Nedidelėje Panevėžio degalinėje gyventojai užsuka ne tik degalų, bet ir ko stipresnio. Vairuotojai nepatenkinti, kad eilėje turi stovėti kartu su taurelės mėgėjais, kurių čia, pasirodo, išsirikiuoja ne vienas.
Tuo tarpu profsąjungos kyla į kovą – esą uždraudus alkoholio prekybą, degalinės bus priverstos drastiškai mažinti darbuotojų skaičių regionuose arba didinti degalų kainą. Neva istorija kartojasi - prieš keletą metų įvedus draudimą prekiauti alkoholiu naktį, tąkart atleista apie 20 procentų darbuotojų.
Vis dėlto tai yra pelno organizacijos šios įmonės. Jos siekia pelno, tai išėmus prekybos produktus, taip lengva nebus. Gali kilti kainos, ko gero, ir degalams. Gali mažėti ir degalinių darbuotojų, nes pereis prie automatikos, kur darbuotojai jau nebūtini.
Parlamentarai vyriausybei siūlo neskubėti ir draudimą degalinėse pardavinėti alkoholį atidėti trejiems metams. Tačiau tokį siūlymą ministrų kabinetas atmeta – esą jau dabar būtina mažinti alkoholio suvartojimą ir prieinamumą, ypač nepilnamečiams. Įstatymo pakeitimo projektą teikęs Seimo narys Eduardas Šablinskas tvirtina, kad tiek Vyriausybė, tiek degalinių tinklai turėtų ieškoti kompromiso – pavyzdžiui, leisti pardavinėti lengvesnį alkoholį.
„Kartu laimėtų abi pusės – tai yra stiprus išeitų iš rinkos kolonėlėse, o iki 15 ar 17 laipsnių užtektų todėl, kad liktų darbo vietos. Priedo degalinėse brangiau 5-10 procentų ir tas nueitų į valstybės biudžetą“, - sako Seimo narys, socialdemokratas Eduardas Šablinskas.
Na, o štai čia nepilnamečių nufilmuotas eksperimentas, kurio metu jaunuoliai, apvažiavę 17 Vilniuje veikiančių degalinių, net 14-oje įsigijo alkoholinių gėrimų, alaus. Po šio eksperimento net ir tie Seimo nariai, kurie siūlė draudimą prekiauti alkoholiu degalinėse atidėti, prisipažino klydę.
„Po jaunimo atlikto eksperimento, kai eilėje degalinių buvo įsigytas alkoholinis gėrimas ir parduotas nepilnamečiams, aš tikrai prisipažinau klydęs. Atsiprašiau žmonių ir atsiėmiau savo parašą po šituo įstatymu. Dariau viską, kad jisai nepraeitų, balsuosiu prieš ir agituosiu visus balsuoti prieš ir Seime“, - mano Seimo narys, socialdemokratas Juras Požėla.
Tuo tarpu draudime prekiauti degalinėse alkoholiu Konkurencijos taryba įžvelgia konkurencijos ribojimą. Sveikatos reikalų komiteto vicepirmininkas pripažįsta, kad toks draudimas gali sudaryti nelygias konkurencijos sąlygas degalinėms ir šalia įsikūrusiems prekybininkams.
„Šalia prisistatė pakelėse daug parduotuvių prekybos centrų. Tai jeigu mes priimsime sprendimą ir įstatymas įsigalios nuo kitų metų drausti prekiauti degalinėse, o alkoholį bus galima įsigyti už 10 metrų stovinčioje parduotuvėje. Tai teisine prasme ta grupė verslo bus ignoruojama“, - tikina Seimo Sveikatos reikalų komiteto vicepirmininkas Antanas Matulas.
Pagal 2011 metų gruodį priimtas Alkoholio įstatymo nuostatas prekiauti alkoholiu visose šalies degalinėse turi būti uždrausta jau nuo 2016-ųjų sausio, jei tik Seimas nepriims kitų sprendimų.