Pirmadienį turėjome labai daug garbingų svečių, vienas iš jų – Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistoriusas. Jis pareiškė, kad Vokietija yra pasirengusi visam laikui dislokuoti brigadą Lietuvoje. Laurynas Kasčiūnas sakė, kad, atrodo, jog pirmą kartą Vokietija taip tvirtai ir aiškiai pasakė. Jūsų nuomone, kas paskatino tokį aiškų atsakymą, ar šeštadienio įvykiai Rusijoje, ar tie ilgi ginčai tarp Vokietijos ir Lietuvos atstovų?
Aišku, greičiausiai reiktų klausti vokiečių, Vokietijos vyriausybės, kodėl pasirinko tokią taktiką arba priėjo prie šio sprendimo. Ką mes darome čia, tai tiktai spėliojame ir tikrai nežinome kodėl.
Tada, ar viešieji ginčai galėjo kaip nors sulėtinti tą procesą?
Aš galiu pasakyti, kad Lietuvos kariuomenės vadovybė neturi jokių ginčų su Bundesveru ar su kariuomenės vadu. Tai yra nuostabūs, patys geriausi santykiai, o ypatingai jie puikūs nuo 2015-ųjų metų, kai dislokavo priešakinį NATO batalioną Lietuvoje ir lyderiavimo ėmėsi Vokietijos kariuomenė. Turime pilno spektro, kariškai kalbant, bendradarbiavimą, pradedant pratybomis, seminarais, štabų pokalbiais, visokiomis kitomis priemonėmis, ką anksčiau galėjome tik įsivaizduoti. Karine prasme, aš galiu pasakyti, kad man dėl brigados dislokavimo nėra jokios nuostabos, o pats brigados buvimo čia statusas tikrai buvo diskutuotas. Aišku, tiek Vokietijai, tiek mums reikia dar daug reikia nuveikti, kad tai įgyvendintume.
Kokie yra tie darbai? Ministras sakė, kad nuolatinis dislokavimas bus tada, kai Lietuvoje bus pastatyta infrastruktūra. Tai kokie yra pagrindiniai darbai ir koks jų įgyvendinimo terminas?
Aišku, kas siejasi su infrastruktūros vystymu ir statybos darbais, geriausiai tai galėtų atsakyti vyriausybės atstovai, nes jie numato finansavimą ir tam numato kažkokias išimtis, įstatymus, kad tai būtų laiku ir tokioje apimtyje, kokioje reikia įgyvendinti. Kiek žinau, yra numatytas finansavimas. Pistoriusas minėjo, kad kariai atvyks su šeimomis ir buvo aiškiai pasakyta, jog atvyks tada, kai mes būsime pasiruošę juos priimti ir tada, kai jie patys bus pasiruošę. Tai tikrai dabar labai daug priklauso nuo mūsų, kaip mes šitą įgyvendinsime.
Dar pakalbėkime apie diviziją. Ar vokiečių brigada priklausys tai mūsų kuriamai divizijai?
Mes kaip tik dabar kariniame lygmenyje taip ir kalbame, kokiame periode, kokiame etape, kas kam priklausys. Mes tikrai dar to nesame sutarę, nes tai yra pakankamai kompleksiškas dalykas. Reikia žiūrėti į techninio suderinamumo klausimus, ar mūsų valdymo, vadovavimo sistemos kalbasi, ar mūsų ginkluotė, amunicija yra tokia, su kuria galėtumėme keistis. Vokietija sako, kad kitame etape bus daugiau nei brigada, kuri veiks mūsų regione. Mes vienareiškmiškai turime būti integralūs su Bundesveru, turime turėti galimybę keistis informacija, vienas kitą remti, keistis ginkluote ir amunicija, tai tas integralumas padiktuos tą pavaldumo klausimą.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Ar šitas Rupšys nežino kad vokiečiai masiškai bėga iš Vokietijos ? Kad pati Vokietija nebesusirenka sau kariuomenės . Ir su kuo jis žada kariauti jeigu Rusijos nugalėti neįmanoma ?