Planuojama Kauno karilioną perduoti Vytauto Didžiojo karo muziejui. „Seniai reikėjo ištaisyti istorinę neteisybę“, – lrt.lt komentavo Giedrius Kuprevičius.
G. Kuprevičius kartu su Viktoru Kuprevičiumi yra vienas pirmųjų karilionininkų. Jis vis puoselėja ir Vilniaus kariliono idėją.
Šiuo metu šalia Karo muziejaus esantis bokštas ir jame įrengtas karilionas turi kelis šeimininkus – jie priklauso Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui, o pagal panaudos sutartį – Kauno miesto savivaldybei.
Prieškario Lietuvoje šis architektūros projektas buvo sukurtas kaip vientisas ansamblis. 2006 m. Karo muziejų perėmė Krašto apsaugos ministerija. Šiuo metu Kultūros ministerija jau yra pateikusi raštą, kuriuo pritariama, kad ir kariliono pastatas patektų Krašto apsaugos ministerijos žinion.
Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė susitikusi su Kauno miesto meru Andriumi Kupčinsku aptarė Kauno kariliono perdavimo klausimą Vytauto Didžiojo karo muziejui.
Susitikimo metu buvo sutarta, kad šiais metais Kauno savivaldybė nutrauks pastato panaudos sutartį su M. K. Čiurliono muziejumi. Tada muziejus kartu su Krašto apsaugos ministerija turi pradėti pastato perdavimo – perėmimo procedūrą.
Ministrė pabrėžė, esą nelogiška, kad kompleksą – Karo muziejaus ir kariliono bokšto pastatus – valdo skirtingi šeimininkai. „Būtų daug aiškiau ir paprasčiau valdyti visą turtą, jie jis būtų vienose rankose“, – kalbėjo R. Juknevičienė.
Šiuo metu Kauno miesto savivaldybė yra suremontuodavusi bokšto vidų, reikia remontuoti laikrodį.
Lrt.lt primena, kad Lietuvoje yra du karilionai – Kauno ir Klaipėdos. 35 Kauno varpai generolo Vlado Nagevičiaus ir kompozitoriaus Juozo Tallat Kelpšos rūpesčiu buvo nulieti 1935 m. Belgijos liejykloje „Michiels jr. Tornau“. 1937-aisiais varpai įkelti į Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokštą (architektūrinio ansamblio autorius Vladimiras Dubeneckis).
2005–2006 m. Kauno karilionas buvo iš esmės restauruotas: Nyderlanduose, Astene, esančioje varpų liejykloje „Royal Eijsbouts“ iš naujo suderinti visi 35 varpai. Į Lietuvą kartu su 14 naujų varpų buvo atvežta ir nauja klaviatūra. Darbai baigti 2006 m. balandį.