Su valstybiniu vizitu į Lietuvą atvykusi Nyderlandų karalienė Beatričė rimtus pokalbius sumaniai derino su pramoginėmis iškylomis, o prie kiekvieno savo pasirodymo - sukneles ir skrybėlaites.
Antradienio vakarą iki vėlumos stebėjusi lietuviškas Joninių šventimo apeigas Prezidentūros kieme, olandų monarchė vakar jau nuo pat ryto pasinėrė į rimtus susitikimus.
Trakuose sveikino lenkai
Po apsilankymo Vilniaus universitete karalienė išvyko į Trakus. Jos didenybei buvo parengtas ir papuoštas medinis plokščiadugnis laivas „Galvė“.
Lipančią į laivą monarchę sveikinimo šūksniais palydėjo kelios dešimtys turistų iš Lenkijos. Jie fotografavo Nyderlandų valdovę, o „Galvei“ išplaukiant užtraukė lenkišką dainą. Lietuviai prekiautojai suvenyrais visa tai stebėjo santūriai tylėdami.
Lydima dviejų laivelių su olandų žurnalistais bei apsaugos katerio, „Galvė“ apsuko didelį ratą ežeru, praplaukė pro Užutrakio dvarą ir prisišvartavo prie Pilies salos. Didžiajame pilies kieme karalienę bei gausią jos svitą vėl lydėjo turistų iš Lenkijos šūksniai – muziejus vakar nebuvo uždarytas.
Plojo Kauno chorui
Tačiau vidiniame pilies kieme Nyderlandų valdovę vis dėlto labiausiai nustebino lietuviai. Vos į kiemą įžengus Jos didenybei, oda tarsi nubėgo šiurpuliukai - taip įspūdingai „Lietuviais esame mes gimę“ užgiedojo kiemo balkonuose sustoję profesoriaus Petro Bingelio vadovaujamo Kauno valstybinio choro dainininkai. Savo kameras nuo monarchės į choristus trumpai nusuko net olandų televizininkai.
Karalienė ir jos dvariškiai kelias minutes giesmės klausėsi tarsi netekę amo, o choristams nutilus ėmė audringai ploti. Karalienė užvertusi galvą į dainininkus jiems nuoširdžiai šypsojosi, o įkvėpta nuostabios giesmės net neprisėdo ant jai skirto krėslo - į Trakų pilies muziejaus garbės knygą savo įspūdingą parašą Beatričė raitė stovėdama.
Pakilusi į didžiąją pilies menę Nyderlandų karalienė dalyvavo diskusijoje su Lietuvos visuomeninių organizacijų atstovais, vaikų ir neįgaliųjų teisių ekspertais. Jos didenybė klausėsi labai rimtai ir domėjosi įvairiais dalykais - net AIDS ir alkoholizmo problemomis Lietuvoje.
Domėjosi mūsų ekonomika
Iš Trakų karalienės kortežas nurūko į „Stiklių“ viešbutį, kur karalienei buvo surengti privatūs pietūs, ji galėjo trumpai atsipūsti ir persirengti. Savo garderobą monarchė vakar keitė mažiausiai keturis
kartus.
Po pietų Jos didenybė vėl įsisuko į rimtų reikalų aptarimą – Nyderlandų ambasadorės rezidencijoje jai buvo surengta diskusija su Lietuvos ekonomikos ekspertais apie mūsų valstybės ekonomikos pokyčius.
Olandas apsidžiaugė Vilniuje
Po rimtų kalbų karalienę Beatričę galėjo išvysti ir bet kuris vilnietis. Nuo Aušros vartų monarchė pėsčiomis atžingsniavo iki savo laikinosios rezidencijos - „Stiklių“ viešbučio.
Einant karalienei nuščiuvo net prie bažnyčių išmaldos ar cigarečių prašančios čigonės su vaikais. Gausūs būriai nustebusių turistų savo fotoaparatus taip pat nukreipdavo į mėlyna skrybėle iš tolo šviečiančią Beatričę.
Netikėtai praeivių minioje karalienė pastebėjo ir olandišką – oranžinę spalvą. Nyderlandų simbolika buvo pasipuošę du jau dešimt metų Vilniuje gyvenančio verslininko olando Kristiano Klarenbeijko ir jo žmonos lietuvės Ramintos sūnūs.
“Man jau trisdešimt, Beatričė į sostą atsisėdo prieš 28 metus, tačiau Olandijoje jos niekada nebuvau matęs „gyvai“, - džiaugėsi K.Klarenbeijkas.
Lino drabužiais pasipuošusi gidė Jūratė Besigirskienė vakar taip pat buvo puikios nuotaikos. Karalienę lydėjusi gidė džiaugėsi, kad Jos didenybei patiko pusvalandį trukusi ekskursija, monarchė ir gyvai
klausėsi pasakojimo, ir pati daug ko klausinėjo.
Vakar Nyderlandų valdovė dar spėjo susitikti su Lietuvoje gyvenančių olandų bendruomene, o vakare atvyko į Nacionalinę filharmoniją. Čia karalienės kvietimu buvo surengtas pasaulyje garsaus išilginių fleitų iš Amsterdamo kvarteto „Loeki Stardust“ koncertas bei karališkas furšetas.
Šiandien monarchė Nyderlandų vyriausybiniu lėktuvu išskris į Kauną, kur numatytas jos apsilankymas lazerius gaminančioje bendrovėje „Elinta“, ceremonija miesto rotušėje, viešnagė japonų diplomato Čijūnės Sugiharos namuose. Šis diplomatas kartu su Nyderlandų garbės konsulu Janu Zvartendijku Antrojo pasaulinio karo metais išdavė tūkstančius išsigelbėjimo vizų nacių persekiojamiems žydams.
Julius Girdvainis