Pasak Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (toliau – LRITĮPS) pirmininko Kęstučio Pauliuko, situacija įkaitusi.
„Apie bręstančią problemą dar prieš pusmetį žodžiu informavau Kalėjimų departamento vadovą, tačiau niekas nepasikeitė. Pareigūnai eidami į darbą nežino, ką iškrės nuteistieji – apipils maistu, apspjaus, nustums, o gal užsimos trenkti? Tokia situacija nesikeičia jau keli metai, o Trečiojo sektoriaus Saugumo valdymo skyriaus viršininkas, kuris turėtų būti pirmasis ieškantis sprendimų, jos arba nemato, arba kitaip vertina.
Mums tai kelia didžiulę įtampą, nes nuteistieji vis daugiau sau leidžia, o jeigu kas nors nepatinka nesibodi ir pasistumdyti, ir ranką pakelti, kaip kad nutiko prieš kelias dienas, kai naktį iš lapkričio 25 į 26-ąją, pareigūną ir pareigūnę apstumdė įpykęs nuteistasis“, – cituojamas LRITĮPS pirmininkas Kęstutis Pauliukas.
Profesinės sąjungos pirmininko nuomone, tai, jog pareigūnai nuolat žeminami nuteistųjų – grėsminga situacija, nes visiškai neaišku, kuo tai gali virsti ir kuom baigtis.
„Pasigendame šio sektoriaus Saugumo skyriaus viršininko tvirtos pozicijos ir žingsnių sprendžiant problemą. Norėtųsi, kad vadovas mūru stotų už pavaldžius pareigūnus, inicijuotų pokyčius, neduotų ramybės vadovybei, kol problemos neišsispręs, o nutikus panašiems įvykiams būtų pirmasis ieškantis galimybių kaip suteikti nukentėjusiesiems pareigūnams psichologinę ir visokeriopą pagalbą“, teigia K.Pauliukas.
Neapsikentę nenormalios situacijos, kaip papasakojo LRITĮPS pirmininkas, kai kurie pareigūnai dėl to išeina iš tarnybos.
„Tikriausiai su sprendimais jau gerokai pavėluota, tačiau tikimės, kad Kalėjimų departamento vadovas, nors įstaiga ir turi laikinąjį vadovą, imsis asmeninės tiesioginės Trečiojo sektoriaus kontrolės, kad situacija keistųsi, objektyviai įvertins susidariusią situaciją ir priežastis, kodėl tokia susiklostė tik viename iš sektorių“, – sako jis.
LRITĮPS nuomone, Pravieniškių pataisos namų atvirosios kolonijos Trečiajame sektoriuje vadovybė nebesuvaldo situacijos, jai nepavyksta efektyviai spręsti problemų bei užtikrinti saugių darbo sąlygų darbuotojams.
„Ir mes matome šį sektorių paliekančius pareigūnus, kai kurie jų išeina dirbti į kitus sektorius ar įstaigas, o dalis – tiesiog palieka sistemą, taip pat ir dirbę vos 5–7 metus. Tokią galimybę svarsto ir neseniai nuteistųjų apspjaudyta pareigūnė. Ir aš juos suprantu, kas gali norėti dirbti ten, kur patiriama nuolatinė grėsmė, patyčios, o darbdavys į tai deramai nereaguoja. O ir pradedami tyrimai nuteistųjų atžvilgiu nėra efektyvūs, nes situacija nesikeičia“, – teigia profesinės sąjungos pirmininkas.
Susirūpinusi dėl darbuotojų padėties ir saugumo minėtame sektoriuje profesinė sąjunga prašo Kalėjimų departamento vadovo įsikišti ir ieškoti sprendimų problemai spręsti. Jei profsąjungos prašymas liks neišgirstas – ketinama protesto akcijomis atkreipti visuomenės ir vadovybės dėmesį į pavojingą situaciją Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos Trečiajame sektoriuje.
Priekaištus atmeta
Atsakydamas į kritiką, KD teigia, kad per tris pastaruosius mėnesius tarnybą paliko tik du pareigūnai, tačiau ne dėl mikroklimato, o dėl kitų priežasčių: vienas jų išėjo į pensiją, dar viena pareigūnė laimėjo atranką ir perėjo dirbti į kitą statutinę tarnybą.
Pasak departamento, šiuo metu Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos trečiajame sektoriuje yra užpildyti visi etatai.
KD vadovas V. Kulikauskas sako, kad Kalėjimų departamente visuomet vertinama gaunama informacija, taip pat ir iš socialinių partnerių. Jis pabrėžė, jog itin svarbu, kad teikiama informacija būtų kaip įmanoma objektyvi, ją būtų galima patikrinti.
„Užtikriname, kad kiekvienu atveju dėl neteisėtų nuteistųjų veiksmų yra atliekami ikiteisminiai tyrimai ir jokie pareigūnų, darbuotojų užpuolimo, pasipriešinimo pareigūnams ar kitokio netinkamo elgesio jų atžvilgiu atvejai nebuvo ir nebus toleruojami. Darbuotojų saugumas – pagrindinis mūsų prioritetas“, – komentare BNS sakė jis.
Pasak KD direktoriaus, dėl savaitgalį įvykusio incidento nuteistojo elgesys taip pat bus įvertintas atlikus ikiteisminį tyrimą.
„O tarnybinio tyrimo metu bus atsakyti visi klausimai dėl pareigūnų veiklos, jų saugumo užtikrinimo. Taip pat, su tyrimus atliekančiais padaliniais yra sutarta, kad tokie tyrimai būtų užbaigiami kaip įmanoma greičiau“, – teigė V. Kulikauskas.
Departamento duomenimis, nusikalstamų veikų prieš pareigūnus kalinimo įstaigose 2018 – 2022 metais žymiai sumažėjo.
2018 metais visoje bausmių vykdymo sistemoje buvo atliekama 18 ikiteisminių tyrimų dėl pasipriešinimo pareigūnams, tuo metu šiemet iki lapkričio pabaigos jų yra perpus mažiau – devyni.
Pačiuose Pravieniškių pataisos namuose prieš ketverius metus atlikti šeši, 2019-aisiais – septyni, šiemet iki lapkričio pabaigos – keturi ikiteisminiai tyrimai.
Kalėjimų departamentas taip pat primena, kad visi su nuteistaisiais tiesiogiai dirbantys pareigūnai yra aprūpinti vaizdo registratoriais, specialiomis priemonėmis, užtikrintos skubaus kolegų iškvietimo galimybės.