Vienas buvusių savanorių - Aukščiausiosios Tarybos gynėjų, Karo policijos vadas, majoras Ričardas Pocius sakė, jog nuo 1991 metų sausio įvykių "kariuomenės uniforma vienija ypatingą tvirtą ir patikimą žmonių komandą".
"Drąsiai sakau, kad sausio 13-osios įvykiai yra mūsų vieningos ir tvirtos Lietuvos kariuomenės krikštatėvis. Sausio dvyliktosios dieną man svarbiausias yra laužas Nepriklausomybės aikštėje - tas, prie kurio buvau tada. Ten buvo mano namai. Ten praleidau ištisus devynis mėnesius. Gal simboliška - tiek pat reikia laiko, kad pasaulį išvystų žmogus", - sakė majoras R.Pocius.
Kitas buvęs parlamento gynėjas, Gynybos štabo Logistikos valdymo skyriaus kapitonas Dainius Kecorius teigė, "kad su tais, su kuriais buvau sausį, ir šiandien tebeeičiau į žvalgybą. Nežiūriu kokį laipsnį šiandien žmogus beturėtų - atsimenu juos visus dar tada, kai visi buvome tiesiog kariai saugantys savo Tėvynės laisvę. Tokiais pačiais ir likome".
"Sausio 12 dieną degantys atminimo laužai - visi vienodai svarbūs, tačiau aš renkuosi laužą prie mūsų Seimo. Tai mūsų laisvės lopšys. Ten buvo susirinkusi tarsi sumažinta mūsų valstybė, visa Lietuva: žmonės iš visų Lietuvos kraštelių," - sakė kapitonas D.Kecorius.
Šeštadienį vidurdienį Vilniuje startuos 16-sis tarptautinis pagarbos bėgimas "Gyvybės ir mirties keliu". tarp bėgančiųjų iš Antakalnio kapinių į televizijos bokštą bus maždaug 500 karių.
Vienas bėgimo dalyvių, Karaliaus Mindaugo motorizuotojo pėstininkų bataliono kuopos vadas, vyresnysis leitenantas Mindaugas Matukonis sakė, kad pagarbos bėgimas turi savo misiją, galingą emocinį užtaisą.
"Manau, kad žuvusiuosius gerbti galima įvairiai: ne tik paminklais, publikacijomis žiniasklaidos priemonėse, bet ir bėgant. Tada šimtų žmonių širdys ima plakti smarkiau. Ar tai tik įprasta reakcija į fizinį krūvį? Gal daugybės širdžių ritmas - padėka tiems, kurie iškovojo mums laisvę," - teigia M.Matukonis, už pasižymėjimą misijoje Afganistane apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino medaliu.
Šeštadienį Seime vyks iškilmingas posėdis, vidurdienį Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje bus pakelta valstybinė vėliava, ant žuvusiųjų už Lietuvos laisvę kapų Antakalnio kapinėse bus padėtos gėlės.
Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariai pagerbs Laisvės gynėjus, palaidotus Alytaus, Kauno, Kėdainių, Marijampolės, Rokiškio kapinėse. Vyks minėjimo renginiai apskrityse, miestuose ir miesteliuose, kuriuose dalyvaus Krašto apsaugos sistemos kariai.
Laisvės gynėjų diena minima pagerbiant žuvusiuosius 1991 m. sausio 13 d., kai sovietai karine jėga bandė nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990 m kovo 11 d. paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo SSRS.
Sovietų kariuomenei ir specialiesiems daliniams užimant televizijos bokštą ir Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, žuvo 14 ir nukentėjo daugiau kaip tūkstantis žmonių. Tačiau SSRS kariškiai nesiryžo pulti tūkstančio žmonių saugomo tuometinės Aukščiausios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pastato.
REKLAMA