„Nuolatos siunčiame karinę paramą Ukrainai taip demonstruodami solidarumą sunkiu metu. Siekdami maksimalaus efekto artimiausiu metu organizuosime karinius mokymus Ukrainos kariams čia, Lietuvoje“, – sakė V. Rupšys.
Paprašytas papasakoti apie tai plačiau, Lietuvos kariuomenės vadas papildė, kad „mes esame pasirengę treniruoti jų instruktorius, kad paruoštume juos dirbti su ta technika, kurią mes patys valdome“.
„Tos žinios ir pasirengimas yra būtinas vykdant jų operacijas Ukrainoje“, – sakė V. Rupšys.
JAV Sausumo pajėgų stabo viršininko vizitas Lietuvoje vyko mūsų šaliai siekiant, kad Lietuvoje įsikurtų ne rotacinės, o nuolatinės amerikiečių pajėgos siekiant sustiprinti atgrasymą prieš Rusiją, kuri vasario mėnesį pradėjo ginkluotą konfliktą prieš Ukrainą.
„Jau beveik du mėnesius Ukraina kariauja. Kariauja ne tik už savo, bet ir už visos Europos saugumą bei demokratiją. Mūsų situacija yra kitokia. Lietuva yra NATO ir 5-ojo straipsnio narė. Jungtinių Valstijų žinutė atgrasymui yra aiški. Ji su mumis ne kažkada ateityje, bet šiandien ir dabar. Visgi privalome dėti daug pastangų savo gynybai ir nebūti Aljanso silpnąja grandimi. Stipriname savo kariuomenės kovinę galią, užtikriname priimančiosios šalies paramą, treniruojamės nacionalinėse pratybose ir kartu su sąjungininkais semiamės ir dalijamės patirtimi“, – sakė V. Rypšys.
JAV Sausumo pajėgų štabo viršininkas J.C. McConville teigė, kad sprendimus dėl nuolatinių amerikiečių pajėgų buvimo Lietuvoje ar kitose rytinėse NATO valstybėse priims politinė vadovybė. Paklaustas, ką dėl to politiniams vadovams pataria karinė vadovybė, generolas teigė, jog tokie dalykai priklauso nuo to, ką politikai tikisi pasiekti.
Tiesa, Lietuvos kariuomenės vadas V. Rupšys spaudos konferencijoje pasakė, jog saugumo prasme nėra skirtumo, ar JAV pajėgos Lietuvoje bus rotaciniu pagrindu, ar bus įkurta nuolatinė bazė, nors kaip pilietis jis norėtų nuolatinės karinės bazės.
„Mums svarbiausia rezultatas, kad Jungtinių Amerikos Valstijų kariuomenės daliniai, dalinys ar kariai būtų čia. Kaip ir dabar matome. Tai, žinokite, ar rotaciniu, ar nuolatiniu (aš sakyčiau, kad tai nuolatinis buvimas rotacijos pagrindu), tai čia Lietuvai nieko nekeičia saugumo prasme. Aišku, aš kaip pilietis norėčiau čia turėti amerikiečių, kad būtų įsteigta bazė, kad būtų mokyklos, kad būtų darželiai, kad būtų jų parduotuvės. Bet čia kalbu kaip pilietis. Bet kaip karys, kaip kariuomenės vadas pasakysiu, kad man svarbiausia yra saugumas, atgrasymo ir gynybos prasme svarbiausia, kad amerikiečiai čia būtų“, – teigė kariuomenės vadas.
Paprastai laikoma, kad nuolatinis karinis JAV buvimas Lietuvoje užtikrintų geresnį atgrasymą prieš Rusiją nei laikinas.
Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, JAV stiprina karinį buvimą rytiniame NATO flange. Amerikiečiai Lietuvoje ketina iš viso papildomai dislokuoti 400 karių, atsigabenti artimojo nuotolio priešlėktuvinės gynybos ir savaeigių artilerijos sistemų. Aviacijos bazėje Šiauliuose JAV taip pat yra dislokavusi naikintuvus F-35, šalyje tarnauja JAV specialiųjų operacijų pajėgų kariai.
JAV kariai Lietuvoje rotuojami, šalies politikai siekia nuolatinio amerikiečių buvimo, taip pat prašo NATO ir JAV užtikrinti regione efektyvią oro gynybą.