“ visuomenei leidžia atrasti ir tyrinėti kultūrinį bei intelektualinį Europos paveldą per paprastą paieškos sistemą ir virtualias parodas. Nuo tada, kai buvo pristatyta Europos komisijos 2008 m. lapkritį, „Europeana“ užaugo, ir dabar joje yra 26 milijonai dokumentų bei paveldo darbų. Visos istorijos ir objektai, surinkti vykdant projektą „Europeana 1989“, taip pat bus prieinami per tinklalapį www.europeana.eu.
Apie „Historypiną“
„Europeana“ ir „Historypin“ strategiškai bendradarbiauja tam, kad suteiktų inovatyvią platformą projekto „Europeana 1989“ interneto svetainei. Europeana1989.eu veikia „Historypino“ rėmuose ir taikys jo technologijas. „Historypino“ kūrėjai mano, jog būtina skirtingų kartų ir kultūrų žmones suburti bendrai jų šeimų ir gatvių istorijai tam, kad jie galėtų tyrinėti ir sudaryti viešą pasaulinį archyvą, atkurdami praeities paveikslą. Historypin.com suteikia galimybę įkrauti tekstus, nuotraukas, vaizdo ir garso įrašus ir prisegti juos prie tam tikros datos ir laiko „Historypin“ žemėlapyje. Gatvės vaizdai ir vaizdo įrašai taip pat gali būti perkelti į Google Maps Street View „Historypin“ internetinėje svetainėje. Ši technologija padeda sukurti jaudinantį ir nostalgišką tada ir dabar sugretinimą. „Historypin“ yra ne pelno siekiantis projektas, kurio plėtrai padeda dotacijos ir kita parama.