Įtempti Gruzijos ir Rusijos santykiai gali sukelti naują naftos kainų šuolį, kuris netruktų atsiristi ir iki Lietuvos degalinių. Tačiau ekspertai kol kas šneka atsargiai, rašoma pirmadienio „Respublikoje“.
Savaitgalį atostogauja ir spekuliantai. Tačiau vos biržoms pradėjus darbą prasidės nauji svyravimai. Konfliktui paaštrėjus, šalies degalinėse populiariausias benzinas vėl gali priartėti prie simbolinės 4 Lt/l kainos.
Svarbiausias - vamzdžio likimas
UAB „Lietuva Statoil“ Pardavimo ir tiekimo departamento direktoriaus Skirmanto Mačiuko teigimu, naftos rinka yra itin jautriai reagavusi ir į ne tokius aštrius konfliktus. Bet naftos kainai didžiausią įtaką esą darys ne Gruzijos, o per jos teritoriją einančio vamzdyno Baku-Tbilisis-Ceihanas likimas. Šiuo naftotiekiu, apeinant Rusijos teritoriją, Europą gali pasiekti juodasis auksas iš Kaspijos jūros baseino; vamzdyno pralaidumas siekia apie 1 mln. barelių (190,9 mln. litrų) naftos.
„Visko gali būti. Pirmi ženklai pastebėti jau penktadienį, kai susprogdinta dalis vamzdyno Turkijos teritorijoje. Jeigu tas pats atsitiktų Gruzijos ruože, padėtis būtų neprognozuojama“, - „Respublikai“ sakė S.Mačiukas.
Beje, Gruzijos atstovai dar šeštadienį pranešė apie nesėkmingus Rusijos karinių pajėgų mėginimus bombarduoti naftotiekio ruožą. „Taip negražu sakyti, bet rusams tai apsimokėtų. Tai bene vienintelis vamzdynas, kuris iš Kaspijos jūros baseino šalių naftą gabena link Europos“, - pridūrė S.Mačiukas.
Kainos neprognozuojamos
Pasak jo, naftos rinka į konfliktus svarbiuose naftos tranzito regionuose, kokia kaip tik yra Gruzija, reaguoja labai jautriai. Tačiau karo įtaką naftos kainoms esą gali kiek sumažinti pastaruoju metu išaugusios juodojo aukso atsargos.
Vis dėlto kaip konfliktas Kaukaze gali atsiliepti degalų kainoms Lietuvoje, S.Mačiukas prognozuoti nesiryžo. Paklaustas, ar populiariausio A-95 markės benzino kaina gali būti stumtelėta arčiau 4 litų ribos, jis neatsakė nei teigiamai, nei neigiamai.
„Reikėtų neskubėti prognozuoti ir palaukti bent keletą dienų. Iki konfliktų buvo ženklų, kad naftos kaina gali ir toliau kristi. Gruzija pati savaime nėra svarbi žaidėja naftos rinkoje. Bet kaip tranzito taškas ji labai svarbi. Svarbiausias klausimas - kaip per ją tekantis milijonas barelių gali paveikti rinkos pasiūlos ir paklausos balansą“, - reziumavo pašnekovas.
Konfliktas akcijų rinkai nepatiko
Gruzijos ir Pietų Osetijos konfliktas nusmukdė Rusijos akcijų rinką. RTS indeksas sumažėjo 4,33 proc., iki 1762,87 punkto. Didžiausias nuosmukis užfiksuotas naftos ir dujų sektoriuje.
„Rosneft“ akcijos atpigo 6,93 proc., „Lukoil“ akcijos - 5,11 proc., o „Gazprom“ vertybiniai popieriai penktadienį atpigo 5,23 procento.
Analitikų nuomone, per artimiausius mėnesius naftos ir dujų sektorius vargu ar bus prioritetinis. Naftos kainų korekcija įgavo liūdną tendenciją tiems, kas suinteresuotas jų augimu, sakė „Financial Bridge“ atstovas Aleksejus Serovas.
Ekspertų teigimu, Rusijos akcijų rinka iki šių metų pabaigos gali toliau smukti.
Kai kurių specialistų nuomone, atsižvelgiant į dabartines aplinkybes, Rusijos akcijų rinka gali sumažėti 10 procentų. Jeigu Rusija ir toliau aktyviai dalyvaus Gruzijos ir Pietų Osetijos konflikte, Rusijos akcijų rinkai bus smogtas skaudus smūgis. Kiti ekspertai ragina nepervertinti šio konflikto įtakos Rusijos akcijų rinkai.
Šarūnas ČERNIAUSKAS