Hagoje – nauji įrodymai, kaip Lukašenka „dalyvavo deportuojant ukrainiečių vaikus“
Tremtyje gyvenantis Baltarusijos opozicinionierius Tarptautiniam baudžiamajam teismui (TBT) pateikė antrą įrodymų rinkinį, kuris, jo teigimu, įrodo prezidento Aliaksandro Lukšenkos dalyvavimą neteisėtai perkeliant vaikus į Baltarusiją iš Rusijos okupuotų Ukrainos miestų.
Buvęs Baltarusijos kultūros ministras Pavelas Latuška teigė, kad dalis naujos informacijos apie A. Lukašenką buvo gauta iš Baltarusijos „vidinių asmenų“.
„Mes dalijamės papildomais įrodymais, patvirtinančiais, kad Lukašenka, būdamas vadinamosios Baltarusijos ir Rusijos sąjunginės valstybės vadovu, tiesiogiai dalyvavo neteisėtai deportuojant ukrainiečių vaikus į Baltarusiją“, – sakė P. Latuška naujienų agentūrai „Associated Press“.
Pavelas Latuška (nuotr. SCANPIX)Pasak jo, byloje taip pat yra „įrodymų ir anksčiau nežinomų faktų apie įvairių Baltarusijos ir Rusijos organizacijų, taip pat jų vadovų ir narių dalyvavimą neteisėtai deportuojant Ukrainos vaikus į Baltarusiją“.
P. Latuška pridūrė, kad šioje ataskaitoje pateikti 37 ukrainiečių vaikų, kurie buvo neteisėtai perkelti iš Ukrainos į Baltarusiją, asmens duomenys.
Birželio mėnesį P. Latuška pateikė teismui duomenis, kurie, jo teigimu, rodo, kad daugiau kaip 2100 ukrainiečių vaikų iš mažiausiai 15 Rusijos okupuotų Ukrainos miestų buvo prievarta išvežti į Baltarusiją A. Lukašenkai leidus.
Baltarusijos prezidentas atmetė P. Latuškos kaltinimus kaip „beprotybę“, teigdamas, kad Baltarusija neva laikinai priėmė vaikus, kad padėtų jiems atsigauti po „karo traumos“.
TBT tiria Ukrainoje įvykdytus nusikaltimus.
Rusija nuteisė keturis į nelaisvę paimtus Ukrainos karius
Rusijos okupacinis teismas antradienį Rytų Ukrainoje skyrė ilgas įkalinimo bausmes dar keturiems į nelaisvę paimtiems ukrainiečių kariams už įtariamą smurtą prieš civilius gyventojus per praėjusių metų mūšį dėl Mariupolio.
Prie Azovo jūros esantis Mariupolis atiteko Rusijos pajėgoms po to, kai praėjusį pavasarį per mėnesį trukusią apgultį buvo beveik sulygintas su žeme, ir nuo to laiko jį yra užėmusi Rusijos kariuomenė.
Pernai Rusijai perėmus Mariupolio kontrolę, į nelaisvę pateko tūkstančiai ukrainiečių kovotojų. Kai kurie iš jų buvo išsiųsti į Rusiją arba teisiami Maskvos remiamų teismų okupuotoje Rytų Ukrainoje.
Maskvos tyrimų komitetas pranešė, kad trys Ukrainos tankų bataliono kariai – Aleksejus Kovalas, Andrijus Čumakas ir Valerijus Federovičius – buvo nuteisti kalėti 26 metus.
Okupuotoje Donecko srityje jie buvo pripažinti kaltais dėl šiurkštaus elgesio su civiliais gyventojais Mariupolyje.
Komitetas teigė, kad šie vyrai nuo 2022 metų kovo iki balandžio apšaudė administracinį pastatą, taip pat kaltino juos pasikėsinimu nužudyti ir turto sugadinimu.
Rusija taip pat pranešė, kad Ukrainos kariuomenės snaiperiui Ihoriui Kleščiunovui, pripažintam kaltu dėl keturių taikių civilių gyventojų nužudymo, skirta laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė.
Tyrimų komitetas teigė, kad 2022 metų kovą jis nušovė tris neginkluotus vyrus, kurie buvo netoli kovinių pozicijų, ir dar vieną vyrą, kuris nedalyvavo ginkluotame konflikte.
Pastaraisiais mėnesiais Rusija nuteisia vis daugiau į nelaisvę paimtų Ukrainos karių.
Tas pats teismas prieš mažiau nei savaitę skyrė 26 metų laisvės atėmimo bausmes kitiems dviem į nelaisvę paimtiems Ukrainos kariams.
Teisių gynimo grupės ir Vakarų šalys kritikuoja Maskvą dėl teismo procesų prieš paimtus į nelaisvę Ukrainos karius, kurie vyksta okupuotoje Ukrainos teritorijoje arba pačioje Rusijoje.
Rusija ruošiasi Avdijivkos apgulčiai: įspėja dėl trečiosios puolimo bangos
Rusijos pajėgos po dviejų nesėkmingų puolimų tikisi apsupti Avdijivką per„trečiąją bangą“.
Karinės administracijos mieste vadovas Vitalijus Barabašas sako manantis, kad Maskva žengs į priekį, kai tik leis oro sąlygos.
„Trečioji banga tikrai bus. Priešas persigrupuoja po antrosios nesėkmingų atakų bangos“, – sakė jis.
Maskva: Rusijos kariams apšaudžius Donecką žuvo 6 žmonės
Rusijos kariams apšaudžius Donecką Ukrainos rytuose žuvo šeši žmonės, antradienį socialiniuose tinkluose pranešė okupacinės valdžios paskirtas meras.
„Buvo tiesiogiai smogta į Darbo ir socialinės apsaugos tarnybos pastatą ir įgriuvo perdangos. Žuvo šeši žmonės“, – sakė pareigūnas Aleksejus Kulemzinas, remdamasis preliminariais pranešimais.
Zelenskis atšaukė vizitą į Izraelį
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atšaukė antradienį suplanuotą vizitą į Izraelį po to, kai savaitgalį Izraelio žiniasklaidai buvo nutekinta informacija apie numanomą jo kelionę, teigiama pranešime.
Leidinys „Times of Israel“ citavo diplomatinius šaltinius, kurie teigė, kad Ukrainos prezidentas turėjo apsilankyti Izraelyje, tačiau data nebuvo nurodyta.
Vienas Ukrainos diplomatas anksčiau teigė, kad V. Zelenskis buvo „labai nusivylęs“ dėl informacijos nutekinimo žiniasklaidai, nes nenorėjo, kad informacija apie jo kelionę būtų paviešinta, kol jis nebus nusileidęs.
Ukraina smogė bepiločių sistemų centrui Donecke
Ukrainos ginkluotosios pajėgos atakavo okupantų „Bepiločių sistemų centrą“ laikinai okupuotame Donecke. Rusija ten rengė bepiločių orlaivių operatorius karui.
Žiniasklaida pranešė apie pastato, kuriame Rusijos kariuomenė įregistravo centrą, apgadinimus.
„Donecke nukentėjo pastatas Čeluskincevo gatvėje 49, kuriame įregistruotas „Respublikinis bepiločių sistemų centras, pavadintas Vladimiro Žogos vardu“, – praneša „Novosti Donbassa“.
Savo ruožtu Ukrainos žurnalistas Andrijus Tsapliyenko teigė, kad per sprogimus Donecke buvo sužeisti mažiausiai penki žmonės.
Oficialaus patvirtinimo apie Ukrainos ginkluotųjų pajėgų smūgį nebuvo.
Ukraina teigia sustiprinusi priešlėktuvinę gynybą, kad atlaikytų žiemą
Prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pareiškė, kad Ukraina dislokavo daugiau Vakarų priešlėktuvinės gynybos sistemų, rengdamasi antrai žiemai, kai Rusija gali vėl rengti masines atakas prieš ukrainiečių energetikos infrastruktūrą.
Kyjivas nurodė, kad prieš žiemą stiprina gynybą siekdamas apsaugoti pagrindinę infrastruktūrą, nes šaltaisiais mėnesiais Rusija gali vėl pradėti didžiulį puolimą iš oro.
Praėjusią žiemą Rusijos pajėgos nuolat atakuodavo Ukrainos energetikos tinklus, todėl tūkstančiai žmonių ilgą laiką būdavo likę be elektros ir šildymo.
„Per pastarąją dieną sulaukiau pranešimų apie gautą amuniciją, techniką ir įrangą“, – socialinėje žiniasklaidoje paskelbė V. Zelenskis.
„Papildomos NASAMS sistemos iš partnerių buvo pradėtos naudoti kovinėje veikloje. Laiku sustiprinta mūsų oro gynyba prieš žiemą“, – pridūrė jis.
V. Zelenskis ragino Vakarų sąjungininkes prieš žiemą suteikti papildomos ginkluotės, kuri padėtų atremti Rusijos atakas.
Ukraina rengiasi naujam Rusijos puolimui Avdijivkoje
Po kelių nesėkmingų Maskvos pajėgų bandymų apsupti Ukrainos rytinį Avdijivkos miestą, ukrainiečių kariai ruošiasi naujam Rusijos puolimui.
Avdijivka, esanti vos už 10 km nuo Rusijos kontroliuojamo Donecko miesto, turi simbolinę reikšmę nuo 2014 metų, kai ją trumpam užėmė prorusiškos pajėgos.
„Trečioji banga tikrai bus. Po antrosios nesėkmingų atakų bangos priešas persigrupuoja“, – antradienį sakė Avdijivkos karinės administracijos vadovas Vitalijus Barabašas.
Ukrainiečiai ir nepriklausomi karo analitikai teigia, kad Rusija per du nesėkmingus pastarųjų mėnesių miesto puolimus patyrė didelių žmogiškųjų ir įrangos nuostolių.
Vaizdo įraše užfiksavo ukrainiečių smūgį rusų kariniam laivui
Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Heračenka pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame užfiksuotas taiklus ukrainiečių smūgis rusų kariniam laivui „Askold“.
A video and photo appeared that reportedly show the moment of Russian Askold ship being hit and the damage caused to it.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) November 6, 2023
The ship would have been able to carry up to 8 Kalibr cruise missiles. https://t.co/xVodqvOe5t pic.twitter.com/ZfGoPrkZ5G
Rusija išstojo iš Šaltojo karo laikų sutarties ir dėl to kaltina JAV bei jų sąjungininkes
Rusija antradienį, praėjus daugiau nei aštuoneriems metams po to, kai paskelbė ketinanti pasitraukti iš svarbios Šaltojo karo laikų saugumo sutarties, oficialiai užbaigė išstojimą, pranešė Užsienio reikalų ministerija.
Tai įvyko po to, kai abeji Rusijos parlamento rūmai pritarė prezidento Vladimiro Putino pasiūlytam įstatymo projektui, kuriuo negaliojančia paskelbiama Sutartis dėl įprastinių ginkluotųjų pajėgų Europoje (CFE). V. Putinas įstatymą pasirašė šių metų gegužę.
Sutartis, kuria buvo siekiama užkirsti kelią Šaltojo karo varžovėms sutelkti pajėgas prie tarpusavio sienų arba netoli jų, buvo pasirašyta 1990-ųjų lapkritį, tačiau iki galo ratifikuota tik po dvejų metų. Tai viena iš keleto svarbių Šaltojo karo laikų Rusijos ir JAV sutarčių, pastaraisiais metais nustojusių galioti.
Rusijos karinis jūrų laivynas dalyvauja pratybose su Mianmaro karinėmis jūrų pajėgomis
Rusijos karinio jūrų laivyno vadas susitiko su Mianmaro chuntos lyderiu prieš antradienį prasidedančias bendras pratybas jūroje, pranešė Mianmaro valstybinė žiniasklaida.
Rusijos Ramiojo vandenyno laivyno ir Mianmaro karinio jūrų laivyno saugumo pratybos – abiejų su Vakarais nesutariančių šalių pirmosios bendros – Andamanų jūroje tęsis iki lapkričio 9 dienos, pranešė leidinys „Global New Light of Myanmar“.
Abiejų šalių laivai ir orlaiviai imituos oro, vandens paviršiaus ir povandeninių pavojų prevenciją bei jūrų saugumo priemones, rašoma laikraštyje.
Skelbiama apie sprogimą Rostove
Antradienio rytą, apie 9 val., vienas iš vietos gyventojų pranešė, kad Taganroge, Rostovo srityje, įvyko sprogimas. Jo teigimu, sprogimas įvyko netoli oro uosto. Apie pranešimus skelbia leidiniai „Medusa“ ir „Astra“.
Pasak liudininkų, „drebėjo namai, langai ir žemė“.
„Telegram“ paviešinta ir nuotrauka iš įvykio vietos, joje matyti kylantys dūmai. Taganroge veikia karinis aerodromas.
Rostovo srities gubernatorius Vasilijus Golubevas sakė, kad oro gynybos sistemos Taganroge neveikė.
Rusijos Gynybos ministerija informacijos apie sprogimus Taganroge nekomentavo.
Kyjivas sako laukiantis protestuojančių lenkų transporto įmonių reikalavimų
Ukraina antradienį sakė kol kas negavusi jokių oficialių reikalavimų iš lenkų transporto kompanijų, blokuojančių tris svarbias sienos perėjas ir taip protestuojančių prieš esą nesąžiningą ukrainiečių konkurenciją.
Po Rusijos invazijos į Ukrainą Europos Sąjunga panaikino leidimų Ukrainos transporto bendrovėms įvažiuoti į bloką sistemą.
Lenkijos įmonių teigimu, dėl tokio žingsnio į šį sektorių plūstelėjo ir jų pelną sumažino konkurentai iš Ukrainos.
Pirmadienį kelios dešimtys transporto įmonių savininkų užblokavo tris pagrindinius Lenkijos sienos su Ukraina perėjimo punktus.
Estų žvalgybos verdiktas: žiema Ukrainai bus sunki, Krymo išvadavimas – taip pat
Dėl rusų pranašumo ore ir gerai sutvirtintų gynybos linijų Ukrainai bus sunku išvaduoti Krymą. Tai interviu „RBK-Ukraina“ sakė Estijos žvalgybos vadovas Antsas Kiviselgas.
Ukrainos žvalgyba: rusai minuoja svarbią energetikos infrastruktūrą Chersono regione
Rusijos pajėgos minuoja svarbią energetikos infrastruktūrą Chersono srityje, rodo antradienį paskelbti Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos (GUR) duomenys.
Skelbiama, kad Maskvos pajėgos užkasinėja sprogmenis prie stacionarių gamtinių dujų reguliavimo punktų, elektros pastočių ir ypatingos svarbos infrastruktūros objektų.
„Atitinkami okupantų veiksmai rodo, kad jie tikriausiai ketina sunaikinti ypatingos svarbos infrastruktūros elementus, kai jiems teks trauktis“, – nurodė GUR.
Vašingtone įsikūrusio Karo studijų instituto (ISW) duomenimis, Ukrainos pajėgos Chersono srityje toliau veržiasi į priekį kairiajame Dnipro upės krante.
Rusijos ministerija: ukrainiečiai dronais atakavo Krymą
Rusijos gynybos ministerija antradienį pranešė, kad ukrainiečiai 17 dronų atakavo Krymą, bet visi jie buvo sunaikinti ar perimti.
Pranešimas cituojamas socialiniuose tinkluose.
Rusų ministerijos teigimu, devyni dronai buvo sunaikinti, o likę aštuoni – perimti virš Juodosios jūros.
Socialiniuose tinkluose taip pat pranešama, kad naktį aneksuoto Krymo gyventojai girdėjo sprogimus Sevastopolyje, Sakuose, kur įsikūrusi rusų oro pajėgų bazė, ir Novofedorivkoje.
Krymą Rusija nuo Ukrainos atplėšė ir aneksavo 2014 metais. Ukraina pastaraisiais mėnesiais intensyvina atakas prieš Rusijos karinę infrastruktūrą šiame Juodosios jūros pusiasalyje.
Žmona paviešino Girkino laišką – rusų karių padėtis Ukrainoje sparčiai blogėja
Buvęs Rusijos žvalgybos pareigūnas ir rusų smogikų Rytų Ukrainoje vadas Igoris Girkinas pareiškė, kad iki 2024 metų pavasario Rusijos ginkluotosios pajėgos turės mažiau pajėgumų vykdyti puolimo operacijas, palyginti su dabar.
Kyjivas paskelbė apie Rusijos laivo „Askold“ sunaikinimą Juodojoje jūroje
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pareiškė, kad jo kariuomenė aneksuotame Kryme esančioje Kerčės laivų statykloje sunaikino didelį Rusijos laivą „Askold“.
„Dėkoju visiems, kurie užtikrino sėkmingą Rusijos laivo Kerčės laivų statykloje sunaikinimą“, – sakė jis savo vakariniame kreipimesi, kalbėdamas praėjus dviem dienoms po to, kai Kyjivas pareiškė, kad sėkmingai įvykdė smūgius toje vietovėje.
Ukraina šeštadienį raketomis apšaudė laivų statyklą rytinėje Krymo pusiasalio pakrantėje, apgadino laivą ir sukėlė nuolaužų kritimą ant doko.
Laivas „Askold“ gali gabenti iki aštuonių raketų „Kalibr“, kuriomis Rusijos pajėgos atakuoja infrastruktūrą visoje Ukrainoje, rašo ukrainiečių portalas „The Kyiv Independent“.
Zelenskis: dabar ne laikas rinkimams Ukrainoje
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pareiškė nemanąs, kad dabar tinkamas laikas rinkimams, šalies lyderiams diskutuojant dėl galimybės surengti prezidento rinkimus 2024-aisiais.
„Privalome nuspręsti, kad dabar yra gynybos metas, mūšio metas, nuo kurio priklauso valstybės ir žmonių likimas“, – sakė jis savo kasdienėje kalboje ir pridūrė: „Manau, kad dabar nėra [tinkamas] laikas rinkimams.“
Dėl karo padėties, kuri galioja nuo karo pradžios, visi rinkimai, įskaitant prezidento rinkimus, kurie numatyti kitų metų pavasarį, techniškai yra atšaukti.
Tuo metu Ukrainos parlamentaras Oleksijus Hončarenka tvirtino, kad V. Zelenskis jau yra apsisprendęs dėl prezidento rinkimų, ir įvardijo tariamą jų datą. Plačiau skaitykite čia.
ISW: ukrainiečiai veržiasi Chersono srityje
Ukrainos ginkluotosios pajėgos ir toliau išlaiko savo pozicijas vienoje Krynykų dalyje (30 km į rytus nuo Chersono), nepaisant Rusijos okupacinių pajėgų bandymų jas išstumti iš rytinio Dniepro upės kranto.
JAV Karo studijų instituto (ISW) duomenimis, Ukrainos gynybos pajėgos taip pat atmušė rusų ataką netoli Krynykų kaimo.
Pasak vieno karinio vado, Ukrainos pajėgos išplėtė savo pozicijų kontrolę į šiaurę nuo Podstepnės (17 km į rytus nuo Chersono).
Be to, pagal geografinės vietos nustatymo medžiagą iš lapkričio 4 d., Ukrainos kariai smogė priešo raketnešiui „Askold“ Zalivo laivų statykloje Kerčėje.
Per gimtadienį granata nužudė Ukrainos karinį patarėją
Ukrainos kariuomenės vyriausiojo vado artimas patarėjas žuvo, kai pirmadienį sprogo tarp jo gimtadienio dovanų buvusi granata, pranešė pareigūnai.
„Tragiškomis aplinkybėmis žuvo mano padėjėjas ir artimas draugas majoras Henadijus Častiakovas (...) per savo gimtadienį“, – platformoje „Telegram“ pranešė generolas Valerijus Zalužnas, sakydamas, kad „nežinomas sprogstamasis užtaisas sprogo vienoje iš jo dovanų“.
Vidaus reikalų ministras Ihoris Klymenka „Telegram“ paskelbtame pranešime teigė, kad H. Častiakovas rodė sūnui dovanų gautą dėžutę, kurioje buvo granatos.
„Iš pradžių sūnus paėmė amuniciją į rankas ir pradėjo sukti žiedą. Tada kariškis atėmė granatą iš vaiko ir patraukė žiedą, sukeldamas tragišką sprogimą“, – sakė I. Klymenka.
Anot jo, policija nustatė mirtiną dovaną padovanojusio kareivio tapatybę ir konfiskavo dvi panašias granatas.
Zelenskio komanda kritikuoja Vakarus pavargus nuo karo Ukrainoje
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kanceliarijos vadas Andrijus Jermakas nepritaria minčiai, kurią praėjusią savaitę išsakė Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni, kai sakė, kad daugelis pavargo nuo karo Ukrainoje, rašo „Politico“.
„Net jei yra žmonių, kurie jaučia šį nuovargį, aš tikiu, kad jie nenorės rytoj pabusti pasaulyje, kuriame mažiau laisvės ir saugumo, o to pasekmės tęsis dešimtmečius...
Pagalvokite: jei Didžioji Britanija 1939 m. būtų jautusi nuovargį dėl Lenkijos, o jei JAV pavargusi nuo Britanijos, ar būtų toks dalykas kaip Lenkija šiandien, Didžioji Britanija ar Europa, kaip mes ją matome dabar? Negalėjome sau leisti būti pavargę nei tada, nei dabar. Tai tikrai pasikartos, jei šie „pavargę“ žmonės nustos remti Ukrainą“, – sakė A. Jermakas.
Kartu A. Jermakas tvirtino, kad Ukraina „niekada negyvens įšaldytame konflikto režime“ ir perspėjo, kad skundai dėl „karo nuovargio“ turės įtakos ir Vakarų valstybėms, ir Ukrainai.
Kalbėdamas apie būtinybę išlaikyti artilerijos ir amunicijos atsargas per sąjungininkus JAV ir Europoje, jis pripažino, kad jaučiamas šioks toks aprūpinimo trūkumas.
„Karo metu labai trūksta ir, manau, šiais laikais neįmanoma padengti 100 procentų savo karių ar gauti visko, ko tau reikia, nes karas yra karas – tau visada kažko trūksta. Štai kodėl mes norime padidinti vidinę amunicijos gamybą su mūsų sąjungininkų parama“, – sakė A. Jermakas.
Umerovas sureagavo į melagienas dėl Zalužno atsistatydinimo: skaldoma Ukrainos visuomenė
Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas sureagavo į melagingą naujieną apie tariamą vyriausiojo ginkluotųjų pajėgų vado Valerijaus Zalužno „atsistatydinimą“.
„Dėl dar vieno iš deputatų paskleistos informacijos. Kai kurie nesąžiningi politikai šiandien bando suskaldyti Ukrainos visuomenę – tai ne ką geriau nei tai, ką daro Rusijos propagandistai“, – rašė deputatas socialiniame tinkle „Facebook“.
Ministras pažymėjo, kad informacinis karas yra Rusijos agresijos prieš Ukrainą dalis.
„Šiame kare neturėtume tapti pėstininkais, juolab pagalbininkais. Šiandien visi šalies gyventojai turėtų sutelkti dėmesį į gynybos klausimus ir daryti viską, kad sustiprintume savo valstybę“, – teigė R. Umerovas.