Maistas dabar pacientams tiekiamas kokybiškesnis, sveikesnis, ir dažniausiai karštas. O į skyrius jis rieda traukinukais ir serviruotas kone kaip restorane.
Štai tokie kadrai prieš metus drebino socialinius tinklus, Juose maistas iš įvairių Lietuvos ligoninių. Daugelis patiekalų primena jovalą, o ne gydymo įstaigose gulintiems žmonėms skirtas porcijas. Tiesa, ne vienoje ligoninėje maistas iki palatų ir atkeliaudavo kibiruose, didžiuliuose puoduose, o į lėkštes būdavo tiesiog įdrėbiamas bet kaip. Dalis šių vaizdų sklido ir iš Kauno klinikų. Kad buvo blogai pripažįsta ir įstaigos vadovai.
„Skundėsi, kad neskanus maistas, kad atšalęs, kad negražiai estetiškai atrodo. Gaudavom daugybę neigiamų atsiliepimų ir darant mūsų apklausas mes matėm, kad tai yra mūsų silpniausia vieta“, – sako Kauno klinikų generalinis direktorius Renaldas Jurkevičius.
Prireikė trijų milijonų eurų, šiek tiek laiko ir štai šiandien vaizdas didžiausioje Kauno ligoninėje – jau visiškai kitoks.
Pacientai sako, kad Klinikose patiekalai prieš kelerius metus ir dabar skiriasi kaip naktis ir diena.
Visa tai – dėl pakeistos pacientų maitinimo sistemos. Dabar visi patiekalai jau virtuvėje išdėliojami į lėkštes, Jos uždengiamos, sudedamos ant padėklų. Ir keliauja į specialų vežimėlį konteinerį.
„Vežimėlio viena pusė šildoma kita šaldoma, kai jis užkraunamas, padėklais, jungiamas į elektros lizdą, ir po penkiolikos minučių karštoji pusė pasiekia 107 laipsnius, o šaltoji plius 6 šaldytuvo ir neatidarius durų maistas karštas išlieka dvi valandas“, – sako Maitinimo tarnybos vadovė Diana Sokolovienė.
Tad vis dar pasitaiko pavienių atvejų, kai pacientus maistas pasiekia atšalęs, tačiau tai dėl ne itin sparčiai išdalinamų padėklų skyriuje. O štai taip maistas iškeliauja iki skyrių. Tuo pačiu traukinuku, deja, dalis jo ir sugrįžta. Pasak specialistų, dažniausiai daržovės.
„Tai yra žalios, troškintos daržovės, paprasčiausios morkų salotos, kopūstų salotos, troškiniai, kuriuos mes gaminame ženkliai sveikiau, jie dažniausiai paliekami lėkštėje“, – sako ligoninių maitinimo skyriaus vedėja Sandra Rimavičienė.
Dauguma patiekalų gaminami garuose, aliejaus sunaudojama perpus mažiau, o kepiniai ruošiami be džiuvesėlių. Kauno klinikose kiekvienam maitinimui ruošiama apie pusantro tūkstančio porcijų, Vienam pacientui į dieną maistui skiriama apie pustrečio euro, priklausomai nuo dietos , o jų čia kasdien net – dvidešimt aštuonios. Tačiau ką čia veikia dešrelės.
„Dešrelės tai yra pacientams, kurie atvyksta iki dešimtos valandos ir skiriamas toks maistas, kuris turi trumpą paruošimo laiką. – bet čia visi kritikuoja, ar neplanuojate atsisakyti? – tai planuose yra numatyta ir šiuo klausimu dirbame“, – teigia dietistė Ieva Blėdienė.
Virtą kompotą Klinikose išties pakeitė ir sultys iš pakelių , tiesa, ar jos sveikiau – diskusijų vertas klausimas.
O štai šie dideli katilai – itin palengvino virėjų darbą, o pacientai nuo šiol džiaugsis gavę bulvių košę. Anksčiau jos lėkštėse ligoniai niekuomet neregėdavo – klinikos neturėjo įrangos bulvėms trinti
„Jei mes įvertintume tuos kiekius bulvių, kuriuos išvirdavom, tai natūralu, kad mes gražiai neišverdame, tos bulvės ir didesnės ir mažesnės, ir sutrupėję, turi įtakos estetiniam vaizdui. Dabar darome bulvių košę, ir ji skani ir kokybiška ir ragaujame, ir jei matėte, degustaciją tai jos vyksta kaskart“, – sako maitinimo tarnybos vadovė Diana Sokolovienė.
Yra buvę atvejų, kad komisijai maistą įvertinus blogai, iki pacientų jis nenukeliauja. Kasdien ligonių maitinimui Kauno klinikos vien daržovių ir vaisių sunaudoja apie toną, o štai kitų maisto produktų dvigubai daugiau