• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos karių Afganistano Goro provincijoje skundai neįvairiu maistu bei sausį Provincijos atkūrimo grupės (PAG) stovykloje dingusi elektra kariuomenės vadovybę privertė išsakyti priekaištus statybos bei aptarnavimo paslaugas teikiančioms bendrovėms.

REKLAMA
REKLAMA

Pasitraukus amerikiečių bendrovei KBR, kuri aptarnavo Lietuvos karių stovyklą nuo 2005 metų, konkursą laimėjo dvi įmonės: statybos darbus atlieka Lietuvos įmonė „Elsis“ (ji atsakinga ir už elektros generatorių darbą), o aptarnavimo paslaugas teikia italų „ES-KO“.

REKLAMA

Ketvirtadienį vykusiame Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atstovų bei abiejų bendrovių susitikime pastarosioms buvo išsakyti aptarnavimo trūkumai. Pasak kariuomenės vado generolo leitenanto Valdo Tutkaus, pasirašytas ir trūkumų šalinimo protokolas, o bendrovės esą yra nusiteikusios draugiškai ir žada pašalinti visus trukdžius.

REKLAMA
REKLAMA

„Kokias pretenzijas mes iš principo išreiškėme kompanijoms, kurios laimėjo konkursą ir kurios vykdo stovyklos aptarnavimą. Kompanijai „ES-KO“ mes turime pasiūlymų, mes turime vietų kurios turėtų būti gerinamos. Tai yra būtent maisto kokybė ir jo įvairovė, taip pat aptarnaujančio personalo kvalifikacija. Kompanijai „Elsis“ turime pastabų dėl pastovios stovyklos temperatūros“, - penktadienį žurnalistams aiškino kariuomenės vadas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, šiuo metu Afganistane siaučiant šalčiams, o oro temperatūrai nukrentant iki minus 30 laipsnių, gyvenamuosiuose konteineriuose oro temperatūra yra 18 laipsnių šilumos. Kariuomenės vado teigimu, temperatūra konteineriuose jokiu būdu negali būti mažesnė nei 18 laipsnių, tai jau esanti minimali šilumos riba.

REKLAMA

Generolo leitenanto V.Tutkaus pasakojimu, kariai Afganistane skundžiasi ir pernelyg neįvairiu maistu. Esą anksčiau, kuomet stovyklą aptarnavo amerikiečių kompanija, karių maisto porcijos buvo nenormuojamos, maistą buvo galim išsinešti, valgyti ne vieną porciją ir panašiai. Tuo tarpu aptarnavimą perėmus italų „ES-KO“ maistas tapo neįvairus, sumažėjo pasirinkimas, porcijos tapo normuojamos.

REKLAMA

„Anksčiau, kada kontrakto pagrindas buvo, kiek bus išeikvota, tai buvo neribojamas maistas ir kiekvienas ateidavo, pasiimdavo, suvalgydavo, tiek kiek suvalgo, pasiimdavo tiek, kiek pasiimdavo, išsinešdavo tiek, kiek galėdavo išsinešti. Dabar yra normuotas maistas, jis yra tiekiamas pagal su mumis suderintą meniu, tačiau porcijų skaičius yra mažesnis“, - sakė V.Tutkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vieno Lietuvos kario maitinimui per dieną išleidžiami 8 JAV doleriai (beveik 19 litų). Tačiau pasak kariuomenės vado, estų kompanija yra „pigesnė“: jeigu KBR per mėnesį už maitinimo, skalbimo bei kitas paslaugas buvo mokama 750 tūkst. dolerių (1,77 mln. litų), tai estams 350 tūkst. dolerių (826 tūkst. litų).

REKLAMA

Lietuvos kariams buvo kilę problemų ir su elektros tiekimu. Sausio viduryje netikėtai sustojus elektros tiekimo generatoriams visa stovykla liko be elektros, tačiau, kaip penktadienį pasakojo generolas leitenantas V.Tutkus, svarbiausiose stovyklos dalyse - ligoninėje, operacijų valdymo centre - situacija stabilizuota po dviejų valandų, o likusiose patalpose - per parą.

REKLAMA

Po incidento Lietuva į Čagčaraną išsiuntė ekspertų grupę, kuri aiškinosi sutrikimo priežastis. Kaip žurnalistams pasakojo grupės darbe dalyvavęs Logistikos štabo pulkininkas leitenantas Ovidijus Eitminavičius, elektra sutriko dėl techninio gedimo elektros tiekimo generatorių jungtyse.

„Stovykloje yra trys generatoriai, kurie turėtų dirbti. Avarijos metu dirbo du generatoriai, kurių galios pilnai užtenka. Dėl techninio generatoriaus gedimo, vienas iš generatorių pradėjo stoti ir tuo metu, kai jisai pradėjo stoti, pagal techninius reikalavimus turėjo įsijungti atsarginis generatorius. Bet jisai neįsijungė ir visa galia teko vienam generatoriui. Ir vienintelio generatoriaus apsaugos sistemą suveikė ir sustabdė visus tris generatorius“, - aiškino pareigūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak V.Tutkaus, tai buvo „grynai techninis gedimas“ ir jisai iš karto buvo likviduotas.
Lietuvos kariuomenės vadovybė nežada imtis kokių nors sankcijų nei prieš lietuvių „Elsis“, nei prieš italų „ES-KO“, nes esą šios bendrovės yra nusiteikusios dirbti konstruktyviai ir situaciją nuolat gerina.

Šiauresnėje Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupėje, kuriai vadovauja Lietuva, tarnauja maždaug pusantro šimto lietuvių karių. Be to, Pietų Afganistane NATO vadovaujamos misijos operacijose nuo praėjusių metų rugpjūčio dalyvauja Lietuvos Specialiųjų operacijų junginio (SOJ) maždaug 60-ties karių eskadronas „Aitvaras“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų