• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kuo ryškiau šviečia Saulė, tuo stipresnis moteriškose širdyse pasiryžimas galų gale užsiimti išvaizda.

REKLAMA
REKLAMA

Juo labiau kad veidas, žiemą atrodęs visai pakenčiamai, atšilus orams ir pasirodžius saulutei regisi nesveikas ir nuvargęs, atrodo pilkas ir pasenęs. Ir, žinoma, pasitelkiamas visas kosmetikos arsenalas: maitinantys ir drėkinantys kremai, pilingai ir dekoratyvinė kosmetika.

REKLAMA

Deja, ne visa kosmetika pateisina dedamas viltis, o kartais rezultatas būna tiesiog priešingas lauktajam. Panagrinėkime pagrindines pavasarinių metamorfozių nesėkmės priežastis.

Pagrindinė klaida, daroma praktiškai visų kosmetiką perkančių moterų, — tikslaus ir aiškaus odos priežiūros plano nebuvimas. Kosmetika dažniausiai perkama emocionaliai ir neapgalvotai — tiesiog panorėjus, patartai draugės, po žurnale perskaityto patarimo ar paklūstant netikėtam potraukiui „ką nors padaryti“.

REKLAMA
REKLAMA

Pirkdamos kosmetiką, moterys kažkodėl žiūri ne į  savo odą, o į modelių, neva įgijusių jaunystę ir grožį panaudojusios tą ar kitą kosmetikos priemonę, veidus. Mažai kas supranta, kad šios fotografijos yra kruopštaus grimuotojų, apšvietėjų, fotografų, o dažnai ir kompiuterinių vaizdo apdorojimo programų, darbo vaisius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Netgi apsiskaičiusios damos, perskaičiusios krūvas straipsnių apie kosmetologiją, negali atsispirti kerintiems žodžių junginiams „kremas nuo raukšlių“, „nechirurginis liftingas“, „XXI a. kosmetika“, „mokslinių tyrimų vaisiai“, „patentuota formulė“ ir t. t. ir pan. Tačiau jos retai susimąsto, kaip ir kokiais ingredientais priemonė veikia odą. Atrodo, daugeliui moterų kosmetika panėšėja į stebuklingą lazdelę, veikiančią odą mokslui nežinomais būdais.

REKLAMA

Tad galiausiai įsigyjamos priemonės, netinkamos konkrečiam odos tipui arba skirtos kitų, nei reikėtų atlikti, užduočių sprendimui ar netgi turinčios ingredientų, kenkiančių odai.

Norint išvengti tokių klaidų, prieš perkant bet kokią kosmetikos priemonę, reikėtų sudaryti priežiūros strategiją. Būtina nuspręsti: ko reikia būtent Jūsų odai? Nuo ko ją reikėtų apsaugoti? Kaip ją galima (ir ar reikia) pamaitinti? Kurias problemas išties gali išspręsti kosmetika, o kur teks naudoti intensyvesnes poveikio priemones? Kokius trūkumus išvis įmanoma pašalinti ir kiek tai atsieis?

REKLAMA

Paprasčiausia strategijos kūrimą pavesti, savaime suprantama, geram kosmetologui, tačiau tai ne visada yra įmanoma dėl daugelio priežasčių. Tačiau skyrus laiko populiarių kosmetologijos knygų ir straipsnių skaitymui, į daugelį aukščiau pateiktų klausimų galima atsakyti pačiai.

Paskui reikėtų susidaryti kosmetikos priemonių, sprendžiančių pasirinktas problemas, sąrašą, pasižymint pageidautinas kremo sudedamąsias dalis. Praverstų susidaryti ir vengtinų medžiagų sąrašą. Paskui galima susidaryti priemonių, kurių nepirksite, kad ir kaip viliojančiai jos atrodytų, — tiesiog dėl to, kad jos jums nereikalingos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, jei perkate priemonę odos stangrinimui, ar reikia pirkti dar ir drėkinantį kremą? Viskas priklauso nuo to, ar jūsų oda yra pernelyg sausa (jei taip, jums reikalingas specialus drėkinantis kremas), ir ar priemonėje „nuo raukšlių“, kurią perkate, yra drėkinančių priedų (jei oda nėra sausa ir kreme yra drėkiklių, papildomai drėkinantis kremas nereikalingas).

REKLAMA

Suprantama, odos priežiūros strategijos sukūrimui nepakanka kosmetikos priemonių anotacijų ir reklaminių straipsnių skaitymo. Reikia turėti bent pagrindines žinias apie kosmetikos ingredientų savybes ir veikimo mechanizmą.

Etiketės dešifravimas

Pagal veikimą kosmetikos ingredientus galima suskirstyti į keletą grupių:

Apsaugantys

Medžiagos, saugančios odą nuo jai kenkiančių išorės veiksnių. Šioje grupėje yra apsaugos nuo saulės priemonės, antioksidantai, priemonės, ant odos sudarančios apsauginį sluoksnį, drėkinančios priemonės.

REKLAMA

Šiomis priemonėmis reikia pradėti naudotis įmanomai anksčiau, nepriklausomai nuo odos tipo. Kuo mažiau bus pažeidžiama oda, tuo lėčiau ji sens ir turės daugiau jėgų kovoti su ligomis.

Pagražinantys realybę

Priemonės, pagerinančios odos išvaizdą. Daugelis moterų šios grupės preparatų sukeltą laikiną odos išvaizdos pagerėjimą laiko jų efektyvumo įrodymu. „Mano oda iškart atsigavo, raukšlelės kažkur dingo, oda tapo stangri...“, — tokie atsiliepimai neretai sutinkami forumuose, aptarinėjančiuose kosmetikos priemones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau greitas odos išvaizdos pagerėjimas dažniausiai būna sukeliamas emolentais (medžiagomis, įsitvirtinančiomis paviršiniame, raginiame sluoksnyje, išlyginančiomis ir minkštinančiomis odą) bei drėkinamosiomis medžiagomis.

Remontuojantys

Priemonės, greitinančios pažeistos odos gijimą, stimuliuojantys jos atsinaujinimą. Šioje grupėje yra priemonės odos šveitimui (pilingui), kosmetika su retinoidais (vitaminu A ir medžiagomis, veikiančiomis odą panašiai, kaip vitaminas A), barjeriniai kremai, tai yra kremai, atstatantys hidrolipidinį odos barjerą, augaliniai aliejai, turintys ląstelių „statybinių“ medžiagų, ir ekstraktai, turintys stimuliuojantį poveikį ir kt.

REKLAMA

Valantys

Priemonės, galinčios tirpdyti riebalus ir nešvarumus ir šalinti juos nuo odos. Su šia preparatų grupe reikia elgtis itin atsargiai, nes daugelis jų gali pažeisti odą.

Sąrašą galima būtų pratęsti, nes kosmetikos priemonių pasaulis labai įvairus. Bėda tik, kad  laai dažnai iš kosmetikos priemonės anotacijos neįmanoma suprasti, ką ji iš tiesų daro odai. Tarkime, perskaičius ant kremo pakuotės, kad jis „išlygina smulkias raukšles, suteikdamas odai spinduliuojančią jaunystę ir šviežumą“, nereikia iškart manyti, kad kalbama apie kokius nors ilgalaikius pokyčius.

REKLAMA

Labiau tikėtina, kad kremas laikinai pakeis paviršinio odos sluoksnio savybes taip, jog raukšlės taps nepastebimesnės. Savaime suprantama, pirkėja, priimanti tokių kremų teikiamą vaizdą už tikrą pinigą ir tikėdamasi tokiu kremu pašalinti raukšles ir sulėtinti senėjimą, bus stipriai nuvilta.

REKLAMA
REKLAMA

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad ingredientuose susigaudyti neįmanoma — juk daugelio pavadinimai tokie sudėtingi! Tačiau kiek pasitreniravus, galima išmokti bent jau nustatyti ar kosmetikos produkto sudėtis atitinka teikiamus pažadus.

Žemiau išvardinamos medžiagos, gebančios suteikti odai ne tik laikiną, bet ir ilgalaikį pagerėjimą.

Antioksidantai

Saugo nuo odą žalojančio laisvųjų radikalų poveikio. Kadangi būtent laisvieji radikalai laikomi pagrindine odos senėjimo priežastimi, norintiems pratęsti savo odos jaunystę antioksidantai būtini. Labiausiai paplitęs antioksidantas yra vitaminas E (tokoferolis). Tačiau patikimesnę apsaugą suteikia augalinės kilmės polifenolių grupės antioksidantai – flavonoidai.

Ypač poveikiu išsiskiria žaliosios arbatos, vynuogių, citrusinių vaisių, obuolių, pajūrio pušų (piknogenolis), rozmarino, ženšenio flavonoidai. Naudingi antioksidantai yra koenzimas Q10 (antioksidantas, saugantis nuo pažeidimų mitochondrijas – ląstelių energijos stotis) ir alfa-lipoinė rūgštis, tirpstanti ir riebaluose ir vandenyje, bei gebanti atkurti kitų antioksidantų aktyvumą.

Natūralūs aliejai, turintys nepakeičiamųjų riebiųjų rūgščių (omega-3 ir omega-6). Šios riebiosios rūgštys nesusidaro organizme ir turi būti gaunamos iš aplinkos. Jos neleidžia išsausėti odai ir mažina jos polinkį į uždegimą. Keletas pavyzdžių: vaistinės agurklės, nakvišos, juodųjų serbentų, avokado, kviečių gemalų aliejai.

REKLAMA

Gamtiniai polimerai

Geba surišti vandenį ir ant odos sudaro pusiau laidžią drėkinančiąją dangą, kuri ne tik drėkina, bet ir spartina pažeistos odos atsistatymą. Tokios savybės būdingos  hialurono rūgščiai, ksantano dervai, ceratonijų dervai, alijošių geliui, vandens augalų polisacharidams.

Odos keitimosi ir atsinaujinimo stimuliatoriai

Tai yra medžiagos, spartinančios odos ląstelių dalijimąsi ir stimuliuoja kolageno ir kitų svarbių struktūrinių elementų sintezę.

Tai yra kai kurie biologiškai aktyvūs peptidai (baltymų fragmentai, susidedantys vos iš kelių aminorūgščių ir atliekantys signalinę funkciją), pavyzdžiui, turintys vario peptidai, palmitoilpentapeptidas (Matrixyl) ir įvairūs augimo faktoriai, bei kai kurios kitos medžiagos, pavyzdžiui, DNR natrio druska, kinetinas, vitaminas C.

Augimo faktoriai kosmetikoje gali būti ir sudėtingų gamtinių mišinių sudėtyje – placentos ir ikrų ekstrakte, amniotiniame skystyje, audinių ir ląstelių ekstraktuose. Atsinaujinimo stimuliatoriai yra ir alfa-hidroksirūgštys, skatinančios senos odos atsiskyrimą. Į kosmetiką dažniausiai dedama glikolio rūgštis, kurios kreme turėtų būti apie 10%, kad priemonė būtų veiksminga.

REKLAMA

Gamintojai, į kosmetiką dedantys pakankamą kiekį glikolio rūgšties, dažniausiai tai nurodo ant pakuotės (pavyzdžiui „sudėtyje yra 8% glikolio rūgšties“). Jei koncentracija nenurodoma, labai tikėtina, kad rūgščių ten yra pernelyg mažai.

Sudėtingiau su retinoidais (jiems priskiriamas vitaminas A ir jo analogai). Odos atsinaujinimo  stimuliavimo savybėmis pasižymi daugiausia farmokologinių ingredientų  grupės retinoidai (pavyzdžiui, retino rūgštis).

Kosmetikoje jie nenaudojami, vietoje jų galima pamatyti vitaminą A (retinolį) ir jo eterius (retinilpalmitatas, retinilo acetatas).

Kad šios medžiagos darytų kokį nors poveikį, jų koncentracija turi būti ne mažesnė, nei 0,1%. Deja, plataus vartojimo kosmetikoje (ne profesionalioje), tokios koncentracijos praktiškai nerandamos.

Dar vienas žinomas odos atsinaujinimo stimuliatorius yra vitaminas C (askorbino rūgštis), tačiau jis kosmetikoje labai greitai suyra.

Kad nesuirtų, profesionalioje kosmetikoje naudojamas ampulių formos vitaminas C arba specialiai pagaminti flakonai, kuriuose vitamino C milteliai su pagrindu sumaišomi tik patekimo ant odos momentu.

Stabilesni yra kai kurie vitamino C junginiai, pavyzdžiui, kalcio askorbatas, etiketėse paprastai žymimas prekybiniu pavadinimu Ester-C, arba magnio fosfato askorbilas.

REKLAMA

Jei kreme yra nors kai kurios paminėtos medžiagos, galima viltis, kad kremas duos naudos. O jeigu tuo pačiu jis dar ir momentiškaipagerins odos išvaizdą, tai yra tik pliusas. Juk būtent išorinio odos vaizdo gerinimas, o taip pat nuotaikos pataisymas, savikliovos stiprinimas ir yra pagrindinė kosmetikos užduotis.

Saugumo taisyklės

Nors daugumas sensacingų  pranešimų apie vienų ar kitų kosmetikos ingredientų daromą žalą neišlaiko kritikos, kosmetikos priemonėse gali būti medžiagų, pažeidžiančių odos ląsteles ir sukeliančias alergines reakcijas. Todėl rekomenduojama laikytis šių kosmetikos naudojimo saugumo taisyklių:

-         Prieš naudojant bet kokią naują kosmetikos priemonę, būtinai atidžiai perskaitykite anotaciją. Ši rekomendacija ypač svarbi, bandant naują dezodorantą-antiperspirantą, odą balinantį kremą, depiliacinį kremą, plaukų dažus ar priemones naminiam cheminės šukuosenos darymui.

-         Atlikite galimos alerginės reakcijos testą: užtepkite nedaug tikrinamos priemonės ant vidinės alkūnės pusės ir palikite 24-ioms valandoms. Jei per parą atsiras raudonis, perštėjimas ar pūslelės, preparato nenaudokite.

REKLAMA

-         Jokiu būdu netęskite kosmetikos naudojimo, jeigu ji erzina odą (perštėjimą, paraudimą ir pan.). Jei nesate tikri, būtent kuri priemonė sukėlė alerginę reakciją, laikinai nustokite naudotis kosmetika visai. Jei darėtės cheminę šukuoseną ar dažėtės plaukus, išplaukite juos švelniu šampūnu, kad visiškai pašalintumėte naudotų priemonių likučius.

Atsisakykite bet kokių valančių putų, želių, maitinančių ir toninių kremų. Odos reakcijai praėjus, atlikite aukščiau aprašytą alerginės reakcijos testą su visomis, norimomis naudoti, priemonėmis. Naudokite tik nesukeliančias odos suerzinimo.

-         Jeigu, nustojus naudoti kosmetiką, būklė nepagerėja, kreipkitės į gydytoją kosmetologą arba dermatologą. Pasiimkite ir parodykite jam visus keliančius jums įtarimą preparatus. Alerginė reakcija gali atsirasti ir po apsilankymo kosmetikos salone. Jei nutarėte apsilankyti pas dermatologą, tai lankytame salone iš kosmetologo sužinokite, kokios priemonės buvo naudotos ir paprašykite jų pavyzdžių – jų gali prireikti testų atlikimui.

-         Reikia pasistengti išsiaiškinti, kas konkrečiu atveju buvo nutikę – alergija ar odos suerzinimas. Jei reakcija atsiranda kaskart ir net panaudojus labai mažą priemonės kiekį (lašelį), tai yra alergija. Jei reakcija kartais atsiranda, kartais ne, nelygu panaudotos priemonės kiekis ir jos buvimo ant odos laikas – tai suerzinimas.

REKLAMA

-         Daugelis mano, kad nepageidaujama reakcija gali kilti tik nuo naujos kosmetikos. Taip nėra. Pasitaiko, kad oda „pražysta“ ir nuo įprasto kremo, kuriuo naudojotės nuolatos, keletą metų. Alerginis hiperjautrumas gali atsirasti bet kuriuo laiku. Be to, gamintojai kartais keičia receptūrą, prideda į kosmetikos priemones naujų ingredientų.

-         Ypač atsargiai elkitės su bet kokiomis priemonėmis, skirtomis akims. Pavyzdžiui, ant vidinio voko krašto ar po blakstienomis ant apatinio voko kosmetiniu pieštuku nubrėžtas kontūras gali susikaupti prie ašarų liaukų kanalų, juos užkimšti ir tapti infekcijos priežastimi. Atminkite, perlamutrinių ar blizgių šešėlių, atsparaus vandeniui ar pailginančio blakstienų tušo sudėtyje yra smulkių dalelių ir prailginančių nailono gijų. Šios smulkios dalelės gali pakliūti į akį ir sukelti uždegimą. Niekada ir niekam neleiskite naudotis savo kosmetika.

-         Naudokite švarų aplikatorių, kai parduotuvėje bandote naują priemonę.

-         Niekada neskieskite kosmetikos priemonių vandeniu ar seilėmis, kad grąžintumėte ankstesnę konsistenciją. Tokia „procedūra“ provokuoja greitesnį mikrobų dauginimąsi.

REKLAMA

-         Jei pastebėjote, pasikeitusią kosmetikos konsistenciją (pavyzdžiui, išsisluoksniavimą), spalvą ar kvapą, išmeskite ją. Ilgainiui konservantų poveikis silpsta ir jie nebegali kovoti su bakterijomis.

-         Sandariai uždarykite visus flakonus ir indelius su kremu. Jei kremą tepate rankomis, prieš   liečiant jį, kruopščiai jas nuplaukite ir (būtinai!) gerai nusausinkite. Tačiau geriausia kremą iš indelio imti specialia lentele.

-         Esant net mažiausiam akies uždegimui, atsisakykite bet kokios dekoratyvinės kosmetikos: tušo, kontūrinio pieštuko ir pan. Nelaikykite kosmetikos saulės šviesoje ir prie šilumos šaltinių. Šviesa ir šiluma ardo konservantus.

-         Jeigu oda jautri, atsargiau elkitės su kosmetika, turinčia kvepalų. Pavyzdžiui, jei išsimaudėte vonioje su aromatinėmis putomis, paskui nusiprausėte duše su maloniai kvepiančiu dušo žele ir procedūrą baigėte parfumuotu purškalu ant viso kūno, alerginės reakcijos tikimybė gana didelė.

-         Atminkite, erzinantis kosmetikos poveikis priklauso nuo odos pralaidumo. Po karštos vonios (ypač su putomis), odos šveitiklio, gilaus odos valymo priemonių su stipriais tirpikliais ir t. t. panaudojimo, odos suerzinimo, naudojant kosmetiką, tikimybė ženkliai išauga. Todėl prieš atsisakydami kosmetikos priemonės, pabandykite ją panaudoti kitoje situacijoje.

Biologijos mokslų kandidatė

Ana Margolina

žurnalas „Mama ir mažylis“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų