Vieną gražų rytą netikėtai aptinkame ant savo rankos ar kojos pado neestetišką mazgelį, kurio dar berods vakar nebuvo. Su baime stebime tą mazgelį kelias savaites, vis tikėdamiesi, kad jis pranyks taip pat lengvai, kaip ir atsirado. Deja, taip neįvyksta, o begėdė karpa tarsi piktdžiugiškai besišaipydama iš mūsų nerimo per tą laiką tik auga, veši, keroja...
Bėda ta, kad karpos - ne tik estetinė problema. Iškilusios, tarkime, ant pado ar lytinių organų – jos gali sukelti nemažą diskomfortą, skausmą. Maža to, karpos gali išplisti, jeigu jų negydysime. Kaip grybai po lietaus. Ir dar – jomis galime užkrėsti kitus – pavyzdžiui savo artimiausią žmogų. Šios bjaurybės dažniausiai atsiranda ant pėdų, delnų, pirštų ir neretai po tam tikro (nuo 3 mėnesių iki 2 – 3 metų) laiko gali dingti pačios, tačiau taip nutinka ne visada.
Kaip išvengti karpų ir kokiais būdais galima jų atsikratyti, pasakoja VŠĮ Šeškinės poliklinikos ir „Baltijos Amerikos klinikos“ dermatovenerologė Inga Galinauskaitė.
Kas yra karpa?
Karpos - tai virusinis susirgimas, kai odoje atsiranda įvairaus dydžio ir kietumo balkšvos odos spalvos ar šviesiai pilkšvos spalvos mazgeliai. Jie atsiranda vešant raginiam odos sluoksniui epidermiui ir speneliniam odos sluoksniui. Ligą sukelia žmogaus papilomos virusas, priklausantis Popovo virusų grupei.
Kokios karpos gali būti?
Karpu gali būti skirtingos ir įviarių dydžių:
a) pado karpos
b) paprastosios karpos
c) plokščiosios jaunatvinės karpos
d) siūlinės karpos
e) smailiagalės kondilomos - genitalijų karpos.
Ar karpos užkrečiamos? Kaip jomis užsikrečiama, kada ir kur dažniausiai?
Taip, tai užkrečiamas odos susirgimas. Plinta karpos tiesioginio kontakto būdu, per pažeistą odą. Riziką užsikrėsti turi žmonės, kurių oda sausa, dažnai pažeidžiama, su įtrūkimais, pleiskanojanti. Virusui patekti sąlygas sudaro padidėjęs prakaitavimas, odos maceracija (dažnai lankomi baseinai), bloga galūnių kraujotaka, šąlančios kojos. Dažnai karpos atsiranda ir traumuojamose zonose – alkūnių, kelių srityje. Vaikams, kurie daug laiko praleidžia smėlynėje, ypač dažnai karpos atsiranda kelių odoje. Karpų virusas gali plisti ir autoinokuliacijos būdu. Pradėjus karpų gydymą, jas traumuojant, skutant, virusas pradeda plisti pažeisdamas kitus odos plotus. Didelę įtaką turi ir imuninės sistemos susilpnėjimas. Karpos atsiranda ir suaugusiems, sergantiems įvairiomis lėtinėmis ligomis.Jeigu vaikai turi daug karpų, būtina juos patikrinti dėl kirminų, kadangi jie labai susilpnina imuninę sistemą.
Kaip galima karpų išvengti?
Nevaikščioti baseine ar pliaže basomis, taip pat būtina avėti avalynę ir bendro naudojimo viešose patalpose, tarkime – dušuose. Reikia prižiūrėti rankų odą, kad ji nebūtų sausa. Mikro įtrūkimai, žaizdelės – tai infekcijos patekimo vartai. Ir žinoma, būtina dažnai plauti rankas.
Kaip gydyti karpas?
Karpos gydomos vietiškai preparatais su rūgštimis. Jų sudėtyje yra silicio rūgšties, pieno rūgšties, kurios ardo raginį sluoksnį, skatindamos karpų nusisluoksniavimą. Karpų gydymui taikomi ir radikalūs gydymo metodai – pvz. kriodestrukcija (gydymas skystu azotu), šalinamos lazeriu, deginamos elektroskalpeliu. Šie gydymo metodai skausmingi, kartais susidaro ilgai negyjančios žaizdos. Taip pat galima ir antrinės infekcijos tikimybė, ypač vasarą. Labai dažnai karpų gydymui taikomos ir liaudiškos priemonės – įvairios vaistažolės. Tai mažiau traumuojantis būdas. Gerai veikia ir arbatmedžio aliejus.
Ar yra tokia priemonė, naikinanti karpas, kurią galima būtų naudoti namuose patiems?
Kriodestrukcija, gydymas šalčiu - vienas iš populiariausių ir efektyviausių karpų šalinimo būdų. Gydymo įstaigose naudojamas skystas azotas. Namų sąlygomis galima naudoti preparatą „Wartner“, kuris puikiai naikina paprastąsias ir padų karpas. Tai patikima ir saugi priemonė, atitinkanti gydymo įstaigose naudojamą skysto azoto taikymą. „Wartner“ karpą užšaldo. Po šaldymo susidaro pūslė, kuri džiūna ir karpa paprasčiausiai iškrenta. Šiuo metu Lietuvos vaistinėse jau galima įsigyti ir „Wartner“ trichloracetinės rūgšties gelio (TCA gelis) pieštuko karpoms, kurio pagalba visiškai be skausmo tradiciniu šalinimo rūgštimi būdu galima pašalinti karpas.
Kiek laiko reikia naudoti preparatą „Wartner“, kad karpos išnyktų?
Dažniausiai pakanka ir vieno karto. Tais atvejais, jeigu karpa yra sena, su gilia šaknimi, gali tekti naudoti preparatą ir kelis kartus. Tačiau procedūrą kartoti galima tik po 14 dienų.
Wartner pieštuką karpoms reikia vartoti 4 dienas, tepant karpą 2 kartus per dieną. Po pavartojimo per kitas 4 dienas karpa nusisloksniuoja.
Ar skausmingas gydymas?
Gydymas šiek tiek skausmingas. Tiesiog jaučiamas šalčio sukeltas geliantis poveikis. Nemalonius pojūčius gali sukelti ir gyjanti pūslė, kadangi, jeigu ji yra, tarkime, ant pado – kurį laiką nepatogu vaikščioti.
Ar daug žmonių kreipiasi į jus su šia problema?
Pastaruoju metu pastebiu, kad užsikrėtusių karpomis žmonių tikrai gausėja. Ypač karpos plinta vaikams. Kartais atvyksta gydytis net keli šeimos nariai. Labai išpopuliarėjo baseinai, sporto klubai, vandens parkai. Deja, dažnai užmirštama apie saugumą.
Nors daugeliui atrodo, kad nėra paprastesnės diagnozės už karpas, vis dėlto yra nemažai odos ligų, kurios nepatyrusiam atrodo kaip karpa, tačiau šių ligų gydymas iš esmės skiriasi. Taigi diagnozuojant karpas būtina atmesti kitas į jas panašias odos ligas. Pavyzdžiui, paprastąsias karpas reikia atskirti nuo užkrečiamo moliusko, senatvinės keratozės, padų karpas – nuo nuospaudų, įtrūkimų, plokščiosios raudonosios kerpligės ar karpinės karcinomos, plokščiąsias karpas – nuo siringomų bei kitų odos priedų navikų. Tačiau jeigu diagnozė, kad netikėtai atsiradęs odos darinys tikrai yra karpa, „Wartner“ padės su ja susidoroti.
Užsakymo numeris: 1419
Wartner