Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos vadovas Arūnas Balčiūnas LRT radijui sakė, kad dalies šauktinių surasti negali. Tačiau karo prievolininkus padėti rasti gali neseniai keisti dokumentai arba institucijų suteikiama informacija.
„Didžiosios daugumos jau neberandam arba jeigu surandame, tai surandame ieškomų žmonių registrą, kada asmenys kreipiasi, dėl kitų paslaugų: norėdamas pasikeisti asmens dokumentus, įregistruoti automobilį ar grįžęs iš užsienio sulaikomas, ar sustabdomas uoste ar kituose pasienio postuose. Tai tas karo prievolininkas privalo pateikti duomenis ir tada mes gauname iš tų institucijų papildomą informaciją apie karo prievolininką“, – sako jis.
A. Balčiūnas teigia, kad jeigu karo prievolininkas nerodo intereso susisiekti ir pranešti savo pasikeitusių duomenų, tokiu būdu jis gali išvengti šaukimo.
„Jeigu jis iš metų į metus vis patenka į sąrašus, bet jokių kontaktų per tą laiką mes nesurandam, kitokių kelių, kaip jį pasiekti mes neturim, turime tik duomenis, kurie yra gyventojų registre, karo prievolininkų registre ir panašiai. Turim vardą, pavardę, senus adresus, telefoną galbūt seną ar dar kažką. Po kelių bandymų nesuradus tas kanalas kaip ir nutrūksta. Tai jeigu karo prievolininkas nerodo iniciatyvos susisiekti su mumis, pranešti naują gyvenamą vietą, telefoną, elektroninio pašto adresą – apvažiuoti visą pasaulį ir ieškoti kažkur kažkokio žmogaus tai tikrai to negali būti“, – teigia A. Balčiūnas.
Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos vadovas sako, kad padėtis nėra kritinė, mat karių yra užtektinai. Tačiau jis siūlo griežtinti tvarką arba įvesti tam tikrus apribojimus.
„Padėtis tikrai nėra kritinė, dėl kurios nebūtų vykdomi planai ar nesurinktume reikiamo skaičiaus karių ir panašiai.
Kai kuriose šalyse yra apribojamas teisių išdavimas. Galbūt, kažkokie apribojimai: sąskaitų atidarymas, papildomų socialinių paslaugų negavimas ir panašiai. Tai yra, kompleksiškai žiūrėti ir kokiais būdais toks priemonės galbūt galėtų būti griežtesnės“, – kalbėjo jis.
Klaipėdos apygardos prokuroras Kazys Grigaitis sako, kad visi šauktiniai gali būti surandami.
„Iš esmės, visi yra surandami, kad ir ką tu bedarytum, netgi jei į užsienį išvažiuoji, mes vis tiek surandam. Vienokias ir kitokias kanalais informuojame, kad tu būtent privalai atvykti ir pateikti dokumentus, kad tu esi įtrauktas į sąrašą“, – sako jis.